محصولات دوستدار محیط زیست

محصولات دوستدار محیط زیست سامسونگ در ایجاد سیاره‌ای سالم نقش دارند

تصویر اصلی از صفحه «محصولات دوستدار محیط زیست»

شرکت سامسونگ الکترونیکس بالاترین اولویت را به محیط زیست می‌دهد -- از لحظه شروع طرح‌ریزی محصول گرفته تا دفع و دورریزی نهایی آن. فرآیند Eco-design Process (فرآیند طراحی سازگار با محیط زیست) ما، که در سال 2004 اتخاذ گردید، اثر بالقوه‌ی محصول بر محیط زیست را به طور کامل مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. ما نهایت تلاش خود را بکار می‌گیریم تا محصولاتمان را همانقدر که کاربردی است، با محیط زیست نیز سازگار سازیم -- از اقدام در جهت حفظ منابع و تولید محصولات نوین و ابتکاری گرفته تا حصول اطمینان از سهولت و سادگی بازیافت آنها در پایان چرخه عمر. این است که محصولات ما را در سراسر جهان به عنوان محصولاتی سازگار با محیط زیست می‌شناسند.

یک کلیپ ویدئویی از محصولات دوستدار محیط زیست سامسونگ الکترونیکس

2020 KPI: توسعه محصولات دوستدار محیط زیست

توسعه محصول دوستدار محیط زیست

این اطلاع‌نگاشت حاوی شاخص کلیدی عملکرد 2020: مدیریت زیست‌محیطی است. هدف آن، نرخ بالای 90 درصد در توسعه محصولات دوستدار محیط زیست است.

بهبود بهره‌وری انرژی محصول

این اطلاع‌نگاشت حاوی شاخص کلیدی عملکرد 2020: مدیریت زیست‌محیطی است. نرخ صرفه‌جویی در مصرف انرژی مورد نظر، 65 درصد است.

فرآیند Eco-design Process (فرآیند طراحی سازگار با محیط زیست) به اثر منفی محصولات روی محیط زیست که از مرحله طراحی محصول شروع می‌شود توجه می‌کند

فرآیند Eco-design Process (فرآیند طراحی سازگار با محیط زیست) نوعی روش ارزیابی با رویکرد پشتیبانی از محیط زیست است که طی مرحله طرح‌ریزی محصول استفاده می‌گردد. ما به اثرات زیست‌محیطی محصولات در هریک از مراحل به طور عمیق و جامع نگاه می‌کنیم -- از مرحله طراحی محصول گرفته تا لجستیک، توزیع و بازپس‌گیری آن. طی این فرآیند، ما ویژگی‌های خاص هر محصول را شناسایی می‌کنیم و آنها را با عملیات دوستدار محیط زیست همراستا می‌سازیم؛ مثلاً استفاده از حداقل منابع در مرحله تولید، حذف بسته‌بندی‌های غیرضروری، توزیع کارآمد، و بازیافت مؤثر محصولات در پایان چرخه عمر آنها.
در رابطه با یخچال فریزرها، فرآیند Eco-design Process (فرآیند طراحی سازگار با محیط زیست) ما را به جایگزین‌سازی مواد مخرب ازون با یک ماده مبرد سازگار با محیط زیست هدایت کرد. ما کمپرسوری را بکار گرفته‌ایم که با تأمین سریع، کافی و نه بیش از اندازه هوای سرد جهت نگهداری تازه مواد غذایی، هدررفت انرژی را به حداقل می‌رساند؛ بدین ترتیب پدیدآورنده پیشرفت‌های فنی نیز بوده‌ایم. بدین طرق است که فرآیند Eco-design Process (فرآیند طراحی سازگار با محیط زیست) سامسونگ الکترونیکس را قادر ساخته تا محصولاتی ارائه کند که ضمن افزایش آسایش در زندگی، سلامت محیط زیست را نیز مد نظر قرار دهد.

