کارگاه‌های دوستدار محیط زیست

کارگاه‌های دوستدار محیط زیست ما با طبیعت هم‌زیستی می‌کنند

تصویر اصلی از صفحه‌ی «کارگاه‌های دوستدار محیط زیست»

کلیه‌ی کارگاه‌های سامسونگ الکترونیکس به گواهی دستگاه مدیریت محیط زیست دست یافته‌اند و همینطور به مدیریت زیست‌محیطی می‌پردازند. اما تلاش‌های ما در جهت محیط زیست به کارگاه‌ها ختم نمی‌شود. ما در تمامی کارگاه‌های خود مشکلات زیست‌محیطی را شناسایی نموده و راهکاری را برای آنها می‌اندیشیم. ما با تشخیص ریشه‌ی مسئله و انجام اقدامات پیشگیرانه در کل سیستم کارگاه‌ها، اطمینان می‌یابیم که این راهکارها موقت نبوده یا «نوش‌داروی بعد از مرگ» نباشد. از طرفی، در خارج از محیط کارگاه‌ها، با همکاری جوامع محلی مشتاقانه به حفاظت از تنوع زیستی می‌پردازیم تا زیست‌بوم را حفظ کنیم.

2020 KPI: راه‌اندازی کارگاه‌های دوستدار محیط زیست

درصد گواهی دستگاه مدیریت محیط زیست
این تصویر، نشانگر هدف شرکت در خصوص کارگاه‌های دوستدار محیط زیست است. هدف بر این است که تا سال 2020، درصد گواهی دستگاه مدیریت محیط زیست به 100% برسد. به بیان دقیق، کلیه‌ی 36 سایت کارخانه‌ای ما در جهان باید تحت گواهی‌های ISO 14001 و OHSAS 18001قرار بگیرند.

ما با بکارگیری دستگاه مدیریت محیط زیست در تمامی کارگاه‌های خود توانسته‌ایم مدیریت یکپارچه‌ای را پیاده کنیم

سامسونگ الکترونیکس به منظور انجام مدیریت زیست‌محیطی، کارگاه‌های خود را بر مبنای استانداردهای بین‌المللی مدیریت زیست‌محیطی مدیریت کرده است. کلیه‌ی کارگاه‌های ما در سراسر جهان دارنده گواهی مدیریت محیط زیست یعنی ISO 14001، و گواهی دستگاه مدیریت انرژی یعنی ISO 50001 از سوی سازمان بین‌المللی استانداردسازی هستند. سامسونگ الکترونیکس با برداشتن گامی فراتر، استانداردهای خاص خود را تدوین کرده است که حتی از گواهی‌های بین‌المللی هم سختگیرانه‌تر است؛ همچنین این شرکت کلیه‌ی جوانب کارگاه‌ها را تحت مدیریت قرار می‌دهد. علاوه بر این، ما دارای مرکز Global EHS (محیط زیست، سلامت و ایمنی) و نیز مرکز Global CS (رضایت مشتری) با مدیریت مستقیم مدیرعامل هستیم که به سازمان کمک کرده است تا عملکردی نظام‌مند و هماهنگ داشته باشد.

دستیابی به مدیریت زیست‌محیطی 100 درصدی

استانداردهای بین‌المللی ISO 14001 و ISO 50001 هرکدام به ترتیب مربوط به دستگاه‌های مدیریت محیط زیست و مدیریت انرژی می‌شوند که توسط کمیته‌های فنی سازمان ISO مقرر شده‌اند. شرکت‌هایی که خواستار این گواهی‌ها هستند لازم است دارای سیاستی برای مدیریت محیط زیست بوده و اهداف و طرح‌های عملیاتی دقیقی را در حوزه‌ی محیط زیست تدوین کرده باشند. برای پذیرش در ارزیابی‌های دشوار سازمان ISO، متقاضی ملزم است توانایی خود را در انجام گستره‌ای از امور مختلف ثابت کند؛ از جمله تخصیص منابع برای پروژه‌های پیچیده و نیز پیگیری کارآمد امور مربوطه. گواهی چیزی نیست که یکبار کسب شود و پرونده‌ی آن کنار گذاشته شود، بلکه مستلزم حسابرسی‌های سالانه بوده و هر سه سال یکبار باید مجدداً صادر شود.
تمامی کارگاه‌های سامسونگ الکترونیکس در سراسر جهان این فرآیندهای پیچیده را برای کسب گواهی پشت سر گذاشته‌اند؛ حتی برای داشتن یک دستگاه پیشرفته‌تر در مدیریت محیط زیست، صرفاً به حسابرسی‌های برون‌سازمانی اکتفا نکرده و حسابرسی‌های داخلی برگزار می‌کنیم که توسط کارشناسان خود ما انجام می‌گیرد.

