]روتوش کردن[ خلق عکس های پانورامای دیجیتال

2012-01-12

عکس شبانه از پل با اشاره به روتوش

در 14 قسمت گذشته به روتوش عکس های دیجیتال از اصول پایه تا ترکیب بندی عکس های دیجیتال پرداختیم. در این بخش ابتدا نگاهی خواهیم داشت به برخی آثار دیجیتالی تکمیل شده و سپس راهنمای گام به گام ساده ای همراه با نکات سودمند ارائه خواهیم کرد.

28 اکتبر 2010

در 14 قسمت گذشته به روتوش عکس های دیجیتال از اصول پایه تا ترکیب بندی عکس های دیجیتال پرداختیم. مبحث روتوش کردن عکس های دیجیتال بسیار گسترده است و کارهایی ساده مانند حذف بخش های غیرضروری تا کارهایی مانند افزودن مؤلفه های خیالی یا غیر موجود در عکس با استفاده از لایه ها و کانال های متعدد را در بر می گیرد و هر روز شاهد گسترش و توسعه بیشتر قابلیت های آن هستیم. روتوش کردن عکس های دیجیتال بسته به قصد و توانایی های شما می تواند ساده یا دشوار باشد. در این بخش ابتدا نگاهی خواهیم داشت به برخی آثار دیجیتالی تکمیل شده و سپس راهنمای گام به گام ساده ای همراه با نکات سودمند ارائه خواهیم کرد.
■ متن و عکس ها از Sim Hyun-Jun (مدیر studioSUM، استاد دپارتمان هنر عکاسی دانشگاه ملی SunChon)

 

▲ 주상복합-Park، Jin Myung

 

▲ منظره پانوراما – عکس تجاری

یک عکس پانوراما عکسی است که بطور خاص برای گنجاندن یک منظره عریض و گسترده گرفته می شود. پیش از عرضه دوربین های دیجیتال، گرفتن عکس های پانوراما که غالباً برای ثبت مناظر بزرگ کاربرد دارند و ثبت آنها بر فیلم های 3:2 یا 4:3 به هیچ وجه کار آسانی نبود، با دوربین های مخصوص پانوراما انجام می شد. اکثر دوربین های پانوراما گران قیمت بودند و دست یافتن به آنها دشوار بود مگر آنکه یک عکاس حرفه ای متخصص در زمینه عکس های پانوراما می بودید. (حتی امروزه هم دوربین های پانوراما بسیار گران هستند.) برای تهیه یک عکس پانوراما، می بایست با یک دوربین 5x4 مجهز به نگهدارنده 12x6 با استفاده از فیلم 120 میلیمتری عکس می گرفتید، یا با فیلم 5x4 با زاویه واید عکس می گرفتید و سپس قسمت های بالا و پایین تصویر را برش می زدید تا حالت پانوراما القا گردد.

 

▲ پانورامای دیجیتال - Sim، Hyun Jun

از زمانی که عکس های دیجیتال رایج شدند، همه می توانند خیلی راحت تر با استفاده از یک دوربین دیجیتال و برخی مهارت های پایه Photoshop عکس های پانوراما تهیه کنند. شما همیشه می توانید از یک لنز واید با یک دوربین دیجیتال وضوح پیکسل بالا استفاده کرده و یک عکس واید بگیرید و بعد قسمت های بالا و پایین تصویر را برش بزنید، اما اگر لنز واید یا یک دوربین وضوح پیکسل بالا در اختیار ندارید، همیشه می توانید چند عکس را در کنار هم قرار داده و یک عکس پانوراما بسازید. به این کار پانوراما سازی گفته می شود. Photoshop قابلیتی با عنوان Photomerge دارد که می تواند چند عکس را بطور خودکار در کنار هم قرار دهد، این قابلیت برای خلق یک تصویر پانوراما بسیار کارآمد است.

 

▲ عکس A: عکس پانوراما از پل Cheongdam

در عکس A پل Cheongdam بصورت پانوراما به تصویر کشیده شده است. در حال حاضر پل های رودخانه Han از روشنایی خوبی برخوردارند و مناظر شبانه بسیار خوبی هستند. اخیراً فواره های آب در هر سمت انتهایی پل Banpo اضافه شده اند که نمای زیبایی را ایجاد کرده است.