استفاده از فرآیندهای طراحی سازگار با محیط زیست (Eco Design) در Galaxy Note 8 و تلویزیون‌های QLED

نوآوری‌های Galaxy Note8 عملکرد تلفن‌های هوشمند را از نو تعریف کرده است. و نوآوری در عملکرد زیست‌محیطی این تلفن نیز از این قاعده مستثنی نیست. فرآیند طراحی سازگار با محیط زیست ما، نه تنها الزامات زیست‌محیطی ملل مختلف را برآورده می‌سازد، بلکه آن دسته از تأثیرات بالقوه بر محیط زیست را که فراتر از مقررات هستند، نیز در نظر می‌گیرد. Galaxy Note 8 با پیروی از این فرآیند، به‌گونه‌ای طراحی شده که عملکرد زیست‌محیطی آن بهبود یابد. تلویزیون‌های QLED سامسونگ از تکنولوژی نقطه کوانتومی عاری از کادمیوم استفاده می‌کنند و در عین حال، از محدودیت‌های فنی تکنولوژی نقطه کوانتومی رایج که مستلزم استفاده از کادمیوم برای بازده بیشتر است، فراتر می‌روند. در نتیجه این تلاش‌ها، در ماه ژانویه 2017، Galaxy Note 8 توانست رتبه طلایی را از «ابزار ارزیابی زیست‌محیطی محصولات الکترونیکی (EPEAT) کسب کند و تلویزیون‌های QLED توانستند جایزه بخش «پیشتاز چالش مدیریت مواد پایدار را از سوی سازمان حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) دریافت نمایند.

استفاده از فرآیندهای طراحی سازگار با محیط زیست در Galaxy Note8 و تلویزیون‌های QLED
ارزیابی محصولات اصلی از جنبه زیست‌محیطی

شرکت سامسونگ الکترونیکس با اعمال استانداردهای سختگیرانه در گواهی‌های معتبر بین‌المللی، ارزیابی‌هایی را از جنبه زیست‌محیطی بر روی محصولات اصلی صورت داد. معیارهای ارزیابی ما از منابع زیر اتخاذ می‌شوند: گواهی «برچسب محیط زیست» دولت کره، «ابزار ارزیابی زیست‌محیطی محصولات الکترونیکی» ایالات متحده (EPEAT)، و نیز استانداردهای تعیین‌شده توسط «انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی آمریکا» (AHAM) در رابطه با گواهی پایایی.
ما به عنوان بخشی از تعهد خود در سازگارسازی با محیط زیست، شاخصی را مشخص کرده‌ایم که نشانگر میزان توسعه محصولات دوستدار محیط زیست ماست، و به نشر و انتشار این ارقام نیز پرداخته‌ایم. سامسونگ الکترونیکس فعالیت و تلاشش را تداوم می‌بخشد تا اینکه بیش از 90% از محصولات نوظهورش تا سال 2020 به عنوان محصولات دوستدار محیط زیست شناخته شوند.

مواد اثرگذار بر محیط زیست در تمامی محصولات با دقت و موشکافی مدیریت می‌شوند تا مصرف آنها بی‌خطر شود

