اقدام آب و هوایی

اقدامات جاری در جهت ایجاد آینده‌ای پایدار و کم‌کربن

تصویر اصلی از صفحه «تغییرات اقلیمی»

تغییرات اقلیمی که حداقل بخشی از آن ناشی از استفاده‌ی بی‌رویه از سوخت‌های فسیلی شده و به گرم شدن زمین منجر گشته است، مشکلی جدی است که روی کل جهان تأثیر می‌گذارد. سامسونگ الکترونیکس به واقعیت این امر واقف بوده و بنابراین در جبهه‌های مختلف تلاش‌هایش را تداوم می‌بخشد. این تلاش‌ها عبارتند از محصولات دارای بهره‌وری انرژی بالا، نصب تجهیزات با حداقل میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای، و بهره‌گیری از انرژی نو و تجدیدپذیر.

2020 KPI: تغییرات اقلیمی

انتشار گازهای گلخانه‌ای در کارگاه‌های جهانی بر مبنای شدت              

این تصویر اینفوگرافیک، دربرگیرنده‌ی موضوع انتشار گازهای گلخانه‌ای در کارگاه‌های جهانی بر مبنای شدت است. در سال 2006، شدت انتشار گازهای گلخانه‌ای برابر 3/04 تن دی‌اکسید کربن به ازای 100 میلیون وون کره بود. هدف این است که در سال 2020، این میزان به 1/55 تن دی‌اکسید کربن به ازای 100 میلیون وون کره برسد.

کاهش مجموع گازهای گلخانه‌ای در مرحله بکارگیری محصول

این تصویر اینفوگرافیک، دربرگیرنده‌ی موضوع کاهش گازهای گلخانه‌ای در مرحله بکارگیری محصول می‌شود. از سال  2009 تا 2016، مجموع میزان گاز‌های گلخانه‌ای در مرحله بکارگیری محصول برابر با 188 میلیون تن دی‌اکسید کربن بوده است. هدف این است که این میزان از سال 2009 تا 2020 روی 250 میلیون تن دی‌اکسید کربن بماند.

ما تمرکز خود را متوجه بحران تغییرات اقلیمی کرده‌ایم

شورای مقابله با گازهای گلخانه‌ای هرساله در چهار مقطع برگزار می‌گردد تا برنامه کاری خود را برای مقابله با تغییرات اقلیمی تعیین کرده و مروری بر عملکرد داشته باشد. شرکت‌کنندگان به اشتراک‌گذاری تازه‌ترین اطلاعات پیرامون تغییرات اقلیمی می‌پردازند، طرح‌های عملیاتی دقیقی تعیین می‌کنند و دستاوردهای سه‌ماهه‌شان را مرور می‌نمایند. سامسونگ الکترونیکس روند مدیریتی نظام‌مندی را مطابق شکل زیر برقرار کرده است تا انتشار گازهای گلخانه‌ای را در کل چرخه‌ی عمر محصولاتش، از جمله تولید، توزیع و استفاده، به حداقل برساند.

راهبردها و طرح‌های عملیاتی برای رویارویی با تغییرات اقلیمی

نماد مربوط به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در کارگاه‌ها

· راه‌اندازی تجهیزات کاهش F-Gas در فرآیند تولید و ساخت نیمه‌رساناها
· مدیریت بر پروژه‌های کاهش انرژی و ارتقای بهره‌وری انرژی

نماد مربوط به گسترش فعالیت‌های مدیریت انرژی در کارگاه‌ها

· راه‌اندازی دستگاه‌های مدیریت انرژی در تمامی کارگاه‌ها و حفظ گواهی‌های کسب‌شده (از سال 2013)
· مدیریت هزینه‌ها و شاخص‌های انرژی در هریک از کارگاه‌ها

نمادی از کاهش گازهای گلخانه‌ای در مرحله‌ی بکارگیری محصول.

