از زمان انقلاب صنعتی، رشد اقتصادی با بهره‌برداری و استخراج بی‌رویه‌ی منابع طبیعی همراه بود. کارشناسان نسبت به مشکلات زیست‌محیطی ناشی از این استخراج‌ها و تخریب منابع در آینده هشدار داده‌اند. سامسونگ الکترونیکس از این هشدارها آگاه است و در حال انجام اقدامات گسترده‌ای در واکنش به این مشکل است.
در جریان تولید و توسعه محصولات، ما با نوآوری در فناوری از منابع به نحوی کارآمد استفاده می‌کنیم و راه‌هایی برای بکارگیری مجدد پسماند اجتناب‌ناپذیر و ضایعات محصولات می‌یابیم. ما به تلاش‌های خود تداوم می‌بخشیم تا محصولات بهتری را با منابع کمتر بسازیم و پسماند الکترونیکی را به منابع قابل استفاده تبدیل کنیم.

2020 KPI: بهره‌وری منابع

مجموع بازپس‌گیری پسماند الکترونیکی جهانی

این تصویر اینفوگرافیک، دربرگیرنده‌ی هدف شرکت در رابطه با مجموع بازپس‌گیری پسماند جهانی است. از سال 2009 تا 2016، این میزان به 2/64 میلیون تن رسید. هدف این است که در سال 2020، این میزان به 3/8 میلیون تن برسد.

نرخ بازیافت پسماند کارخانه‌ای

این تصویر اینفوگرافیک، دربرگیرنده‌ی هدف شرکت در رابطه با میزان بازیافت پسماند کارخانه‌ای است که انتظار می‌روند تا سال 2020 به 95% برسد. در سال 2016 این هدف تحقق یافت.

میزان مصرف آب

این تصویر اینفوگرافیک، دربرگیرنده‌ی هدف شرکت در رابطه با شدت میزان مصرف آب است. در سال 2016، برابر 60 تن به ازای 100 میلیون وون کره بوده است. در سال 2020، این هدف برابر 50 تن به ازای 100 میلیون وون کره می‌باشد.

ما یک اقتصاد چرخه‌ای (گردشی) را هدف قرار داده‌ایم که در آن منابع پیوسته در حال استفاده مجدد باشد

ما زندگی نوین را در محصولات اسقاطی می‌دمیم

بازیافت، امری مهم در نظام اقتصاد چرخه‌ای است، و برای بازیافت، باز‌پس‌گیری محصولات کارکرده ضروری می‌باشد. استفاده چرخه‌ای از منابع تنها در صورتی میسر می‌شود که محصولات استقاطی نه اینکه دور ریخته شوند، بلکه با طبقه‌بندی و بازفرآوری آنها در جهت استخراج منابع استفاده شود. بدین منظور است که سامسونگ الکترونیکس برنامه‌ی Re+‎ را وارد عمل کرده است.
ما به عنوان بخشی از برنامه‌ی Re+‎، سطل‌های جمع‌آوری را در مکان‌های مختلف و پرمشتری قرار داده‌ایم. پسماند الکترونیکی را می‌توان به صورت رایگان دور ریخت و ضمناً محصولات جمع‌آوری‌شده مجدداً برای تولید محصولاتی مورد استفاده مجدد قرار گرفته و بازیافت می‌شوند که خود قابلیت استفاده مجدد دارند. در سال 2017 ما سطل‌های جمع‌آوری را در Galaxy Studioواقع در شیلی، استرالیا و سوئد مستقر کردیم و پسماند الکترونیکی را از بازار این کشورها بازیابی نمودیم. همچنین زمان مفیدی را با بازدیدکنندگان صرف معرفی برنامه‌ی Re+‎و تأکید بر اهمیت بازیافت نمودیم. ما، به منظور انجام بازیافت با اثربخشی بیشتر، مراحل مختلف بازپس‌گیری و بازیافت را در کشورهایی که سامسونگ الکترونیکس در آنجا حضور دارد، تحت نظارت قرار می‌دهیم. بدین ترتیب، قادر بودیم بین سال‌های 2009 تا 2016، جمعاً 2/64 میلیون تن محصول را جمع‌آوری نماییم.