شرکت سامسونگ الکترونیکس بر مبنای اصل «کوتاهی در مسائل زیست‌محیطی هرگز» مواد اثرگذار بر محیط زیست را با دقت مدیریت می‌کند. در راستای جدی‌تر شدن مقررات زیست‌محیطی بین‌المللی، اقدام به تعیین «استانداردهای کنترل مواد مصرفی در محصولات» نموده‌ایم و بازبینی‌های مقدماتی جامعی را به همراه مدیریت تکمیلی بر روی تمامی مؤلفه‌ها و مواد خام مصرفی صورت داده‌ایم و می‌دهیم. ما داوطلبانه طرح‌هایی را پیاده کرده‌ایم تا نه تنها استفاده از مواد محدودیت‌دار، بلکه موادی که می‌توانند بر محیط زیست اثر بگذارند را کاهش دهیم، از جمله پلی‌وینیل کلراید (PVC))، بازدارنده‌های شعله برُم (BFRs)، بریلیم و آنتیموان. در تمام این مدت، پیوسته به کاهش استفاده از مواد اثرگذار بر محیط زیست در محصولات خود پرداخته‌ایم.
سامسونگ الکترونیکس از سال 2004 به صورت خودجوش دست به مدیریت مواد اثرگذار بر محیط زیست زده است، یعنی دو سال قبل از انتشار «بخشنامه محدودیت استفاده از مواد خطرناک» (RoHS) از سوی اتحادیه اروپا. انگیزه برقراری یک سیستم مدیریتی سختگیرانه از داخل و قبل از صدور بخشنامه‌ی اتحادیه اروپا ناشی از فلسفه مدیریتی سامسونگ الکترونیکس بود که بر محیط زیست تأکید دارد. ما آزمایشگاهی را برای تجزیه و تحلیل مواد اثرگذار بر محیط زیست و ترکیبات آلی فرار ساختیم و در سال 2005 راه‌اندازی نمودیم؛ ضمناً یک سیستم نظارت بر خود نیز برقرار کردیم. علاوه بر این، ما از سوی مؤسسه‌ی فدرال تحقیق و آزمایش مواد (BAM) کشور آلمان گواهی آزمایشگاه مجاز را کسب کردیم و به واسطه اعتبار و تخصص خود در تحلیل مواد شیمیایی، مورد استقبال قرار گرفتیم.
سامسونگ الکترونیکس محیط زیست را به عنوان یک عنصر ارزشمند و مهم برای آینده می‌داند، و استانداردهای خودش را اعمال کرده است که از لحاظ تأیید و مدیریت مواد خطرناک، نسبت به الزامات بین‌المللی سختگیرانه‌تر است. استانداردهای ما در خصوص مدیریت مواد خطرناک به 4 دسته تقسیم‌بندی می‌شوند و ما بر این اساس به بازبینی و بهسازی محصولات خود می‌پردازیم تا آنها را تبدیل به محصولاتی بی‌خطرتر و سازگارتر با محیط زیست نماییم.

عکسی با مضمون مدیریت مواد اثرگذار بر محیط زیست با استفاده از XRF
پیشینه‌ی سامسونگ الکترونیکس در مدیریت مواد اثرگذار بر محیط زیست
2018 · برنامه موجود برای سال 2018 این است که استفاده از 4 نوع فتالات (DEHP, BBP, DBP, DIBP) در همه عناصر متوقف شود
2016 · در سال 2016، استفاده از 4 نوع فتالات (DEHP, BBP, DBP, DIBP) در عناصر جدید ممنوع شد
2015 · در سال 2015، استفاده از هگزابروموسایکلودودکان (HBCD) و نونیل فنل منع گردید
2013 · سال 2013 شاهد عرضه محصولات فاقد فتالات و آنتیموان (بعضی از اجزای لپتاپ‌ها، تلویزیون‌ها، مانیتورها و محصولات سینمای خانگی) بود
2012 · در سال 2012، محصولات فاقد PVC (بعضی از اجزای لپتاپ‌ها، تلویزیون‌ها، مانیتورها و محصولات سینمای خانگی) عرضه شد
· استفاده از بازدارنده‌های شعله کلر در تلفن‌های همراه و پخش‌کننده‌های MP3 نیز ممنوع شد
2011 · در سال 2011 تلفن‌های همراهی عرضه شد که کاملاً فاقد ترکیبات بریلیم بودند
2010 · سال 2010 با منع استفاده از کلرید کبالت همراه بود تلفن‌های همراه، دوربین‌ها و پخش‌کننده‌های MP3 جدیدی عرضه شد که کاملاً فاقد مواد BFR و PVC بود
2008 · استفاده از پرفلورواکتان سولفونیک اسید (PFOS) و ترکیبات آنتیموان در سال 2008 منع شد در این سال، مصرف مواد BFRsو PVC در تولید تلفن‌های همراه (بعضی مدل‌ها) به طور کامل قطع شد
2006 · سال 2006 با تعیین برنامه‌هایی برای کاهش BFR و PVC همراه بود
2005 · در سال 2005، استفاده از مواد PBB و PBDE در محصولات و BFRs در مواد بسته‌بندی متوقف شد همچنین یک درخت فنی شکل داده شد تا مصرف مواد BFR کاهش یابد (ارتقاء زنجیره‌ی تأمین)
2004 · در سال 2004، کادمیوم (Cd)، سرب (Pb)، جیوه (Hg) و کروم شش ظرفیتی (Cr6+) به طور کامل از جریان مصرف حذف گردید
2003 · سال 2003 شاهد معرفی استانداردهای کنترل مواد مصرفی در محصولات بود
  • استانداردهای کنترل مواد مصرفی در محصولات 2.6 MB دانلود
  • بیانیه‌ی انطباق با REACH SVHCs 163 KB دانلود