این تصویر اینفوگرافیک، نشانگر مدیریت محیط زیست است. در سمت چپ اطلاعات حسابرسان داخلی ارائه شده، و در سمت راست هم تصاویری از گواهی‌های مرتبط است، همچون  ISO 14001 و ISO 50001. تعداد 342 حسابرس داخلی برای گواهی ISO 14001و 298 حسابرس داخلی برای ISO 50001 وجود دارد.

ما سیاست‌هایی را برای کاهش گازهای گلخانه‌ای تدوین نموده و به اجرا گذاشته‌ایم

اقداماتی در سطح شرکت وجود دارد که با انجام آن می‌توان با تغییرات اقلیمی مقابله کرد. یکی از این اقدامات عبارت است از سنجش عملکرد جاری به شیوه‌ی‌ عینی و شفاف، و شناسایی شکاف‌های بالقوه داخلی برای اعمال بهبودها. در این راستا، سامسونگ الکترونیکس میزان واقعی انتشار گازهای گلخانه‌ای خود در سال را با ارزیابی‌های یک شخص ثالث به تأیید می‌رسانده است. بعلاوه، با توجه به تشخیص بازرسان درون‌شرکتی، ما در تلاش برای یافتن راه‌هایی در جهت کاهش انتشار از سوی خود داشته‌ایم و پیوسته گام‌هایی برای بهبود برداشته‌ایم. تلاش‌های ما در جهت کاهش گازهای گلخانه‌ای دستاوردهای ارزشمندی را به همراه داشته است، که به عنوان نمونه‌ای از آن می‌توان به تقلیل انتشار گازهای گلخانه‌ای در بزرگترین کارگاه‌های ما در کره اشاره کرد.

این تصویر اینفوگرافیک، نشانگر انتشار مستقیم گازهای گلخانه‌ای در کارگاه‌های کره است. در سال 2014، میزان دی‌اکسید کربن ساطع‌شده برابر 2.2749 میلیون تن، در سال 2013 برابر 2015 میلیون تن، و در سال 2016 برابر 1.788 میلیون تن بوده است. این میزان در مقایسه با سال 2014، کاهشی 21 درصدی را در سال 2016 داشته است.

تلاش‌های سامسونگ الکترونیکس در راستای کاهش گازهای گلخانه‌ای
در پردازش نیمه‌رساناها، پاکسازی سطوح قرص‌های سیلیکونی نیازمند استفاده از F-Gas است که نوعی گاز گلخانه‌ای می‌باشد. قرص سیلیکونی لایه‌ای نازک از سیلیکون است که به عنوان صفحه‌ی پایه نیمه‌رساناها عمل می‌کند. کیفیت و عملکرد نیمه‌رساناها شدیداً بستگی به شرایط سطح این قرص دارد، بنابراین چاره‌ای جز استفاده از F-Gas نبود. از این رو، سامسونگ الکترونیکس روی روش‌هایی پژوهش کرد که بتواند انتشار F-Gas را تا حداقل ممکن پایین بیاورد، و در نتیجه، به ساخت و نصب تجهیزات جدیدی اقدام نمود تا انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد. این تجهیزات که دسترنج همکاری بین سامسونگ الکترونیکس و سامسونگ انجینیرینگ است، استفاده از F-Gas را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد؛ به طوری که نه تنها این گاز را تجزیه می‌کند، بلکه مقدار انرژی مورد نیاز برای کار این تجهیزات را نیز کاهش می‌دهد. شیوه‌ی قبلی برای تجزیه این گاز که با گرمای بالا انجام می‌گرفت مستلزم انرژی زیادی بود، و بنابراین به نوبه خود عامل تولید گازهای گلخانه‌ای بیشتر می‌شد. این در حالی است که فناوری جدید امکان تجزیه‌ی گازهای گلخانه‌ای را در دمای پایین فراهم می‌کند، و در نتیجه منجر به مصرف انرژی کمتر می‌شود. به لطف این تلاش‌ها، ما اکنون بیش از 90% گازهای گلخانه‌ای تولیدی در کارگاه‌های خود را تصفیه می‌کنیم.