این تصویری از برنامه‌ی Re+‎ سامسونگ الکترونیکس است. برنامه‌ی Re+‎ بارزترین نمونه از برنامه‌های بهره‌وری منابع است که توسط سامسونگ الکترونیکس اجرا می‌شود.
فعالیت‌های جهانی جمع‌آوری و بازیافت
 • کاناداکانادا
 • کلمبیاکلمبیا
 • اروپااروپا
 • ویتنامویتنام
 • تایوانتایوان
 • ایالات متحده آمریکاایالات متحده آمریکا
 • پروپرو
 • هندهند
 • کرهکره
 • استرالیااسترالیا
 • کاستاریکاکاستاریکا
 • برزیلبرزیل
 • چینچین
 • ژاپنژاپن
 • جمهوری آفریقای جنوبیجمهوری آفریقای جنوبی
* 2016
کره

· شبکه جمع‌آوری (از طریق مراکز لجستیک خرده‌فروشی)
· مرکز فعال بازیافت Asan
· سرویس حمل رایگان

ژاپن

· مشارکت در کنسرسیوم‌های جمع‌آوری و بازیافت

چین

· سیستم جمع‌آوری و بازیافت

تایوان

· مشارکت در سیستم ملی بازیافت

ویتنام

· سطل‌های جمع‌آوری داوطلبانه در مراکز خدماتی

ایالات متحده آمریکا

· برنامه‌های جمع‌آوری در همه 50 ایالت

اروپا

· سیستم جمع‌آوری و بازیافت در 37 کشور

هند

· برنامه جمع‌آوری داوطلبانه
· سرویس حمل رایگان

استرالیا

· جمع‌آوری و بازیافت تلویزیون‌ها، رایانه‌های شخصی و چاپگرها
· برنامه جمع‌آوری داوطلبانه برای تلفن‌های همراه

جمهوری آفریقای جنوبی

· سطل‌های جمع‌آوری داوطلبانه در مراکز خدماتی

کانادا

· برنامه‌های جمع‌آوری در همه 10 استان

کلمبیا, پرو, کاستاریکا, برزیل

· برنامه‌های جمع‌آوری داوطلبانه

 
 • فهرست مؤسسات مسئول بازپس‌گیری و بازیافت محصولات بر اساس کشور 92 KB دانلود
 • فهرست مؤسسات مسئول بازیافت بسته‌بندی‌ها و باتری‌ها در کشورهای اروپایی 166 KB دانلود

ما پسماند کارخانه‌ای را به منابع تبدیل می‌کنیم

میزان پسماند ناشی از توسعه‌ی محصولات در سراسر فرآیند تولید میزان قابل توجهی است. در رابطه با دستگاه‌های الکترونیکی پیچیده با قطعات فراوان، حتی بسته‌بندی هریک از قطعات هم که دور ریخته شود اهمیت پیدا می‌کند. در پایان یک پروژه، محصولات آزمایشی بی‌شماری که برای اصلاح آن محصول بکار رفته‌اند همگی به پسماند تبدیل می‌شوند. اگر همه اینها سوزانده یا زیر خاک دفن شوند، نتیجه آن آلودگی محیط زیست و تخریب منابع خواهد بود. برای تبدیل کردن این پسماند به مواد قابل استفاده مجدد، سامسونگ الکترونیکس آنها را به کمک دستگاه‌های بازیافت ویژه فرآوری می‌کند تا خروجی بعضی مواد قابل بازیافت افزایش یابد. به این ترتیب، در سال 2016 توانستیم چهار سال زودتر از زمان اولیه مورد نظرمان که سال 2020 بوده است به هدف خود یعنی تبدیل 95% از کل پسماند به منابع دست یابیم.

این تصویر اینفوگرافیک، نشانگر فرآیند تصفیه‌ی پسماند است. مواد خام پس از مصرف به مرکز بازیافت ارسال می‌شوند؛ پسماند برای تصفیه، بازیافت، سوزاندن و دفن در زمین تحویل داده می‌شود.

ما برای توسعه‌ی مواد سازگار با محیط زیست می‌کوشیم
تا بتوانیم منابع بیشتری را بازیافت کنیم

با بازیافت منابعی که در گذشته مورد استفاده قرار گرفته، یا با فرآوری موادی که می‌توان آنها را جایگزین منابع طبیعی کرد، مواد سازگار با محیط زیست ساخته می‌شوند. بدین صورت، از باری که بر دوش محیط زیست است برداشته می‌شود. شرکت سامسونگ الکترونیکس متعهد به کاهش مصرف منابع طبیعی و نیز افزایش میزان پسماند بازیافتی است، و این تعهد را با پژوهش و توسعه راه‌های گوناگون برای مصرف مواد بازیافتی یا گیاهی بجا می‌آورد.
برای مثال، ما از کاغذ بازیافتی، فیلرهای سنگی طبیعی و نیشکر در مواد بسته‌بندی استفاده می‌کنیم؛ نتیجه‌ی آن عدم اثرگذاری بر محیط زیست در هنگام دفع این مواد است. برای محصولاتی مثل یخچال فریزرها که به دلیل اندازه بزرگشان نیاز به بسته‌بندی حجیم است، ماده‌ای را بکار گرفتیم که بیش از 40 بار قابل استفاده بوده و میزان مصرف منابع را شدیداً کاهش می‌دهد. علاوه بر این، در سال 2016 از پلاستیک بازیافتی حاصل از جمع‌آوری پسماند الکترونیکی، برای 5% کل پلاستیک مورد نیاز در تولید محصولات جدید استفاده نمودیم.

