دوربین های نشانه گیری و عکاسی یا دوربین های دارای لنز قابل تعویض؟

2012-01-12

یک آقا از دوربین SLR سامسونگ با لنز قابل تعویض استفاده می کند و یک خانم در حال استفاده از یک دوربین نشانه گیری و عکاسی سامسونگ می باشد

هنگامی که در مورد نوع دوربین مناسب برای خود تصمیم گیری می کنید، دیگر لازم نیست به "خوب" بودن دوربین فکر کنید. با پیشرفت هایی که در زمینه فن آوری اپتیکی صورت گرفته است، تمام دوربین های دیجیتال از عهده گرفتن عکس های بسیار خوب بر می آیند و امکانات متعدد دیگری نیز دارند.

منتشر شده در: 16 سپتامبر 2010

در پی عکس ایده آل

موضوعات عکاسی خود (بعنوان مثال خانواده یا صحنه های ورزشی)، هدف و منظور استفاده از عکس ها (انتشار در وب سایت ها یا چاپ عکس) و مسائل مشابه را در نظر بگیرید. سپس از خود بپرسید کدام سیستم با سبک زندگی شما مطابقت دارد و تا چه حد می خواهید خلاقیت بخرج دهید؟ آیا می توانید یک دوربین بزرگتر را همراه با لنزهای آن با خود حمل کنید یا ترجیح می دهید دوربین ساده تری داشته باشید؟ آیا می خواهید و یا لازم است که تنظیمات نوردهی دوربین را بطور دستی تغییر دهید؟

نشانه گیری و عکاسی: تطبیق پذیری، سهولت استفاده، جا شدن در جیب

اگر به دنبال سهولت تمام عیار کار با دوربین هستید، دوربین های نشانه گیری و عکاسی (point-and-shoot) الگوی سادگی هستند. دوربین های نشانه گیری و عکاسی برای مبتدیان و تازه کاران، و یا عکاسان آماتور که می خواهند در مهمانی ها عکس های عادی بگیرند ایده آل هستند. یک دوربین نشانه گیری و عکاسی خوب زوم مناسبی برای کلوزآپ ها داشته و برخی قابلیت های مشابه دوربین های دارای لنز قابل تعویض – مانند کنترل دستی برخی تنظیمات تاثیرگذار بر کیفیت عکس – را دارد. اگر می خواهید خیلی سریع عکس های با کیفیت خوب بگیرید، همین دوربین ها بخوبی جوابگو هستند.

دوربین های نشانه گیری و عکاسی از سوی دیگر مورد توجه حرفه ها هم هستند – آنهایی که می خواهند "لحظات تعیین کننده" را به تصویر بکشند. این دوربین ها بسیار فرز و سریع بوده و براحتی قابل حمل هستند و نیازی به تنظیمات پیچیده فنی یا لوازم و تجهیزات اضافی ندارند و حتی عکاسان مطرح جهانی نیز یک دوربین نشانه گیری و عکاسی آماده دارند تا لحظات خاص را از دست ندهند.

نشانه گیری و عکاسی: صفحات ال سی دی دوتایی

دوربین دو نمایشگره نوآورانه برای عکس گرفتن از خود (سلف پرتره) و عکاسی زوج ها طراحی شده است. با این دوربین دیگر لازم نیست حتماً در پشت دوربین بمانید و می توانید براحتی از خود عکس بگیرید. این دوربین دو صفحه نمایشگر دارد که در کادربندی عکس ها به شما کمک می کند – یک نمایشگر ال سی دی 1.5 اینچی در جلو برای عکاسی از خود و یک ال سی دی لمسی در پشت با دسترسی آسان به آرشیو عکس های شما.

علاوه بر داشتن دو صفحه نمایش، دوربین دو نمایشگره ST600 مجهز به یک لنز واید 27 میلیمتر است. قابلیت زوم نوری 5 برابر دامنه عکاسی شما را از فاصله کوتاه بیشتر می کند تا بتوانید سوژه را بهتر در تصویر ثبت کرده و از انعطاف پذیری بیشتری در مقایسه با اکثر دوربین های دارای زوم داخلی بهره مند شوید.