 

▲عکس B: عکس های اصلی

سه عکس اصلی که در عکس B مشاهده می کنید برای ایجاد یک عکس پانوراما گرفته شده اند. این عکس ها با یک بدنه با نسبت کراپ 1.5:1 با یک لنز 17-35 میلیمتری گرفته شده اند. ISO 100، دیافراگم f11 و سرعت شاتر 15 ثانیه. من می توانستم از دو عکس افقی استفاده کنم اما حداکثر دامنه عرضی به دلیل استفاده از بدنه کراپ (تبدیل شده از دوربین فیلم 35 میلیمتری) حتی با یک لنز واید 17-35 میلیمتری حدوداً 25 میلیمتر بود، بنابراین گنجاندن ساختمان ها در سمت دیگر پل کار دشواری بود. من همچنین می خواستم که عکس وضوح بالاتری داشته باشم. وضوح حاصل از سه عکس عمودی مسلماً از دو عکس افقی بیشتر بود.

 

▲ عکس های اصلی در قطع بزرگ

برای ساختن یک عکس پانوراما از چند عکس باید به چند نکته توجه کنید: ابتدا باید یک سه پایه و هد مناسب انتخاب کنید. عکس هایی که می خواهید در کنار هم قرار دهید باید دارای محور لنز یکسان باشند، بدین معنی که مرکز آنها باید یکسان بوده و هیچ گونه لرزش و تاری در آنها مشاهده نشود. به عبارت ساده شما به یک سه پایه محکم با قابلیت حرکت نرم و دقیق نیاز دارید. بخصوص برای عکس گرفتن از مناظر شبانه، مانند عکس A که با دیافراگم طولانی گرفته شده اند، کوچک ترین تکان و حرکت می تواند تاثیر بسیار بدی روی کیفیت تصویر داشته باشد. نکته دوم، توجه داشتن به فاصله بین هر عکس است. برای اینکه بتوانید عکس ها را بدون مشکل در کنار هم قرار دهید، هر عکس باید بخش هایی داشته باشد که با بخش های متناظر در عکس مجاور روی هم قرار گیرند. این امر می تواند به لنزی که استفاده می کنید بستگی داشته باشد، اما بطور کلی پیشنهاد می شود که در هر عکس 15 تا 20% کادر را به قسمت هایی اختصاص دهید که روی هم قرار می گیرند. همچنین بهتر است از لنزی استفاده کنید که به سمت کناره خود اعوجاج نداشته باشد. من توصیه می کنم از یک لنز عادی یا یک لنز تله استفاده کنید. اگر از لنزهای واید استفاده کنید، لبه تصویر اعوجاج زیادی خواهد داشت و کنار هم قرار دادن عکس به دلیل اعوجاج در قسمت های همپوشان مشکل خواهد بود.

 

برای ساختن یک عکس پانوراما، می توانید عکس ها را بطور دستی در Photoshop کنار هم قرار داده یا از ابزار Photomerge برنامه Photoshop برای پانوراما سازی خودکار از عکس ها استفاده کنید. ابتدا حالت دستی را بررسی می کنیم. تصویر اصلی را در Photoshop باز کنید، اندازه آنرا بررسی کرده و یک تصویر جدید بسازید که اندازه آن از سه عکس قرار گرفته در کنار هم بزرگ تر باشد. تصاویر اصلی را به ترتیب صحیح به تصویری که ساخته اید بکشید. قرار دادن لایه متناسب با ترتیب تصویر نیز می تواند کارها را آسان تر سازد. بعد از اینکه تصاویر را در جای خود قرار دادید نوبت به مرحله بعدی می رسد که مهم ترین مرحله نیز بشمار می رود: ادغام کردن آنها. اگرچه در عکس هایی که گرفته اید قسمت هایی برای همپوشانی قائل شده اید، اما این قسمت ها دقیقاً با همدیگر متناظر نیستند. حتی اگر از یک لنز تله استفاده کرده باشید که فاقد اعوجاج پرسپکتیو است، تصاویر با دقت تمام همپوشانی نخواهند داشت. دلیل اصلی این مسئله اعوجاج خفیفی است که به سمت کناره لنز وجود دارد.

