اقدام آب و هوایی

اقدامات جاری در جهت ایجاد آینده‌ای پایدار و کم‌کربن

تصویر اصلی از صفحه «تغییرات اقلیمی»

تغییرات اقلیمی که حداقل بخشی از آن ناشی از استفاده‌ی بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی شده و به گرم شدن زمین منجر گشته است، مشکلی جدی است که روی کل جهان تأثیر می‌گذارد. سامسونگ الکترونیکس به واقعیت این امر واقف بوده و بنابراین در جبهه‌های مختلف تلاش‌هایش را تداوم می‌بخشد. این تلاش‌ها عبارتند از محصولات دارای بهره‌وری انرژی بالا، نصب تجهیزات با حداقل میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای، و بهره‌گیری از انرژی نو و تجدیدپذیر.

Cشاخص کلیدی عملکرد 2020 در زمینه تغییرات اقلیمی

تشار گازهای گلخانه‌ای بر مبنای شدت
در کارگاه‌های سطح جهان

این اطلاع‌نگاشت اهداف مربوط به شدت انتشار گازهای گلخانه‌ای را در واحد گازهای گلخانه‌ای در ازای وون نشان می‌دهد که مربوط به اقدامات عملیاتی سامسونگ در سراسر جهان است. میزان پایه انتشار گازهای گلخانه‌ای در سال 2017 برابر با 3.28 تن CO2e در ازای هر یک میلیون وون بوده است و هدف ما برای سال 2020، میزان 1.55 تن CO2e در ازای هر یک میلیون وون است.

کاهش گازهای گلخانه‌ای انباشته‌شده
در مرحله استفاده از محصول

این اطلاع‌نگاشت کاهش گازهای گلخانه‌ای انباشته‌شده را در مرحله استفاده از محصول نشان می‌دهد. کاهش گازهای گلخانه‌ای انباشته‌شده در مرحله استفاده از محصول از سال 2008 تا سال 2017 برابر با 217 میلیون تن CO2 بوده است. هدف سال 2020 در خصوص کاهش گازهای انباشته‌شده، میزان 250 میلیون تن CO2 است که از سال 2008 شروع شده است.

راهبردها و طرح‌های عملیاتی برای مقابله با تغییرات اقلیمی

شورای مقابله با گازهای گلخانه‌ای هرساله در چهار مقطع برگزار می‌گردد تا برنامه کاری خود را برای مقابله با تغییرات اقلیمی تعیین کرده و مروری بر عملکرد داشته باشد. شرکت‌کنندگان به اشتراک‌گذاری تازه‌ترین اطلاعات پیرامون تغییرات اقلیمی می‌پردازند، طرح‌های عملیاتی دقیقی تعیین می‌کنند و دستاوردهای سه‌ماهه‌شان را مرور می‌نمایند. سامسونگ الکترونیکس روند مدیریتی نظام‌مندی را مطابق شکل زیر برقرار کرده است تا انتشار گازهای گلخانه‌ای را در کل چرخه‌ی عمر محصولاتش، از جمله تولید، توزیع و استفاده، به حداقل برساند.

کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در کارگاه‌ها

کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در کارگاه‌ها

· "راه‌اندازی سیستم‌های مدیریت انرژی در تمام کارگاه‌ها و حفظ گواهینامه‌های کسب‌شده (از سال 2013) · مدیریت هزینه‌ها و شاخص‌های انرژی در هر یک از کارگاه‌ها"

گسترش مدیریت انرژی در کارگاه‌ها

راه‌اندازی سیستم‌های مدیریت انرژی در تمام کارگاه‌ها و حفظ گواهینامه‌های کسب‌شده (از سال 2013) · مدیریت هزینه‌ها و شاخص‌های انرژی در هر یک از کارگاه‌ها

کاهش گازهای گلخانه‌ای در مرحله استفاده از محصول.

