محصولات دوستدار محیط زیست

محصولات دوستدار محیط زیست سامسونگ در ایجاد سیاره‌ای سالم نقش دارند

تصویر اصلی از صفحه «محصولات دوستدار محیط زیست»

شرکت سامسونگ الکترونیکس بالاترین اولویت را به محیط زیست می‌دهد -- از لحظه شروع طرح‌ریزی محصول گرفته تا دفع و دورریزی نهایی آن. فرآیند Eco-design Process (فرآیند طراحی سازگار با محیط زیست) ما، که در سال 2004 اتخاذ گردید، اثر بالقوه‌ی محصول بر محیط زیست را به طور کامل مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. ما نهایت تلاش خود را بکار می‌گیریم تا محصولاتمان را همانقدر که کاربردی است، با محیط زیست نیز سازگار سازیم -- از اقدام در جهت حفظ منابع و تولید محصولات نوین و ابتکاری گرفته تا حصول اطمینان از سهولت و سادگی بازیافت آنها در پایان چرخه عمر. این است که محصولات ما را در سراسر جهان به عنوان محصولاتی سازگار با محیط زیست می‌شناسند.

یک کلیپ ویدئویی از محصولات دوستدار محیط زیست سامسونگ الکترونیکس

2020 KPI: توسعه محصولات دوستدار محیط زیست

ساخت محصولات دوستدار محیط زیست

این تصویر اینفوگرافیک حاوی KPI سال 2020 است: مدیریت زیست‌محیطی. هدف آن این است که میزان توسعه محصولات دوستدار محیط زیست به بالای 90% برسد.

ارتقای بهره‌وری انرژی در محصول

این تصویر اینفوگرافیک حاوی KPI سال 2020 است: مدیریت زیست‌محیطی. میزان مورد نظر برای صرفه‌جویی در انرژی برابر است با 65%.

فرآیند Eco-design Process (فرآیند طراحی سازگار با محیط زیست) به اثر منفی محصولات روی محیط زیست که از مرحله طراحی محصول شروع می‌شود توجه می‌کند

فرآیند Eco-design Process (فرآیند طراحی سازگار با محیط زیست) نوعی روش ارزیابی با رویکرد پشتیبانی از محیط زیست است که طی مرحله طرح‌ریزی محصول استفاده می‌گردد. ما به اثرات زیست‌محیطی محصولات در هریک از مراحل به طور عمیق و جامع نگاه می‌کنیم -- از مرحله طراحی محصول گرفته تا لجستیک، توزیع و بازپس‌گیری آن. طی این فرآیند، ما ویژگی‌های خاص هر محصول را شناسایی می‌کنیم و آنها را با عملیات دوستدار محیط زیست همراستا می‌سازیم؛ مثلاً استفاده از حداقل منابع در مرحله تولید، حذف بسته‌بندی‌های غیرضروری، توزیع کارآمد، و بازیافت مؤثر محصولات در پایان چرخه عمر آنها.
در رابطه با یخچال فریزرها، فرآیند Eco-design Process (فرآیند طراحی سازگار با محیط زیست) ما را به جایگزین‌سازی مواد مخرب ازون با یک ماده مبرد سازگار با محیط زیست هدایت کرد. ما کمپرسوری را بکار گرفته‌ایم که با تأمین سریع، کافی و نه بیش از اندازه هوای سرد جهت نگهداری تازه مواد غذایی، هدررفت انرژی را به حداقل می‌رساند؛ بدین ترتیب پدیدآورنده پیشرفت‌های فنی نیز بوده‌ایم. بدین طرق است که فرآیند Eco-design Process (فرآیند طراحی سازگار با محیط زیست) سامسونگ الکترونیکس را قادر ساخته تا محصولاتی ارائه کند که ضمن افزایش آسایش در زندگی، سلامت محیط زیست را نیز مد نظر قرار دهد.

Galaxy S8: محصولی حاصل فرآیند Eco-design Process

ویژگی‌های به‌روز و نوین تلفن Galaxy S8 سامسونگ با استقبال عظیمی مواجه شد، و این نوآوری‌ها هیچ‌کدام از لحاظ داشتن ویژگی‌های زیست‌محیطی مستثنی نبود. ما در توسعه و ساخت Galaxy S8 صرفاً مطابقت با استانداردهای زیست‌محیطی هر کشور را هدف قرار ندادیم، بلکه اثر بالقوه‌ی این دستگاه بر محیط زیست را با استفاده از فرآیند Eco-design Process به طور جامع بازبینی کردیم. از این رو، تلفن Galaxy S8 و S8+ بالاترین رتبه موسوم به رتبه طلا را از ابزار معتبر «ارزیابی زیست‌محیطی محصولات الکترونیکی» آمریکا (EPEAT) کسب کرده است.