ما با کاهش خروج آلاینده‌ها از کارگاه‌های خود،
میزان اثرگذاری‌مان را بر محیط زیست به حداقل می‌رسانیم

در فرآیند تولید، وجود محصولات فرعی اجتناب‌ناپذیر است که می‌تواند بر جو و کیفیت آب تأثیر بگذارد. سامسونگ الکترونیکس با انجام اقداماتی همچون تعویض تجهیزات و بهسازی فرآیندها، سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را روی به حداقل رساندن اثرات منفی این آلاینده‌ها بر محیط زیست صورت می‌دهد. ما بویلرهایمان را به مشعل‌های «کم NOx» مجهز کردیم که ضمن مصرف انرژی کمتر، میزان انتشار NOx و دی‌اکسید کربن را نیز به شدت کاهش می‌دهند. علاوه بر این، هنگام راه‌اندازی یک خط تولید، تجهیزاتی را برای کنترل آلودگی نصب می‌کنیم که برای آن خط تولید خاص بهینه شده‌ است. بالاخص اینکه مراکز تصفیه آب را در کارگاه‌های کره گسترش دادیم، به طوری که اکنون 97/6% از آلاینده‌ها را از بین می‌برد. پسماند خطرناک نیز در کانتینرهای ویژه‌ای نگهداری می‌شود تا از عدم نشت آنها اطمینان حاصل شود و بنابراین احتمال آلودگی خاک کاملاً به صفر برسد. ما همچنین اقدامات ابتکاری پیشگیرانه‌ای را برای جلوگیری از آلودگی صورت می‌دهیم و از طریق آنها، عناصر بالقوه آلاینده‌ساز را بازبینی نموده و پیشاپیش آنها را رفع می‌نماییم. ما در نهایت کاهش اثرگذاری خود بر محیط زیست از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنیم و دست به اقدامات ابتکاری پیشگیرانه و کنترلی برای آلودگی می‌زنیم که حتی قبل از فرآیند تولید شروع می‌شود و تا بسیار فراتر از آن بسط می‌یابد.

این تصویر اینفوگرافیک، نشانگر سرمایه‌گذاری روی محیط زیست است. در سال 2012، مبلغی به ارزش 4/915 میلیارد وون، در سال 2013 مبلغ 5/82 میلیارد وون، در سال 2015 مبلغ 6/59 میلیارد وون و در سال 2016 مبلغ 9/334 میلیارد وون روی محیط زیست سرمایه‌گذاری شد. تا سال 2016، این میزان در مقایسه با 2012 نزدیک به 90% افزایش داشته است.

برای حفظ سلامت کره زمین،
ما از اقدامات ابتکاری برای حفظ تنوع زیستی پشتیبانی می‌کنیم

حفظ زیست‌بوم و حفاظت از محیط زیست از عوامل مهم در حفظ سلامت کره زمین است. کارمندان سامسونگ الکترونیکس در فعالیت‌هایی برای پایش سلامت زیست‌بوم شرکت دارند. ما با تبادل فلسفه‌ی پایه‌ی خود در زمینه‌ی حفظ تنوع زیستی و با برگزاری کارزارهایی که مروج اهمیت آن است، کارمندان را شدیداً به مشارکت تشویق می‌کنیم.

این تصویر اینفوگرافیک، نشانگر فلسفه‌ی پایه و طرح‌های عملیاتی است که سامسونگ الکترونیکس در جهت تضمین تنوع زیستی اتخاذ کرده است. فلسفه‌ی پایه بدین قرار است: «سامسونگ الکترونیکس به فواید و اهمیت زیست‌بوم و تنوع زیستی واقف است. ما برای نهایت کاهش اثرات مضر بر تنوع زیستی، فعالانه در اقدامات ابتکاری حافظ زیست‌بوم شرکت می‌کنیم.» در رابطه با طرح‌های عملیاتی، 1) تمامی کارمندان اقدام برای حفظ تنوع زیستی را به عنوان یکی از ارزش‌های اصلی مدیریت زیست‌محیطی به رسمیت می‌شناسند، 2) ارزیابی و تحلیل اثر محصولات بر زیست‌بوم و تنوع زیستی به واسطه چرخه‌ی عمر آنها، و تلاش برای کاهش هرگونه اثر منفی به حداقل ممکن، 3) اولویت‌دهی به مناطق دارای ارزش بالا از لحاظ تنوع زیستی در تمامی کارگاه‌های سراسر کره جنوبی و خارج آن، و اقدام به فعالیت‌های حفظ تنوع زیستی که نیازهای محلی را برآورده سازند، و 4) ارتباط پیوسته با کارمندان، جوامع محلی، سازمان‌های غیردولتی و سایر ذینفعان، و کمک به ارتقای تلاش‌ها در جهت حفظ تنوع زیستی در جوامع محلی.
حفظ زیستگاه گونه‌های در معرض خطر

ما گونه‌های در معرض خطر را به همراه زیستگاه‌هایشان در مناطقی که کارگاه‌های صنعتی ما واقع شده است شناسایی کرده‌ایم، و کارزارهایی را با موضوع حفظ تنوع زیستی با سازمان‌های مرتبط به‌راه انداخته‌ایم، از جمله جوامع محلی، مؤسسات عمومی و آکادمی‌ها.