توسعه و عرضه محصولات با بهره‌وری انرژی بالا

مدیریت انتشار سایر گازهای گلخانه‌ای

مدیریت انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش انتقال و توزیع محصول، سفرهای کاری و غیره (از سال 2009)

مدیریت تأمین‌کنندگان

نظارت بر انتشار گازهای گلخانه‌ای از سوی تأمین‌کنندگان (از سال 2012)

ما در همه مراحل و سطوح در حال گسترش مدیریت خود بر انتشار گازهای گلخانه‌ای هستیم

توانایی در حل مسئله مستلزم اطلاعات صحیح است. برای سنجش و مدیریت دقیق میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای از جانب ما، آنها را به سه حوزه طبقه‌بندی کرده‌ایم که با توجه به پروتکل گازهای گلخانه‌ای و بر مبنای میزان ارتباط آنها به کسب و کار و عملیات تجاری تعریف می‌شود. تشخیص نقطه‌ی دقیق انتشار در هریک از مراحل مبنای مدیریت بهینه گازهای گلخانه‌ای را شکل می‌دهد. Scope 1 به گازهای گلخانه‌ای اشاره دارد که هنگام تولید محصولات در کارگاه‌های سامسونگ الکترونیکس انتشار می‌یابد؛ از آن طرف، انتشار غیرمستقیم گازها Scope 2 ناشی از خرید انرژی در کارگاه‌هاست که برای تأمین برق و بخار انجام می‌پذیرد. Scope 3 شامل انتشار گازهایی است که خارج از کارگاه‌ها رخ می‌دهد، از جمله آنهایی که ناشی از فعالیت‌های لجستیکی، سفرهای کاری، زنجیره‌ی تأمین ما و استفاده از محصولات ما است. ما با استفاده از این تحلیل، به مدیریت نظام‌مند تمامی موارد انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌پردازیم که چه مستقیم و چه غیرمستقیم از کارگاه‌ها، استفاده از محصولات و نیز تأمین‌کنندگان ما ناشی می‌شود.

این تصویر اینفوگرافیک پیرامون انتشار گازهای گلخانه‌ای در حوزه‌های مربوطه است. Scope 1  به انتشار مستقیم گازهای گلخانه‌ای اشاره دارد،  Scope 2  به انتشار غیرمستقیم ناشی از برق، بخار و غیره، و نهایتاً  Scope 3سایر موارد انتشار غیرمستقیم که ناشی از لجستیک، تأمین‌کنندگان، استفاده از محصولات و غیره است.
Scope 1 (انتشار مستقیم گازهای گلخانه‌ای) Scope 2 (انتشار غیرمستقیم ناشی از برق، بخار و غیره)

· تحلیل ماهانه انتشار گازهای گلخانه‌ای در کارگاه‌های جهان بر اساس دستگاه مدیریت گازهای گلخانه‌ای
· نصب تجهیزات تجزیه گازهای گلخانه‌ای در بخش تولید نیمه‌رساناها با درصد تجزیه ‎90%‎ به بالا
· نصب تجهیزات دارای بهره‌وری بالا و تغییر لامپ‌های داخل کارگاه‌های خود در سراسر جهان به لامپ LED

عکس پانوراما از کارگاه سامسونگ الکترونیکس.
حوزه 3 (سایر موارد انتشار غیرمستقیم ناشی از انتقال و توزیع، تأمین‌کنندگان، استفاده از محصولات و غیره)

∙ اجرای پروژه‌های کاهش گازهای گلخانه‌ای در جهت ارتقای بهره‌وری انرژی در بخش انتقال و توزیع
· شناسایی پروژه‌های کاهش گازهای گلخانه‌ای از طریق پشتیبانی در محل برای فروشندگان اصلی.
· افزایش استفاده از کنفرانس‌های ویدئویی و کاهش تعداد سفرهای کاری برون‌مرزی.

تصویری از کامیون لجستیک (Safety Truck of Samsung Electronics)
کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای
در مرحله استفاده از محصول
کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در مرحله استفاده از محصول
برآورد نتایج
دو سال گذشته.

* واحد: میلیون tCO2
* محدوده جمع‌آوری داده‌ها: هشت دسته محصول عمده (تلفن همراه، نوت‌بوک، تلویزیون، مانیتور، یخچال، ماشین لباسشویی، کولرهای گازی و چاپگر)
* جمع‌آوری شده از سال 2009

