Fotografie / Statické fotografie

Galéria rozostrených svetiel

Ako rozostriť pozadie fotografie a získať nádherné snímky.

Letná nočná fotografia ženy, ktorá drží rozsvietený LED balón, zatiaľ čo v pozadí žiaria rozostrené svetlá

Ach, tie krásne, snové večery, ideálne na zachytenie vzletných kúzelných okamihov letnej blaženosti! Ak túžite po úžasných momentkách z krásne strávených večerov, bokeh efekt je stvorený pre vás. Ako na to? Tu sú naše osvedčené tipy a triky pre fotografovanie s bokeh efektom, ktoré posunú vaše letné fotografovanie na vyššiu úroveň.

 Večerná bokeh fotografia ženy, ktorá fúka bublinu a stojí pred dobre osvetleným pojazdným stánkom s občerstvením

Čo je bokeh?

Táto technika fotografovania, ktorej názov pochádza z japonského slova „boke“, čo znamená „zahmliť“ alebo „rozmazať“, ponúka estetický efekt zahmleného (alebo rozmazaného) pozadia. Možno ste tento pojem ešte nepočuli, určite ste ho už však videli na fotografiách. Bokeh je ideálny pri letnom fotografovaní pri slabom svetle, keďže zvýrazňuje fotografovaný objekt na krásne rozmazanom pozadí.

Detailný záber troch čínskych lampiónov s rozostrenými svetlami v pozadí

Bližšie a osobne

Pre tak prepotrebnú malú hĺbku ostrosti bude chcieť byť doslova pod nosom fotografovaného objektu. Tak do toho. Ešte bližšie. Zistite, ako veľmi sa môžete priblížiť k fotografovanej osobe a zároveň ju mať stále zaostrenú. Čím bližšie sa dostanete, tým lepšie bude bokeh efekt vyzerať. Ak chcete dosiahnuť úplne dokonalý efekt, použite objektív, ktorý umožňuje oddeliť fotografovaný objekt od rozostreného pozadia.

Detailný záber osoby, ktorá drží kornútok zmrzliny na rozostrenom pozadí, detailný záber ženy, ktorá je zmrzlinu s rozostrenými svetlami v pozadí
Žena stojaca na chodníku a pozerajúca sa nahor so žiariacimi rozostrenými svetlami na pozadí

Vzdialenosť je kľúčová

Pozadie môže byť síce rozkošné, ale ak ste k nemu príliš blízko, bude to na úkor bokeh efektu. Pamätajte na to, že aby fotografovaný objekt vynikol na nádhernom rozostrenom pozadí, je dôležité zachovať správny pomer medzi objektom a pozadím. Vždy by ste mali byť blízko k fotografovanému objektu, ale ďaleko od zdroja svetla. Čím ďalej od seba pozadie a objekt budú, tým bude pozadie rozostrenejšie. Jednoduché.

Muž v okuliaroch, ktorý stojí pred farebnou a dobre osvetlenou arkádovou hrou

Je to o svetlách

Ak chcete dosiahnuť pôsobivý bokeh efekt, vždy sa sústreďte na svetlá. Sú to najjasnejšie oblasti scény, takže dbajte na to, aby za fotografovaným objektom vystupovali oblasti s výraznými farbami. Inými slovami, nech to žiari. Pri nevýraznom pozadí iba sotva dosiahnete „fíha efekt“, takže nájdite vizuálne dramatickejšie miesto. Určite využije vo svoj prospech svetlá mesta a pouličné osvetlenie. Neónové svetlá sú ideálne na vytvorenie úchvatných svetelných kruhov. Odrazy v kalužiach tiež dokážu divy, keď sa snažíte dosiahnuť úžasné rozostrené pozadie.

TIP

Atmosféru rozostrených svetiel môžete zmeniť pomocou filtrov Hĺbkové zaostrenie v telefóne Galaxy S10+.

Muž, ktorý drží prskavku a stojí pred rozostreným pozadím so svetelnou reťazou
Zadná strana bieleho telefónu Galaxy S10+ mierne prekrytá prednou stranou čierneho telefónu Galaxy S10+
Dvojitá clona

V režime clony F1.5 telefónu Galaxy S10+ sa rozžiari aj tá najtmavšia scéna.

ZISTIŤ VIAC
Zadná strana bieleho telefónu Galaxy S10+ mierne prekrytá prednou stranou čierneho telefónu Galaxy S10+
Dvojitá clona

V režime clony F1.5 telefónu Galaxy S10+ sa rozžiari aj tá najtmavšia scéna.

ZISTIŤ VIAC

Nájdite svoju kreatívnu stránku

V ideálnom svete by ste vždy fotili na dobre osvetlených miestach. Niekde vo svetle reflektorov, pouličných lámp a svetelných tabúľ žiariacich v dokonalej harmónii. Ak je však vaše miesto trochu chudobné na svetlo (a mesiac a hviezdy sú primálo), skúste okolo fotografovaného objektu rozmiestniť pár zdrojov svetla. Ak ste s kamarátmi, požiadajte ich, aby pomocou baterky na svojom telefóne trocha osvetlili scénu. Svetelné reťaze fungujú ešte lepšie a dajú letnej fotografii isté čaro.

Dve ženy, ktoré sedia pri stole so svetelnou reťazou za sebou
Dáma, ktorá sedí na chodbe a pozerá sa na svoj farebný LED balón

Hra farieb

Vždy sa snažte nájsť miesta, ktoré ponúknu farebné pozadie. Zatiaľ čo v meste ľahko nájdete farebné scény, na šírom poli alebo v parku je trocha väčší problém nájsť vhodné pozadie (dobrý bod pre mesto). Skúste tiež osvetliť fotografovaný objekt. Jemné svetlo v popredí (možno okolitá žiara z pouličného osvetlenia), ktoré bude dopĺňať dominantné farebné odtiene v pozadí, vám pomôže dosiahnuť pútavý záber. Jedinečný dojem dosiahnete osvetlením objektu studenými farbami, ktorými vyvážite teplé farby za ním.

Dáma, ktorá stojí pred obchodom s neónovým nápisom, detailný záber na čínske bistro s neónovým svetlom v pozadí

Cítite nával inšpirácie?

Dodajte vzletný nádych fotografiám z horúcich letných večerov s telefónom Galaxy S10+. Vďaka vylepšenej funkcii hĺbkového zaostrenia, ktorá zahŕňa možnosti na pridanie nového bokeh efektu s točením, bokeh efektu s priblížením a efektov farebného bodu, sa čoskoro stanete majstrom rozostrenia.

Zadná strana bieleho telefónu Galaxy S10+ mierne prekrytá prednou stranou čierneho telefónu Galaxy S10+

Galaxy S10e | S10 | S10+

Prečítajte si naše ďalšie príbehy