سامسونگ الکترونیکس معتقد است که مواد اثرگذار بر محیط زیست باید در زنجیره‌ی تأمین نیز مجدانه تحت کنترل قرار بگیرد. اگر تأمین‌کنندگان از مواد اثرگذار بر محیط زیست در مواد خام، اجزاء محصولات تولیدی خود استفاده کنند و نتوانند آنها را به نحو مناسب پردازش نمایند، محصولات نهایی ما نخواهد توانست محصولاتی سازگار با محیط زیست از آب در آید. از این رو، برای جلوگیری از مصرف مواد اثرگذار بر محیط زیست از سوی تأمین‌کنندگان و همچنین فراهم‌سازی امکان مدیریت سختگیرانه مواد، سامانه صدور گواهی Eco-Partner را پیاده‌سازی کردیم.

Samsung Electronics به تحقیق در مورد روش‌های صرفه‌جویی در انرژی ادامه می‌دهد

Samsung Electronics بی‌وقفه تلاش می‌کند محصولاتی با بهره‌وری انرژی بالا تولید کند که ضمن داشتن عملکرد بهتر، انرژی کمتری هم مصرف کنند. اگر محصولی بتواند با مصرف انرژی کمتر، عملکردی باز هم چشمگیرتر را ارائه دهد، مشتریان می‌توانند در خصوص هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی کنند. همچنین، انرژی کمتری صرف تولید برق می‌شود که منجر به انتشار کمتر گازهای گلخانه‌ای می‌گردد. به لطف استفاده از فناوری‌های نوین و با بهره‌وری انرژی بالا، توانستیم میزان انرژی مصرفی محصولاتمان را در مقایسه با سال 2008 تا 36 درصد کاهش دهیم. . این یعنی ما قادر بودیم در عین کاهش مصرف انرژی به نصف، محصولاتی با عملکرد بهتر بسازیم. ولی کار ما به اینجا ختم نمی‌شود -- ما به پژوهش ادامه می‌دهیم تا فناوری‌های پیشگامانه‌ای را در جهت کاهش هر چه بیشتر مصرف انرژی توسعه دهیم.

محصولات Samsung Electronics با بهره‌گیری از فناوری دوستدار محیط زیست
تصویر تلویزیون LED

تلویزیون LED ‏(UE65MU9000)


· دارای برچسب انرژی اتحادیه اروپا +A ‏(++A تا E)
· دارای حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی
· طراحی بدون استفاده از پیچ
(بازدهی بیشتر، قابلیت بازیافت بهتر)
· استفاده از 21 درصد نیشکر برای ساخت پاکت‌های مخصوص وسایل جانبی

تصویر Galaxy Note8

تلفن هوشمند (Galaxy Note8)


· استفاده از شارژهای با بازده بالا (20 درصد پلاستیک بازیافتی، 86 درصد بازدهی در هنگام شارژ، 0.02 وات در حالت آماده‌به‌کار)
· دارای حالت صرفه‌جویی فوق‌العاده در مصرف برق
· استفاده از مواد با پایه زیستی
(فیش هدفون_نایلون بیو، بسته‌بندی_محصولات جانبی نیشکر و بامبو)

تصویر یخچال (DRF427500AP)

یخچال (DRF427500AP)

· کسب گواهینامه ®ENERGY STAR
· خنک‌سازی سه‌گانه با صفحه فلزی
· کنترل دما با روش Flex (یخچال ↔ فریزر)
· ماده سردکننده فاقد گاز HFC ‏(R600a)
- اولین یخچال داخلی در ایالات متحده که از ماده سردکننده فاقد گاز HFC بهره می‌گیرد.