ما تمرکز خود را روی پاسخ به بحران تغییرات اقلیمی قرار داده‌ایم

فناوری‌های پیشرفته Samsung Electronics در مسیر خود برای ایجاد سبک زندگی آسوده و توأم با مسئولیت‌پذیری نسبت به محیط زیست، همچنان به تکامل و ترقی ادامه می‌دهند. برای نیل به این هدف، سامسونگ هر سال، دو جلسه را حول محور حفاظت از محیط زیست و با حضور جمعی از مشاوران سراسر شرکت برگزار می‌کند. در این جلسات، سامسونگ اطلاعاتی را درباره الزامات زیست‌محیطی و توسعه فناوری‌های نوین در میان کارشناسان زیست‌محیطی بخش‌های عملیاتی ارائه می‌دهد و درباره فناوری‌های مربوط به صرفه‌جویی در مصرف انرژی تحقیق می‌کند تا محصولاتی با بهره‌وری انرژی بالا را توسعه دهد. در سال 2017، سامسونگ محصولات مجهز به فناوری‌های بهره‌وری انرژی بالا مانند Quick Drive را برای ماشین‌های لباسشویی و فن‌های با بهره‌وری بالا را برای یونیت‌های خارجی دستگاه‌های تهویه مطبوع معرفی کرد و بهره‌وری انرژی را در مقایسه با سال 2008، به طور متوسط 36 درصد افزایش داد. این بهبودها در بهره‌وری انرژی، میزان مصرف انرژی و هزینه‌های انرژی مصرف‌کنندگان و همچنین میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دادند.

این اطلاع‌نگاشت عملکرد بازده انرژی را در مرحله استفاده از محصول نشان می‌دهد. در سال 2017، متوسط مصرف انرژی محصول تا 36 درصد کمتر شده است و میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای انباشته‌شده در مقایسه با سال 2008 به میزان 217 میلیون تن کاهش یافته است.
این اطلاع‌نگاشت، عملکرد مصرف انرژی و اهداف واحدهای سامسونگ را در سطح جهان نشان می‌دهد. سامسونگ در سال 2017، میزان 30.46 میلیارد وون در هزینه‌های برق و 28.13 میلیارد وون در هزینه‌های مربوط به سایر امکانات صرفه‌جویی کرد. 22 درصد این صرفه‌جویی‌ها در برق، 12 درصد آن در گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC)، ‏18 درصد در امور عملیاتی و مدیریت، 10 درصد در هوای فشرده، 12 درصد در مولدهای نیتروژن، 9 درصد در آب، 8 درصد در بخار، 1درصد در گاز و 8 درصد آن در سایر دسته‌های متفرقه بوده است.

افزایش حجم تولید مستلزم افزایش تعداد واحدهای تولیدی و در نتیجه افزایش مصرف انرژی است. سامسونگ همگام با افزایش ظرفیت تولید، برای کاهش مصرف انرژی و تولید محصولات پربازده، 24 «استاندارد صرفه‌جویی در مصرف انرژی» را وضع کرده است. در مورد واحدهای جدید، فناوری‌های صرفه‌جویی در مصرف انرژی با توجه به ویژگی‌های هر مرکز توسعه یافتند و به‌منظور افزایش بازده انرژی، از همان مراحل اولیه طراحی فرآیند به کار گرفته شدند. در نتیجه، علیرغم افزایش تولید، ما در سال 2017، میزان 58.6 میلیارد وون در زمینه هزینه‌های برق و سایر امکانات در واحدهای برون‌مرزی صرفه‌جویی کردیم.

این اطلاع‌نگاشت، عملکرد مصرف انرژی و اهداف واحدهای سامسونگ را در سطح جهان نشان می‌دهد. سامسونگ در سال 2017، میزان 30.46 میلیارد وون در هزینه‌های برق و 28.13 میلیارد وون در هزینه‌های مربوط به سایر امکانات صرفه‌جویی کرد. 22 درصد این صرفه‌جویی‌ها در برق، 12 درصد آن در گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC)، ‏18 درصد در امور عملیاتی و مدیریت، 10 درصد در هوای فشرده، 12 درصد در مولدهای نیتروژن، 9 درصد در آب، 8 درصد در بخار، 1درصد در گاز و 8 درصد آن در سایر دسته‌های متفرقه بوده است.

ما در سامسونگ، دائماً در حال گسترش استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر هستیم.