این تصویر در رابطه با تلفن هوشمند سازگار با محیط زیست با نام Galaxy S8 است. در وسط صفحه، تصویری از وجه جلو و پشت Galaxy S8وجود دارد. در کنار آن تصویر، اطلاعات مربوط به فناوری‌های سازگار با محیط زیست نمایش داده شده است. این اطلاعات به قرار زیر است. ابتدا پلاستیک بازیافتی مورد استفاده قرار می‌گیرد – 20% در جلد شارژر (PC) و 30% در سینی داخلی (PS+PET). دوم اینکه 50% از جعبه دستگاه (از لحاظ وزن) از جنس کاغذ بازیافتی است. سوم، از جوهر گیاهی مانند جوهر روغن سویای بدون حلال برای امور چاپ استفاده شده است. مورد چهار: استفاده از محصولاتی که به طور بالقوه نسبت به محیط زیست حساس هستند کاهش یافته است؛ مانند PVC، آنتیموان، بازدارنده‌های شعله برُم، و بازدارنده‌های شعله کلر. پنجم، بهره‌وری انرژی در شارژر بهبود یافته است: شارژر پرسرعت (5 ولت/2 آمپر، 9 ولت/1.67 آمپر) با توان 0.02 در حالت آماده بکار. بهره‌وری انرژی شارژر برابر 86% است. در رابطه با باتری آن که ظرفیتش 3500 میلی‌آمپر است، از فناوری‌های ultra power-saving mode و adaptive fast charging  برای کاهش مصرف باتری استفاده می‌شود. نهایتاً اینکه Galaxy S8 توانست گواهی‌هایی را به واسطه سازگاری با محیط زیست با موفقیت کسب کند، از جمله گواهی Carbon Trust انگلستان، Vitality Leaf روسیه، Sele Colibri برزیل، UL و EPEAT ایالات متحده آمریکا، و گواهی مورد تأیید FSCشورای نظارت و حفاظت از جنگل‌ها.
ارزیابی محصولات اصلی از جنبه زیست‌محیطی

شرکت سامسونگ الکترونیکس با اعمال استانداردهای سختگیرانه در گواهی‌های معتبر بین‌المللی، ارزیابی‌هایی را از جنبه زیست‌محیطی بر روی محصولات اصلی صورت داد. معیارهای ارزیابی ما از منابع زیر اتخاذ می‌شوند: گواهی «برچسب محیط زیست» دولت کره، «ابزار ارزیابی زیست‌محیطی محصولات الکترونیکی» ایالات متحده (EPEAT)، و نیز استانداردهای تعیین‌شده توسط «انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی آمریکا» (AHAM) در رابطه با گواهی پایایی.
ما به عنوان بخشی از تعهد خود در سازگارسازی با محیط زیست، شاخصی را مشخص کرده‌ایم که نشانگر میزان توسعه محصولات دوستدار محیط زیست ماست، و به نشر و انتشار این ارقام نیز پرداخته‌ایم. سامسونگ الکترونیکس فعالیت و تلاشش را تداوم می‌بخشد تا اینکه بیش از 90% از محصولات نوظهورش تا سال 2020 به عنوان محصولات دوستدار محیط زیست شناخته شوند.

مواد اثرگذار بر محیط زیست در تمامی محصولات با دقت و موشکافی مدیریت می‌شوند تا مصرف آنها بی‌خطر شود