▼ نمایش دادن شبکه

 
 

برای حل این مشکل از ابزار Distort (اعوجاج) در منوی Transform (دگرگونی) استفاده کنید تا میزان اعوجاج تصویر را تصحیح نمایید به صورتیکه قسمت های همپوشان با همدیگر مطابقت داشته باشند. برای آسان تر شدن کار پیشنهاد می کنم که Grid (شبکه) و Guide Line (خطوط راهنما) را فعال کنید تا شبکه بندی های افقی و عمودی نمایان شوند. (View (مشاهده)>Show (نمایش)>Grid (شبکه))

▼ ادغام کردن تصاویر

 

بعد از اینکه کنار هم گذاشتن و ادغام تصاویر را به پایان بردید، میزان روشنایی هر تصویر را تنظیم کنید. شما حتی اگر از گشادگی دیافراگم یکسان استفاده کرده باشید، عکاسی در شب بالاخره باعث خواهد شد تا دیافراگم برای هر عکس کمی متفاوت باشد. به همین دلیل لازم است که میزان گشادگی دیافراگم را برای هر تصویر با ابزار Level (سطوح) یا Curve (منحنی) تنظیم کنید (یک تصویر را بعنوان گشادگی دیافراگم پایه انتخاب کنید). اگر روشنایی تصویر را تنظیم کنید، تنظیم کردن قسمت های مجاور ممکن است باعث روشن تر شدن یا تیره تر شدن قسمت های مقابل شود.

▼ تنظیم روشنایی قسمت های مجاور

 

این مسئله نیز به دلیل ناکافی بودن نور در کناره لنز پدید می آید. برای برطرف کردن این مسئله، یک ماسک برای هر لایه اعمال کرده و از قلم برای تصحیح همزمان اعوجاج و روشنایی استفاده کرده و قسمت های همپوشان را با دقت بردارید.

 

بعد از اینکه کار تصحیح اعوجاج و روشنایی را به پایان بردید، مشاهده خواهید کرد که ناحیه بیرونی تصویر پانوراما فاقد یکنواختی است. از ابزار Crop (برش) برای بریدن تصویر به اندازه دلخواه استفاده کنید. اگر تصویر را عریض تر ببرید، جلوه پانورامای آن بیشتر خواهد بود.

▼ برش

 

کار تقریباً به پایان رسیده است. قسمت های ناقص را روتوش کرده و رنگ کلی را تنظیم کنید. عکس های شبانه بطور کلی بسیار جذاب و زیبا هستند اما وقتی آنها را بزرگ می کنیم امکان دارد قسمت های دندانه دندانه ای مانند چراغ های خاموش خیابانی یا علامت های نئون وجود داشته باشند. این قسمت های دندانه دندانه می توانند طرح و الگوی نور را مختل سازند، پس بهتر است که نگاه دقیق تری به آنها داشته و آنها را پر کنیم. سپس به تصویر کلی نگاه کرده و سطح آب و ساختمان هایی که تیره به نظر می رسند را تصحیح کنید؛ در پایان، پیرامون تصویر را بسوزانید تا نتیجه بصورت یک عکس واحد دیده شود.

▼ ویرایش جزئی

 

▼ سوزاندن محیط بیرونی

 

شما همچنین می توانید رنگ را تبدیل کرده یا به اندازه ای متفاوت برش بزنید و عکس دیگری بسازید.

▼ یک برش عریض

 

▼ تبدیل سیاه و سفید

 

تا این مرحله از کار با شیوه کنار هم گذشتن دستی عکس ها در Photoshop آشنا شدیم. این یک روند بسیار دقیق است که خروجی کیفیت بالایی ایجاد می کند، اما اگر تصاویر با همدیگر مطابقت نداشته باشند، ممکن است بریدن و کنار هم گذاشتن هر قسمت با قسمت دیگر دشوار باشد. قابلیتی تحت عنوان Photomerge در Photoshop وجود دارد که تکمیل این روند را آسان تر می سازد.

▼ Photomerge

 

ابزار Photomerge فصل مشترک دو تصویر مجاور را بطور خودکار تشخیص داده و آنها را با استفاده از شیوه مناسب، مانند Auto (خودکار)، Perspective (پرسپکتیو) یا Cylindrical (استوانه ای) کنار هم می گذارد، و تن نرمی میان دو قسمت مجاور ایجاد می کند.
لایه Interactive (تعاملی) نیز امکان تصحیح دقیق تر را در اختیار شما قرار می دهد. بهترین شیوه برای خلق تصاویر پانوراما، استفاده از فرمان Photomerge برای کنار هم قرار دادن تصاویر و سپس اعمال دستی تصحیح های لازم برای دست یافتن به عکسی عالی است.