ما برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای حاصل از امور عملیاتی‌مان و همچنین برای حفاظت از محیط زیست، استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را همواره در واحدهای سامسونگ سراسر جهان گسترش خواهیم داد. برای دستیابی آسان‌تر به این هدف، ما در حال نصب پانل‌های خورشیدی در فضاهای خالی مانند سقف پارکینگ‌ها و ساختمان‌های سراسر واحدها در کره هستیم. هدف ما در مناطق دارای زیرساخت‌های کافی برای انرژی تجدیدپذیر از قبیل ایالات متحده، اروپا و چین، آن است که 100 درصد انرژی مورد نیازمان را برای کارخانه‌ها، ساختمان‌های اداری و مراکز عملیاتی از انرژی تجدیدپذیر تأمین کنیم.

استفاده از انرژی تجدیدپذیر در کارخانه‌های سطح جهان

با این تلاش‌ها، میزان انرژی تولیدی ما تا سال 2020 با متوسط میزان انرژی تولیدی یک نیروگاه انرژی خورشیدی با ظرفیت 3.1 گیگاوات برابری خواهد کرد.

استفاده از انرژی جدید و تجدیدپذیر

ما در حال انجام تحقیقات و پروژه‌هایی در جهت تعدیل تغییرات اقلیمی هستیم

ما در جایگاه یک شرکت، برای یافتن راه‌هایی برای واکنش به تغییرات اقلیمی و غلبه بر آن‌ها، از سال 2015 نسبت به انجام مطالعه مشترکی تحت عنوان «فعالیت‌های مربوط به حوزه مسئولیت اجتماعی شرکتی (CSR) برای تعدیل تغییرات اقلیمی» اقدام نموده‌ایم. پژوهشگران ما ضمن همکاری با مدرسه عالی مطالعات زیست‌محیطی دانشگاه ملی سئول، وظایفی را در خصوص سه موضوع بر عهده گرفتند: دسترسی به آب آشامیدنی، ساخت مسکن‌هایی با بهره‌وری انرژی بالا، و آموزش در حیطه تغییرات اقلیمی.

ما به‌عنوان بخشی از پروژه آب آشامیدنی، تأسیسات نیمه‌دائمی را برای تهیه آب آشامیدنی در 10 محل در ویتنام احداث کردیم، چرا که این کشور با مشکل تأمین منبع پایدار آب آشامیدنی روبرو بوده است. در نتیجه، ساکنان محلی دیگر حتی در شدیدترین خشکسالی‌ها هم نگران دسترسی به آب، این مایه حیات، نیستند. از سوی دیگر، پروژه‌های نوسازی مسکن ما برای طبقات محروم جامعه به پروژه‌ای ارتقا یافته است که آن را «پروژه ساخت مسکن با ارتقای بهره‌وری انرژی» نامیدیم. در نتیجه این پروژه، محیط زندگی مناسبی در اختیار خانوارها قرار می‌دهد که علاوه بر صرفه‎‌جویی در مصرف انرژی، با کمک عایق‌بندی کم‌هزینه، آن‌ها را از گرمای تابستان و سرمای زمستان مصون می‌دارد. مطالعه‌ای روی 61 خانوار در سال 2017 نشان داد که متوسط مصرف سالانه انرژی برای هر خانوار به نصف تقلیل یافته است که باعث کاهش هزینه‌های انرژی برای اقشار آسیب‌پذیر جامعه شده است. این تلاش‌ها صرفاً به سود اقتصادی ختم نشدند. تلاش‌های صورت‌گرفته همچنین منجر به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای مربوط به تولید برق به میزان 43 تن CO2e (معادل دی‌اکسید کربن) در سال شد.

و مورد آخر اینکه ما در پلتفرم «مدرسه هوشمند سامسونگ» محتوای آموزشی تخصصی را با موضوع تغییرات اقلیمی طراحی کردیم که مورد استفاده معلمان و دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. ما با استفاده از این محتوا، تعداد 300 استاد کارشناس را تربیت کردیم و کلاس‌های توجیهی را برای 2200 کودک در 11 مدرسه ابتدایی برگزار نمودیم. بدین ترتیب سعی کردیم به نسل آینده کمک کنیم تا جدیت موضوع تغییرات اقلیمی و اهمیت تلاش‌های صورت‌گرفته برای حل این مشکل را درک کنند.

عکسی از آبخوری یک مدرسه ابتدایی در شهر تای گوین واقع در ویتنام
محصولات دوستدار محیط زیست سامسونگ در ایجاد سیاره‌ای سالم نقش دارند
تصویر پس‌زمینه از صفحه «محصولات دوستدار محیط زیست»