کاربردهای مختلف مواد سازگار با محیط زیست
عکسی از پلاستیک PCM

پلاستیک PCM

· بکارگیری در تمامی شارژرهای دستگاه‌های هوشمند از زمان عرضه Galaxy Note 4 (20%)
· بکارگیری در جلد هدفون‌های Galaxy S7, Note 5, and Note 7 (60%)

عکسی از نوار بیوپلاستیک با عصاره‌ی نیشکر

نوار بیوپلاستیک با عصاره نیشکر

· کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان 25% در مقایسه با نوارهای پلاستیکی سابق با پایه نفت

عکسی از مواد پلاستیکی حاوی آرد سنگی

مواد پلاستیکی حاوی آرد سنگی

· جایگزین‌سازی نسبی پلی‌پروپیلن (PP) با فیلرهای سنگی، و صرفه‌جویی به میزان 40% در منابع نفتی
· کاهش مصرف سالانه منابع نفتی در حدود 500 تن
· کاهش بالقوه به میزان 15% در انتشار دی‌اکسید کربن

عکسی از کارتن یخچال فریزر با قابلیت مصرف مجدد

عکسی از کارتن یخچال فریزر با قابلیت مصرف مجدد

· مواد بسته‌بندی سازگار با محیط زیست، ساخته شده از پلی‌پروپیلن بسط‌یافته که بیش از 40 بار قابل استفاده است
· حذف نوار و استیروفوم، که به کاهش 99/7 درصدی میزان کل ترکیبات آلی فرار (TVOC) منتج شد؛ این امر اثری برابر با کاشت 63,000 درخت را دارد

حفظ، استفاده مجدد و بازیافت منابع ارزشمند آب

شرکت سامسونگ الکترونیکس در واکنشی به بحران منابع آبی جهان که روز به روز جدی‌تر می‌شود، و به عنوان بخشی از تلاش‌های خود در جهت حفظ محیط زیست، راهبرد 3R (Reduce, Reuse, Recycle) را بر روی منابع آب اعمال کرد. ما با تعویض شیرهای کهنه برای جلوگیری از نشت آب و نیز ساخت واحدهای کنترل‌گر پیشرفته که فقط مقدار آب لازم، و نه بیش از حد را مصرف می‌کنند، از هدررفت منابع آب جلوگیری نمودیم. علاوه بر این، ما فرآیندهایمان را اصلاح کردیم تا امکان استفاده مجدد از آب و کاهش مصرف آن فراهم گردد. در گذشته امکان استفاده از آبی که در یک فرآیند مصرف شده بود برای فرآیندی دیگر وجود نداشت، چرا که هریک از فرآیندها نیازمند آبی با استانداردهای متفاوت بودند. اما با رساندن آب به درجه استاندارد اکنون می‌توانیم آن را در فرآیندهای متعدد مصرف کنیم. به لطف انجام این تلاش‌ها، میزان 48602 تن آب در سال 2016 مورد استفاده مجدد قرار گرفت، یعنی 5/2% بیشتر از سال قبل؛ ضمناً، سهم این میزان آب از کل آب مصرفی شرکت برابر 46/6% بوده است. ما همواره به دنبال یافتن راه‌های مختلفی هستیم که بتوانیم تا سال 2020، مصرف آب بر مبنای شدت آن (تن به ازای 100 میلیون وون کره) را از میزان فعلی 60 تن به 50 تن برسانیم.

این تصویر اینفوگرافیک، نشانگر سیاست‌های بکارگرفته در منابع آب است. قسمت بالا فلسفه‌ی پایه است و قسمت پایین ضوابط و اصول عملیاتی. فلسفه پایه سامسونگ الکترونیکس بر اهمیت منابع آبی در حفظ جامعه و کسب و کار پایدار واقف است، و این امر به تحقق مسئولیت اجتماعی ما در جایگاه یک شرکت جهانی نسبت به حفظ این منابع کمک می‌نماید. ضوابط و اصول عملیاتی عبارتند از 1) تلاش برای به حداقل رساندن خطرات پیش روی منابع آب در بخش مدیریت کسب و کار؛ 2) به رسمیت شناختن اهمیت منابع آب به عنوان بخشی از فرهنگ شرکتی ما؛ 3) همکاری فعالانه در زمینه‌ی انطباق با سیاست‌های بکارگرفته در منابع آب عمومی؛ و 4) انتشار سیاست‌ها و فعالیت‌های ما در رابطه با منابع آب.
کارگاه‌های دوستدار محیط زیست ما با طبیعت هم‌زیستی می‌کنند
تصویر پس‌زمینه از صفحه «کارگاه‌های دوستدار محیط زیست»