· توسعه و عرضه محصولاتی با بهره‌وری انرژی بالا

نماد مربوط به مدیریت انتشار گازهای گلخانه‌ای

· مدیریت انتشار گازهای گلخانه‌ای در بخش لجستیک محصولات، سفرهای کاری و غیره (از سال 2009)

نماد مربوط به موضوع مدیریت تأمین‌کنندگان

· نظارت بر انتشار گازهای گلخانه‌ای از سوی تأمین‌کنندگان (از سال 2012)

ما در همه مراحل و سطوح در حال گسترش مدیریت خود بر انتشار گازهای گلخانه‌ای هستیم

توانایی در حل مسئله مستلزم اطلاعات صحیح است. برای سنجش و مدیریت دقیق میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای از جانب ما، آنها را به سه حوزه طبقه‌بندی کرده‌ایم که با توجه به پروتکل گازهای گلخانه‌ای و بر مبنای میزان ارتباط آنها به کسب و کار و عملیات تجاری تعریف می‌شود. تشخیص نقطه‌ی دقیق انتشار در هریک از مراحل مبنای مدیریت بهینه گازهای گلخانه‌ای را شکل می‌دهد. Scope 1 به گازهای گلخانه‌ای اشاره دارد که هنگام تولید محصولات در کارگاه‌های سامسونگ الکترونیکس انتشار می‌یابد؛ از آن طرف، انتشار غیرمستقیم گازها Scope 2 ناشی از خرید انرژی در کارگاه‌هاست که برای تأمین برق و بخار انجام می‌پذیرد. Scope 3 شامل انتشار گازهایی است که خارج از کارگاه‌ها رخ می‌دهد، از جمله آنهایی که ناشی از فعالیت‌های لجستیکی، سفرهای کاری، زنجیره‌ی تأمین ما و استفاده از محصولات ما است. ما با استفاده از این تحلیل، به مدیریت نظام‌مند تمامی موارد انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌پردازیم که چه مستقیم و چه غیرمستقیم از کارگاه‌ها، استفاده از محصولات و نیز تأمین‌کنندگان ما ناشی می‌شود.

این تصویر اینفوگرافیک پیرامون انتشار گازهای گلخانه‌ای در حوزه‌های مربوطه است. Scope 1  به انتشار مستقیم گازهای گلخانه‌ای اشاره دارد،  Scope 2  به انتشار غیرمستقیم ناشی از برق، بخار و غیره، و نهایتاً  Scope 3سایر موارد انتشار غیرمستقیم که ناشی از لجستیک، تأمین‌کنندگان، استفاده از محصولات و غیره است.
Scope 1 (انتشار مستقیم گازهای گلخانه‌ای) Scope 2 (انتشار غیرمستقیم ناشی از برق، بخار و غیره)

· تحلیل ماهانه انتشار گازهای گلخانه‌ای در کارگاه‌های جهان بر اساس دستگاه مدیریت گازهای گلخانه‌ای
· نصب تجهیزات تجزیه گازهای گلخانه‌ای در بخش تولید نیمه‌رساناها با درصد تجزیه ‎90%‎ به بالا
· نصب تجهیزات دارای بهره‌وری بالا و تغییر لامپ‌های داخل کارگاه‌های خود در سراسر جهان به لامپ LED

عکس پانوراما از کارگاه سامسونگ الکترونیکس.
Scepe 3(سایر موارد انتشار غیرمستقیم که ناشی از لجستیک، تأمین‌کنندگان، استفاده از محصولات و غیره است)

· تحقق 39 عمل در جهت ارتقای بهره‌وری انرژی در بخش‌های مرتبط با لجستیک
· شناسایی امکان کاهش بالقوه 4,920 تن دی‌اکسید کربناز گازهای گلخانه‌ای در تأمین‌کنندگان اصلی
· کاهش سفرهای کاری برون‌مرزی تا 12% با استفاده از روش‌های جایگزین همچون کنفرانس‌های ویدئویی و غیره.
· ارتقای بهره‌وری انرژی در محصولات تا ‎49%‎ در سال 2016 در مقایسه با سال 2008

تصویری از کامیون لجستیک (Safety Truck متعلق به سامسونگ الکترونیکس)
کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای
در مرحله استفاده از محصول
کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در مرحله استفاده از محصول
برآورد نتایج
دو سال گذشته.