شرکت سامسونگ الکترونیکس بر مبنای اصل «کوتاهی در مسائل زیست‌محیطی هرگز» مواد اثرگذار بر محیط زیست را با دقت مدیریت می‌کند. در راستای جدی‌تر شدن مقررات زیست‌محیطی بین‌المللی، اقدام به تعیین «استانداردهای کنترل مواد مصرفی در محصولات» نموده‌ایم و بازبینی‌های مقدماتی جامعی را به همراه مدیریت تکمیلی بر روی تمامی مؤلفه‌ها و مواد خام مصرفی صورت داده‌ایم و می‌دهیم. ما داوطلبانه طرح‌هایی را پیاده کرده‌ایم تا نه تنها استفاده از مواد محدودیت‌دار، بلکه موادی که می‌توانند بر محیط زیست اثر بگذارند را کاهش دهیم، از جمله پلی‌وینیل کلراید (PVC))، بازدارنده‌های شعله برُم (BFRs)، بریلیم و آنتیموان. در تمام این مدت، پیوسته به کاهش استفاده از مواد اثرگذار بر محیط زیست در محصولات خود پرداخته‌ایم.
سامسونگ الکترونیکس از سال 2004 به صورت خودجوش دست به مدیریت مواد اثرگذار بر محیط زیست زده است، یعنی دو سال قبل از انتشار «بخشنامه محدودیت استفاده از مواد خطرناک» (RoHS) از سوی اتحادیه اروپا. انگیزه برقراری یک سیستم مدیریتی سختگیرانه از داخل و قبل از صدور بخشنامه‌ی اتحادیه اروپا ناشی از فلسفه مدیریتی سامسونگ الکترونیکس بود که بر محیط زیست تأکید دارد. ما آزمایشگاهی را برای تجزیه و تحلیل مواد اثرگذار بر محیط زیست و ترکیبات آلی فرار ساختیم و در سال 2005 راه‌اندازی نمودیم؛ ضمناً یک سیستم نظارت بر خود نیز برقرار کردیم. علاوه بر این، ما از سوی مؤسسه‌ی فدرال تحقیق و آزمایش مواد (BAM) کشور آلمان گواهی آزمایشگاه مجاز را کسب کردیم و به واسطه اعتبار و تخصص خود در تحلیل مواد شیمیایی، مورد استقبال قرار گرفتیم.
سامسونگ الکترونیکس محیط زیست را به عنوان یک عنصر ارزشمند و مهم برای آینده می‌داند، و استانداردهای خودش را اعمال کرده است که از لحاظ تأیید و مدیریت مواد خطرناک، نسبت به الزامات بین‌المللی سختگیرانه‌تر است. استانداردهای ما در خصوص مدیریت مواد خطرناک به 4 دسته تقسیم‌بندی می‌شوند و ما بر این اساس به بازبینی و بهسازی محصولات خود می‌پردازیم تا آنها را تبدیل به محصولاتی بی‌خطرتر و سازگارتر با محیط زیست نماییم.

عکسی با مضمون مدیریت مواد اثرگذار بر محیط زیست با استفاده از XRF
پیشینه‌ی سامسونگ الکترونیکس در مدیریت مواد اثرگذار بر محیط زیست
2018 · برنامه موجود برای سال 2018 این است که استفاده از 4 نوع فتالات (DEHP, BBP, DBP, DIBP) در همه عناصر متوقف شود
2016 · در سال 2016، استفاده از 4 نوع فتالات (DEHP, BBP, DBP, DIBP) در عناصر جدید ممنوع شد
2015 · در سال 2015، استفاده از هگزابروموسایکلودودکان (HBCD) و نونیل فنل منع گردید
2013 · سال 2013 شاهد عرضه محصولات فاقد فتالات و آنتیموان (بعضی از اجزای لپتاپ‌ها، تلویزیون‌ها، مانیتورها و محصولات سینمای خانگی) بود
2012 · در سال 2012، محصولات فاقد PVC (بعضی از اجزای لپتاپ‌ها، تلویزیون‌ها، مانیتورها و محصولات سینمای خانگی) عرضه شد
· استفاده از بازدارنده‌های شعله کلر در تلفن‌های همراه و پخش‌کننده‌های MP3 نیز ممنوع شد
2011 · در سال 2011 تلفن‌های همراهی عرضه شد که کاملاً فاقد ترکیبات بریلیم بودند
2010 · سال 2010 با منع استفاده از کلرید کبالت همراه بود تلفن‌های همراه، دوربین‌ها و پخش‌کننده‌های MP3 جدیدی عرضه شد که کاملاً فاقد مواد BFR و PVC بود
2008 · استفاده از پرفلورواکتان سولفونیک اسید (PFOS) و ترکیبات آنتیموان در سال 2008 منع شد در این سال، مصرف مواد BFRsو PVC در تولید تلفن‌های همراه (بعضی مدل‌ها) به طور کامل قطع شد
2006 · سال 2006 با تعیین برنامه‌هایی برای کاهش BFR و PVC همراه بود
2005 · در سال 2005، استفاده از مواد PBB و PBDE در محصولات و BFRs در مواد بسته‌بندی متوقف شد همچنین یک درخت فنی شکل داده شد تا مصرف مواد BFR کاهش یابد (ارتقاء زنجیره‌ی تأمین)
2004 · در سال 2004، کادمیوم (Cd)، سرب (Pb)، جیوه (Hg) و کروم شش ظرفیتی (Cr6+) به طور کامل از جریان مصرف حذف گردید
2003 · سال 2003 شاهد معرفی استانداردهای کنترل مواد مصرفی در محصولات بود
  • استانداردهای کنترل مواد مصرفی در محصولات 1.08 MB دانلود
  • بیانیهREACH SVHC 146 KB دانلود