این تصویر اینفوگرافیک، نشانگر گونه‌های در معرض خطر در مجاورت کارگاه‌های سامسونگ در کره جنوبی است. در شهر سوون، 1 پستاندار، 6 پرنده، 2 دوزیست و 1 گیاه وجود دارد. در شهر هواسئونگ، 1 پستاندار، 26 پرنده، 3 دوزیست، 1 حشره و 2 گیاه. در شهر گوانگژو، 5 پستاندار، 6 پرنده، 1 ماهی و  1 گیاه در خطر هستند. در شهر یانگین، 2 دوزیست و 1 حشره، و در شهر آسان، 1 پستاندار، 19 پرنده، 3 دوزیست و 2 گونه‌ی متفرقه در وضعیت وخیم قرار دارند. در شهر گومی، 2 پستاندار، 7 پرنده، 1 ماهی و 3 گیاه به عنوان گونه‌های در معرض خطر وجود دارند.

حفظ درنای گردن‌سفید – بازیابی Jaepyeong (تالاب‌های Jaedurumi + Haepyeong )
در سال 2013، کارگاه سامسونگ الکترونیکس در شهر گومی واقع در استان جئونسانگبوک-دو اولین شرکتی بود که در کره قرارداد مشارکت را برای حفظ تنوع زیستی با دولت‌های مرکزی و محلی و دانشگاه‌ها امضا کرد. از آن زمان، از لقاح مصنوعی دو جفت درنای گردن‌سفید (بنای طبیعی شماره 203 کره) که در معرض خطر بوده‌اند حمایت کرده‌ایم. این گونه‌ها از کشور هلند آورده شدند. در ماه آوریل 2016، «مؤسسه پژوهش‌های زیست‌محیطی اکولوژیکی پرندگان» توانست با موفقیت این پرندگان را پرورش دهد. این امر به بازیابی زیست‌بوم تالاب‌های Haepyeong کمک خواهد کرد که زیستگاهی برای پرندگان مهاجر است. همچنین کمک بزرگی در حفظ تنوع زیستی به عمل خواهد آمد.

حفظ تپه‌ماسه‌های ساحلی
ما در کارگاه اونینگ خود در استان چونگچئونگنام-دو از سال 2008 با دفتر محیط زیست حوضه رود گوم همکاری داشته‌ایم تا از تپه‌ماسه‌های ساحلی حفاظت کنیم. این تپه‌ماسه‌ها زیستگاه دو گونه‌ی در معرض خطر هستند، یعنی مرغ ماهیخوار سفید چینی و مارمولک مغولی. ما در حال حاضر در شهر بوریئونگ از فعالیت‌هایی همچون پاکسازی اقیانوس، هرس گیاهان بیگانه مهاجم و حفاظت از تپه‌ماسه‌های سوهوانگ حمایت می‌کنیم. از طرفی، در شهر آسان، حامی ساخت زیستگاه‌های سیلورگراس هستیم.

ریشه‌کن‌سازی گونه‌های ماهیان/گیاهان بیگانه
کارگاه‌های ما در شهرهای جیهئونگ و هواسئونگ در استان گیونگی-دو هرساله در رودهای اوسان و ونچئونری اقدام به انجام فعالیت‌هایی در زمینه حفظ زیست‌بوم می‌کنند؛ از جمله ریشه‌کن‌سازی گونه‌های بیگانه، تغذیه حیوانات وحشی و تشکیل کارزارهایی برای حفاظت از محیط زیست.

رویداد روز جهانی آب

آب مایه‌ی حیات همه موجودات است. هرساله تمامی کارگاه‎‌های سامسونگ الکترونیکس در سراسر جهان روز جهانی آب یعنی 22 مارس را گرامی داشته و فعالیت‌هایی در زمینه‌ی حفظ زیست‌بوم رودها و اقیانوس‌ها انجام می‌دهند. نه تنها کارمندان، بلکه افراد مختلف با پیشینه‌های گوناگون مثل جوامع محلی، گروه‌های اجتماعی و آکادمی‌ها همگی گرد هم می‌آیند تا از کارزارهای حفظ آب، آموزش در زمینه منابع آب و فعالیت‌های حفاظتی دیگر پشتیبانی کنند. به این خاطر که فقط وقتی می‌توانیم از آب حفاظت کنیم که دست به دست هم دهیم.

عکسی از رویداد روز جهانی آب
ساختن آینده در کنار هم: هدف ما دستیابی به زنجیره‌ی تأمین پایدار است
تصویر پس‌زمینه از صفحه «زنجیره‌ی تأمین»