* واحد: میلیون tCO2
* محدوده جمع‌آوری داده‌ها: هشت دسته محصول عمده (تلفن همراه، نوت‌بوک، تلویزیون، مانیتور، یخچال، ماشین لباسشویی، کولرهای گازی و چاپگر)
* جمع‌آوری شده از سال 2009

ما از فناوری‌های پیشرفته برای ارتقای بهره‌وری انرژی استفاده می‌کنیم

فناوری‌های پیشرفته سامسونگ الکترونیکس در مسیر ایجاد یک سبک زندگی آسوده و توأم با آگاهی نسبت به محیط زیست، همچنان به تکامل و ترقی ادامه می‌دهد. سامسونگ الکترونیکس متعهد به توسعه محصولاتی با بهره‌وری انرژی بالاست و فناوری‌هایی را در جهت کاهش گازهای گلخانه‌ای که در مرحله ساخت و استفاده از محصول انتشار می‌یابد شکل می‌دهد. در سال 2016 توانستیم میزان بهره‌وری انرژی را نسبت به سال 2008 تا 49% بالا ببریم. این بهبودها به کاهش مصرف انرژی، هزینه‌های مصرف‌کنندگان و نیز انتشار گازهای گلخانه‌ای منتج گردید. علاوه بر این، ما متعهد هستیم به توسعه فناوری‌های دوستدار محیط زیست بپردازیم و آنها را در محصولات خود بکار ببندیم تا اثرگذاری منفی خود بر روی گرمایش جهانی را به طور اساسی کاهش دهیم.
نمونه‌ای از آن همان یخچال فریزرهای ماست که ماده مبرد مورد استفاده در آنها دوستدار محیط زیست است. از جنبه تاریخی، علت اصلی تخریب لایه ازون استفاده از کلروفلوئوروکربن‌ها (CFC) به عنوان ماده مبرد بوده است. برای جایگزین‌سازی CFCها، ماده مبردی با نام R134 ساخته شد که دوستدار محیط زیست است، اما برخی مشکلات فنی مانع از بکارگیری آن در یخچال فریزرهای خانگی بزرگ شد، بنابراین فقط در مدل‌های کوچک بکار رفت. پس از یک سری مطالعات و آزمایشات، سامسونگ الکترونیکس با موفقیت توانست فناوری خود را بکار بگیرد و امکان استفاده از ماده مبردی به نام R600 را فراهم آورد. این مبرد در مقایسه با یخچال فریزرهای بزرگ، اثر بسیار کمتری روی گرمایش جهانی برجای می‌گذارد. به لطف این تلاش‌های گسترده، 20 تا از جدیدترین مدل‌های یخچال‌های ما در سال 2017 از سوی آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا به عنوان «پربازده‌ترین ENERGY STAR» معرفی گردید.

این تصویر اینفوگرافیک، دربرگیرنده‌ی موضوع ارتقای بهره‌وری انرژی در مرحله بکارگیری محصول می‌شود. میزان مصرف انرژی در مقایسه با سال 2008 به طور میانگین 49% کاهش داشته است؛ همچنین، مجموع میزان کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در سال 2016 برابر 188 میلیون تن است.
این تصویر اینفوگرافیک، در برگیرنده‌ی موضوع کاهش مصرف انرژی در کارگاه‌های برون‌مرزی است. در سال 2016، توانستیم از هزینه‌های برق به میزان 34/9 میلیارد وون کره و از هزینه‌های خدمات شهری به میزان 23/64 میلیارد وون کره بکاهیم. مقادیر مورد نظر ما برای سال 2017 عبارت است از 39/7 میلیارد وون در بخش برق، 2/1 میلیارد در بخش سوخت، و 2/1 میلیارد هم در بخش آب. درصدها از این قرار هستند: 35% در برق، 13% در سردسازی و تهویه مطبوع، 12% در عملیات و مدیریت، 11% در هوای فشرده، 7% در گاز، 4% در ژنراتور نیتروژن، 2% در بخار، 11% در موارد متفرقه.