 

نشانه گیری و عکاسی: بیسیم

دوربین SH100 با سنسور بسیار بزرگ 14.2 مگاپیکسلی خود مجهز به قابلیت Wi-Fi است تا بتوانید عکس های خود را مستقیماً در مکان هایی که خدمات Wi-Fi وجود دارد، ایمیل کرده و در وب سایت ها منتشر کنید. با فشار یک دکمه عکس های خود را مستقیماً در Facebook، Picasa، YouTube یا Samsung.com آپلود کرده و لحظات و خاطرات ثبت شده را آناً به دوستان و بستگان نشان دهید. با قابلیت نمایاب راه دور SH100 می توانید به تلفن هوشمند خود نیز به آسانی دسترسی داشته باشید و از امکاناتی مانند پیش نمایش از راه دور و کنترل زوم، فلاش، دقت و غیره استفاده کنید.

نشانه گیری و عکاسی: زوم بلند

دوربین های دارای زوم نوری بلند به شما اجازه می دهند تا با دقت تمام و حداکثر پیکسل روی سوژه فوکوس کنید. با زوم های کوتاه تر مجبور می شوید که بعداً عکس را برش بزنید، کاری که ضمن زمان بر بودن باعث اتلاف پیکسل های ارزشمند تصویر می شود.

لنز قابل تعویض

سیستم NX بگونه ای طراحی شده است که مانند یک دوربین DSLR عادی اجازه تعویض لنز را بدهد، اما از سوی دیگر با حذف نمایاب نوری سنتی و جعبه آینه بدنه جمع و جور و فشرده ای دارند.

دیافراگم بازتر

یک لنز با کیفیت باید به شما اجازه عکسبرداری با دیافراگم بازتر را بدهد تا ضمن عبور دادن نور بیشتر برای ثابت کردن یک صحنه، اختلالات را به حداقل ممکن کاهش دهد. آیا معمولاً در شرایط کم نور عکسبرداری می کنید یا به وضوح فوق العاده بالا نیاز دارید؟ در این صورت لنزهای دارای بازشدگی بیشتر دیافراگم (F استاپ) مانند لنز زوم فشرده 30 میلیمتری NX را به شما پیشنهاد می کنیم. لنزهایی مانند این که در طراحی اپتیکی آنها از یک مؤلفه غیر کروی نیز استفاده شده است، وضوح را بهبود بخشیده و اختلالات را به حداقل کاهش می دهند.

زوم تله فتو

آیا از صحنه های ورزشی در فضای آزاد عکس می گیرید و می خواهید تا حد امکان به وقایع نزدیک شوید؟ یک لنز تله فتو 50 تا 200 میلیمتری مانند T50200IB می تواند قابلیت انعطاف لازم برای عقب رفتن و گرفتن پرتره های عادی و زوم کردن برای ثبت وقایع و رویدادها را داشته باشد. در طراحی اپتیکی این لنز از شیشه ED نیز استفاده شده است تا انحراف رنگ مرسوم در لنزهای تله فتو به حداقل کاهش داده شود.

همچنین حالت های عکسبرداری که اجازه انتخاب دستی سرعت شاتر (AE اولویت شاتر) یا بازشدگی دیافراگم (AE اولویت دیافراگم) را می دهند، دست شما را از ابراز خلاقیت باز گذاشته و می توانید نحوه ثبت حرکت و دامنه فوکوس صحنه را به انتخاب خود تعیین کنید. البته می توانید برای راحتی بیشتر درست مانند یک دوربین نشانه گیری و عکاسی در حالت خودکار عکس بگیرید.

حافظه و اشتراک گذاری

هنگامی که درصدد دوربین هستید، اطمینان حاصل کنید که دوربین انتخابی شما از کارت های حافظه استاندارد مانند SD یا MicroSD (مانند SD اما کوچکتر) استفاده کند. بعضی دوربین ها از کارت های حافظه اختصاصی استفاده می کنند که یافتن آنها دشوارتر و قیمت آنها بالاتر است. چندین روش برای پاک کردن حافظه و انتقال عکس ها وجود دارد: کارت SD را از دوربین به یک کامپیوتر با چاپگر منتقل کنید؛ دوربین را مستقیماً با کابل به کامپیوتر وصل کنید؛ یا در حالت ایده آل، تصاویر را با قابلیت بیسیم Wi-Fi به کامپیوتر فرستاده یا مستقیماً برای دوستان و بستگان ایمیل کنید.

خرید خوبی داشته باشید!