سامسونگ الکترونیکس معتقد است که مواد اثرگذار بر محیط زیست باید در زنجیره‌ی تأمین نیز مجدانه تحت کنترل قرار بگیرد. اگر تأمین‌کنندگان از مواد اثرگذار بر محیط زیست در مواد خام، اجزاء محصولات تولیدی خود استفاده کنند و نتوانند آنها را به نحو مناسب پردازش نمایند، محصولات نهایی ما نخواهد توانست محصولاتی سازگار با محیط زیست از آب در آید. از این رو، برای جلوگیری از مصرف مواد اثرگذار بر محیط زیست از سوی تأمین‌کنندگان و همچنین فراهم‌سازی امکان مدیریت سختگیرانه مواد، سامانه صدور گواهی Eco-Partner را پیاده‌سازی کردیم.

سامسونگ الکترونیکس به پژوهش روی روش‌هایی برای صرفه‌جویی در انرژی ادامه می‌دهد

سامسونگ الکترونیکس بی‌وقفه تلاش دارد محصولاتی با بهره‌وری انرژی بالا تولید کند که ضمن داشتن عملکرد بهتر، انرژی کمتری هم مصرف کنند. اگر یک محصول بتواند با مصرف انرژی کمتر، عملکردی باز هم چشمگیرتر را ارائه دهد، مشتریان هم می‌توانند از هزینه‌های انرژی بکاهند. انرژی کمتری صرف تولید برق می‌شود، و نتیجتاً منجر به انتشار کمتر گازهای گلخانه‌ای می‌گردد. به لطف اعمال فناوری‌های نوین و با بهره‌وری انرژی بالا، میزان انرژی مصرفی محصولات ما در سال 2016 در مقایسه با سال 2008 به طور میانگین 49% کاهش یافت. این یعنی ما قادر بودیم در عین کاهش مصرف انرژی به نصف، محصولاتی با عملکرد بهتر نیز بسازیم. ولی کار ما اینجا متوقف نمی‌شود -- ما به پژوهش ادامه می‌دهیم تا فناوری‌های عالی و پیشگامانه‌ای را توسعه دهیم که باز هم مصرف انرژی را کم کند.

محصولات سامسونگ الکترونیکس با بهره‌گیری از فناوری‌های دوستدار محیط زیست
عکسی از Galaxy S8

Galaxy S8


· پلاستیک بازیافتی در جلد شارژر و سینی داخلی
· کاغذ بازیافتی در جعبه بسته‌بندی محصول
· بهره‌وری انرژی 86 درصدی شارژر
· میزان پایین‌تر موادی که احتمال اثرگذاری بر محیط زیست را دارند (آنتیموان، BFRها و غیره)
· دارای گواهی زیست‌محیطی از سوی EPEAT ایالات متحده، انگلستان، روسیه و برزیل (2017)

عکسی از SSD 850 EVO 250 GB

SSD 850 EVO 250GB


· دستیابی به پایین‌ترین «عامل بالقوه گرمایش جهانی» در صنعت (9/37 کیلوگرم گاز دی‌اکسید کربن به ازای هر دستگاه تولید می‌شود، یعنی ذره‌ای بیشتر از 9/36 که یک درخت متوسط 30 ساله می‌تواند در سال جذب کند)
· دریافت تأییدیه بر مبنای برنامه «اظهارنامه زیست‌محیطی محصولات» (EDP) که در دست وزارت محیط زیست کره قرار دارد (*اظهارنامه زیست‌محیطی محصولات: سامانه‌ی ملی صدور گواهی که اثر زیست‌محیطی محصولات یا خدمات در کل چرخه‌ی عمر آنها، یعنی از جمع‌آوری مواد خام گرفته تا دفع محصول، را از جنبه کمّی افشا می‌کند)