بازدهی بهتر محصولات مستلزم تأسیسات کارخانه‌ای نوین است، که به نوبه خود در مقیاس کلان‌تر باعث مصرف بیشتر انرژی می‌شود. سامسونگ الکترونیکس در راستای کاهش مصرف انرژی در مرحله تولید، 24 استاندارد را برای عملیات کاهش انرژی تنظیم کرده است. بعلاوه، برای کارگاه‌های جدیدمان نیز فناوری‌هایی را برای کاهش انرژی با توجه به شرایط خاص هریک از کارگاه‌ها توسعه داده‌ایم و آنها را از ابتدای مرحله طراحی فرآیند اعمال کرده‌ایم؛ از این رو، بهره‌وری انرژی را افزایش داده‌ایم. نتیجتاً در سال 2016 توانستیم به کاهشی در مصرف انرژی دست یابیم که ارزش کل آن برابر 58/5 میلیارد وون کره جنوبی (KRW) می‌باشد و هزینه‌های برق و خدمات شهری از جمله آنهاست.

این تصویر اینفوگرافیک، در برگیرنده‌ی موضوع کاهش مصرف انرژی در کارگاه‌های برون‌مرزی است. در سال 2016، توانستیم از هزینه‌های برق به میزان 34/9 میلیارد وون کره و از هزینه‌های خدمات شهری به میزان 23/64 میلیارد وون کره بکاهیم. مقادیر مورد نظر ما برای سال 2017 عبارت است از 39/7 میلیارد وون در بخش برق، 2/1 میلیارد در بخش سوخت، و 2/1 میلیارد هم در بخش آب. درصدها از این قرار هستند: 35% در برق، 13% در سردسازی و تهویه مطبوع، 12% در عملیات و مدیریت، 11% در هوای فشرده، 7% در گاز، 4% در ژنراتور نیتروژن، 2% در بخار، 11% در موارد متفرقه.

ما پیوسته در حال گسترش استفاده از انرژی تجدیدپذیر هستیم

میزان مصرف سامسونگ الکترونیکس از انرژی تجدیدپذیر در سال 2016 نسبت به سال قبل آن تقریباً دوبرابر، و نسبت به سال 2014 حدود 6 برابر شد. همچنین به منابع انرژی جدید و تجدیدپذیر خود نیز تنوع بخشیده‌ایم و انرژی خورشیدی، باد و آب را شامل آن کرده‌ایم. افزون بر این، در هنگام ساخت ساختمان‌های جدید اقدام به نصب تجهیزاتی کردیم تا استفاده از انرژی تجدیدپذیر را به نسبت معینی تضمین کنیم. در کارگاه‌های خود نیز به ترویج استفاده از انرژی تجدیدپذیر در چراغ برق‌های خیابان، بخش حمل و نقل و کافه‌تریاها دست زده‌ایم. از این گذشته، در کشورهایی که دارای سیستم‌های باثبات و پایداری برای خرید نیرو هستند، میزان تأمین انرژی تجدیدپذیر را از سوی خود گسترش داده‌ایم.

استفاده از انرژی تجدیدپذیر در کارگاه‌های جهانی

این تصویر اینفوگرافیک، دربرگیرنده‌ی موضوع استفاده از انرژی تجدیدپذیر در کارگاه‌های جهانی است. میزان بکارگیری انرژی تجدیدپذیر در سال 2014 برابر 31/60 گیگاوات، در سال 2015 معادل 92/06 گیگاوات و در سال 2016 معادل 188/77 گیگاوات بوده است.