"تصویر حافظه 20 نانومتری با ظرفیت 8 گیگابایت دارای پهنای باند بالا (HBM2) نسل دوم مبتنی DRAM؛ Aquabolt

حافظه (20 نانومتر، با ظرفیت 8 گیگابایت، دارای پهنای باند بالا (HBM2)، نسل دوم مبتنی بر DRAM؛ Aquabolt)


∙ 2.7 برابر بهره‌وری برق بیشتر. (با سرعت 2.4 گیگابیت بر ثانیه)
- مقایسه: DRAM گرافیک GDDR5 با ظرفیت 8 گیگابیت و سرعت 8 گیگابیت در ثانیه
∙ ساخت اولین DRAM دارای HBM2 با سرعت 2.4 گیگابیت در ثانیه و ظرفیت 8 گیگابایت در جهان
∙ به‌کارگیری فناوری مهندسی بهینه‌کننده انتقال سیگنال و فناوری‌های کنترل گرما
∙ انتقال داده با 1.5 برابر سرعت بیشتر در مقایسه با نسل اول HBM2
∙ اولین حافظه دارای سرعت پردازش داده 1.2 ترابایت در ثانیه در جهان، مجهز به چهار ماژول 8 گیگابایتی

تصویر ماشین لباسشویی Quick Drive

ماشین لباسشویی (Quick Drive)

∙ دارای برچسب انرژی اتحادیه اروپا +++A ‏(+++A تا D)
∙ کاهش زمان شستشو تا 51 درصد از طریق ترکیب دیسک چرخان ماشین‌های لباسشویی درب از بالا و ماشین‌های لباسشویی درب از جلو
∙ قابلیت «شستشوی بهینه خودکار» از طریق سنجش وضعیت لباس‌ها، میزان بهینه ماده شوینده و نرم‌کننده را اضافه می‌کند

تصویر خشک‌کن برقی

خشک‌کن (*DV90M53A0Q)

∙ خشک‌کن مجهز به پمپ حرارتی اینورتر با بازده بالا
∙ استریل کردن 99.9 درصدی هوا در شستشوی تر و خشک
∙ نشانگر میزان آب با قابلیت بررسی آسان

تلاش‌های سامسونگ الکترونیکس در جهت سازگارسازی محصولات با محیط زیست در سراسر جهان شناخته شده است

محصولات سامسونگ الکترونیکس به خاطر سازگاری‌شان با محیط زیست در بسیاری از کشورها، از جمله ایالات متحده، اروپا، چین و برزیل مورد تأیید قرار گرفته و گواهی‌های زیست‌محیطی مختلفی همچون علامت‌های محیط زیست و برچسب انتشار کربن به آنها اعطا شده است. این موفقیت میسر نشد مگر با تلاش‌های ما در مطالعه و توسعه محصولاتی که ضمن بکارگیری فناوری‌های پیشرفته، محیط زیست را در اولویت قرار می‌دهد. اما کار ما تمام نشده است -- سامسونگ الکترونیکس همچنان به چشم‌انداز خود با عنوان PlanetFirst ادامه داده و به کره زمین و محیط زیست اولویت می‌بخشد. ما نهایت تلاشمان را خواهیم کرد که زندگی را با آسایش و در عین حال با محیط زیستی پایدار توأم کنیم.

این عکسی از علامت‌های زیست‌محیطی اصلی و برچسب‌های نشانگر کربن است که به سامسونگ الکترونیکس تعلق دارد. سامسونگ الکترونیکس از کشورهای کره جنوبی، چین و تایوان در آسیا، سوئد، روسیه و کشورهای اروپای شمالی در اروپا، ایالات متحده، UL و CSA در آمریکای شمالی، و برزیل در آمریکای مرکزی و جنوبی دستاوردهایی داشته است. گواهی‌های برچسب کربن بر اساس برچسب‌گذاری فوت‌پرینت کربن در کره جنوبی و Carbon Trust در انگلستان است. «برچسب‌گذاری فوت‌پرینت کربن در کره جنوبی» به مسائل انتشار کربن، محصولات کم‌کربن و محصولات بدون کربن می‌پردازد.

حفاظت، استفاده طولانی‌تر و استفاده مجدد

تصویر پس‌زمینه از صفحه «بهره‌وری منابع»