عکسی از لباسشویی Quick Drive

لباسشوییQuickDrive

حالت · Super Speed زمان شستشو را تقریباً به نصف و به 40 دقیقه کاهش می‌دهد
· معادل 20% کاهش در مصرف برق

عکسی از سیستم تهویه مطبوع بدون باد

سیستم تهویه مطبوع بدون باد


· کسب بالاترین بهره‌وری انرژی در کره با فناوری مبدل حرارتی نوین و فناوری بسیار کم‌مصرف Smart Inverter
· کاهش مصرف برق تا 80% با استفاده از پنل‌های سرمایشی فلزی و فناوری سرمایش بدون دمش باد سرد
· کسب «جایزه نخست وزیر» (جایزه بزرگ) در 20 امین همایش برندگان انرژی در سال 2017

عکسی از یخچال فریزر T9000

یخچال فریزرT9000

· دستیابی به پایین‌ترین مصرف برق در کره به میزان 28/5 کیلووات‌ساعت در ماه با بکارگیری فناوری dual compressor و کاهش افت انرژی تا جای ممکن از طریق تأمین هوای سرد کافی، و نه بیش از اندازه
· شروع پروژه آزمایشی با همکاری KEPCO در جهت کاهش مصرف انرژی با نصب ویژگی مدیریت اوج مصرف در قابلیت «خانه‌ی هوشمند»

عکسی از خشک‌کن الکتریکی

خشک‌کن الکتریکی

· کاهش انرژی مورد نیاز برای تولید گرما با بکارگیری فناوری heat pump که امکان استفاده مجدد از گرما را فراهم می‌آورد
· 25% صرفه‌جویی در انرژی از طریق فناوری Eco Dry
· دریافت گواهی استانداردهای پایایی از سوی انجمن AHAM ایالات متحده (2016)

تلاش‌های سامسونگ الکترونیکس در جهت سازگارسازی محصولات با محیط زیست در سراسر جهان شناخته شده است

محصولات سامسونگ الکترونیکس به خاطر سازگاری‌شان با محیط زیست در بسیاری از کشورها، از جمله ایالات متحده، اروپا، چین و برزیل مورد تأیید قرار گرفته و گواهی‌های زیست‌محیطی مختلفی همچون علامت‌های محیط زیست و برچسب انتشار کربن به آنها اعطا شده است. این موفقیت میسر نشد مگر با تلاش‌های ما در مطالعه و توسعه محصولاتی که ضمن بکارگیری فناوری‌های پیشرفته، محیط زیست را در اولویت قرار می‌دهد. اما کار ما تمام نشده است -- سامسونگ الکترونیکس همچنان به چشم‌انداز خود با عنوان PlanetFirst ادامه داده و به کره زمین و محیط زیست اولویت می‌بخشد. ما نهایت تلاشمان را خواهیم کرد که زندگی را با آسایش و در عین حال با محیط زیستی پایدار توأم کنیم.

این عکسی از علامت‌های زیست‌محیطی اصلی و برچسب‌های نشانگر کربن است که به سامسونگ الکترونیکس تعلق دارد. سامسونگ الکترونیکس از کشورهای کره جنوبی، چین و تایوان در آسیا، سوئد، روسیه و کشورهای اروپای شمالی در اروپا، ایالات متحده، UL و CSA در آمریکای شمالی، و برزیل در آمریکای مرکزی و جنوبی دستاوردهایی داشته است. گواهی‌های برچسب کربن بر اساس برچسب‌گذاری فوت‌پرینت کربن در کره جنوبی و Carbon Trust در انگلستان است. «برچسب‌گذاری فوت‌پرینت کربن در کره جنوبی» به مسائل انتشار کربن، محصولات کم‌کربن و محصولات بدون کربن می‌پردازد.

حفاظت، استفاده طولانی‌تر و استفاده مجدد

تصویر پس‌زمینه از صفحه «بهره‌وری منابع»