استفاده از انرژی نوین و تجدیدپذیر

این تصویر اینفوگرافیک، نشانگر میزان استفاده از انرژی تجدیدپذیر است. برای سال 2016، درصدها عبارتند از 62% نیروی باد، 14% نیروی آب، 3% انرژی زمین‌گرمایی، 1% نیروی فتوولتائیک (سلول خورشیدی)، و 20% هم سایر موارد.

ما در حال انجام پژوهش‌ها و پروژه‌های در جهت تعدیل تغییرات اقلیمی هستیم

ما در جایگاه یک شرکت، برای یافتن راه‌هایی در جهت واکنش به تغییرات اقلیمی و غلبه بر آنها، از سال 2015 به انجام مطالعه مشترکی تحت عنوان «فعالیت‌های CSR برای تعدیل تغییرات اقلیمی» اقدام نموده‌ایم. پژوهشکران ما ضمن همکاری با دانشکده کارشناسی مطالعات زیست‌محیطی در دانشگاه ملی سئول، وظایفی را طی سه مضمون اتخاذ کرده‌اند: دسترسی به آب آشامیدنی، مسکن‌سازی با بهره‌وری انرژی مناسب، و آموزش در حیطه تغییرات اقلیمی.

ما به عنوان بخشی از پروژه آب آشامیدنی، تأسیسات نیمه‌دائمی را برای آب‌رسانی آشامیدنی در 10 محل در ویتنام احداث کردیم و تلاش شده که به واسطه این تأسیسات، تأمین پایدار و باثبات آب آشامیدنی تضمین گردد. در نتیجه، ساکنان محلی دیگر نگران دسترسی به آب، آن مایه حیات، نیستند؛ حتی در جدی‌ترین شرایط خشکسالی.
از سوی دیگر، پروژه‌های نوسازی مسکن ما که مختص افراد محروم است به پرژوه‌ای ارتقا یافته است که اصطلاحاً آن را «پروژه ساخت مسکن با ارتقای بهره‌وری انرژی» نامیده‌ایم. در نتیجۀ این پروژه، محیط زندگی مناسبی در اختیار خانوارها قرار می‌گیرد که علاوه بر صرفه‎‌جویی در مصرف انرژی، در ازای پرداخت هزینه‌ای کم، در برابر گرمای داغ تابستان و سرمای شدید زمستان عایق می‌شوند. پروژه آزمایشی آن در سال 2016، که 10 خانوار را شامل می‌شد، متوسط مصرف سالانه انرژی را برای هر خانوار به نصف رساند و بنابراین از هزینه‌های انرژی افراد محروم کم کرد. این پروژه علاوه بر بهره‌های اقتصادی، به کاهش گازهای گلخانه‌ای تا میزان 8/6 تن دی‌اکسید کربن کمک کرد.

و مورد آخر اینکه ما در Smart Schools (مدارس هوشمند) سامسونگ مشغول ساخت محتوای آموزشی تخصصی با موضوع تغییرات اقلیمی هستیم که هم برای معلمان و هم دانش‌آموزان ارائه می‌گردد. ما در سال 2017، با استفاده از این مطالب، تعدادی برنامه آموزشی آزمایشی با موضوع تغییرات اقلیمی برای دانش‌آموزان ابتدایی برگزار کردیم و بدین ترتیب سعی نمودیم به نسل‌های آینده کمک کنیم که جدیت موضوع تغییرات اقلیمی و اهمیت تلاش‌های صورت‌گرفته برای حل این مشکل را درک کنند.

عکسی از آبخوری یک مدرسه ابتدایی در شهر تای گوین واقع در ویتنام
محصولات دوستدار محیط زیست سامسونگ در ایجاد سیاره‌ای سالم نقش دارند
تصویر پس‌زمینه از صفحه «محصولات دوستدار محیط زیست»