کارگاه‌های دوستدار محیط زیست

کارگاه‌های دوستدار محیط زیست ما با طبیعت هم‌زیستی می‌کنند

تصویر اصلی از صفحه‌ی «کارگاه‌های دوستدار محیط زیست»

کلیه‌ی کارگاه‌های سامسونگ الکترونیکس به گواهی دستگاه مدیریت محیط زیست دست یافته‌اند و همینطور به مدیریت زیست‌محیطی می‌پردازند. اما تلاش‌های ما در جهت محیط زیست به کارگاه‌ها ختم نمی‌شود. ما در تمامی کارگاه‌های خود مشکلات زیست‌محیطی را شناسایی نموده و راهکاری را برای آنها می‌اندیشیم. ما با تشخیص ریشه‌ی مسئله و انجام اقدامات پیشگیرانه در کل سیستم کارگاه‌ها، اطمینان می‌یابیم که این راهکارها موقت نبوده یا «نوش‌داروی بعد از مرگ» نباشد. از طرفی، در خارج از محیط کارگاه‌ها، با همکاری جوامع محلی مشتاقانه به حفاظت از تنوع زیستی می‌پردازیم تا زیست‌بوم را حفظ کنیم.

2020 KPI: راه‌اندازی کارگاه‌های دوستدار محیط زیست

درصد گواهی دستگاه مدیریت محیط زیست
این تصویر، نشانگر هدف شرکت در خصوص کارگاه‌های دوستدار محیط زیست است. هدف بر این است که تا سال 2020، درصد گواهی دستگاه مدیریت محیط زیست به 100% برسد. به بیان دقیق، کلیه‌ی 36 سایت کارخانه‌ای ما در جهان باید تحت گواهی‌های ISO 14001 و OHSAS 18001قرار بگیرند.

ما با بکارگیری دستگاه مدیریت محیط زیست در تمامی کارگاه‌های خود توانسته‌ایم مدیریت یکپارچه‌ای را پیاده کنیم

سامسونگ الکترونیکس به منظور انجام مدیریت زیست‌محیطی، کارگاه‌های خود را بر مبنای استانداردهای بین‌المللی مدیریت زیست‌محیطی مدیریت کرده است. کلیه‌ی کارگاه‌های ما در سراسر جهان دارنده گواهی مدیریت محیط زیست یعنی ISO 14001، و گواهی دستگاه مدیریت انرژی یعنی ISO 50001 از سوی سازمان بین‌المللی استانداردسازی هستند. سامسونگ الکترونیکس با برداشتن گامی فراتر، استانداردهای خاص خود را تدوین کرده است که حتی از گواهی‌های بین‌المللی هم سختگیرانه‌تر است؛ همچنین این شرکت کلیه‌ی جوانب کارگاه‌ها را تحت مدیریت قرار می‌دهد. علاوه بر این، ما دارای مرکز Global EHS (محیط زیست، سلامت و ایمنی) و نیز مرکز Global CS (رضایت مشتری) با مدیریت مستقیم مدیرعامل هستیم که به سازمان کمک کرده است تا عملکردی نظام‌مند و هماهنگ داشته باشد.

دستیابی به مدیریت زیست‌محیطی 100 درصدی

استانداردهای بین‌المللی ISO 14001 و ISO 50001 به ترتیب مربوط به سیستم‌های مدیریت محیط زیست و مدیریت انرژی هستند که توسط کمیته‌های فنی سازمان ISO مقرر شده‌اند. شرکت‌هایی که خواستار دریافت این گواهینامه‌ها هستند باید دارای سیاستی برای مدیریت محیط زیست بوده و ملزم به تدوین اهداف و طرح‌های عملیاتی دقیق در حوزه‌ محیط زیست هستند. برای پذیرش در ارزیابی‌های دشوار سازمان ISO، متقاضی ملزم است توانایی خود را در انجام گستره‌ای از امور مختلف، از جمله تخصیص منابع برای انجام اقدامات پیچیده و نیز پیگیری کارآمد امور مربوطه ثابت کند. گواهینامه چیزی نیست که یکبار کسب شود، بلکه مستلزم حسابرسی‌های سالانه بوده است و هر سه سال یکبار باید مجدداً صادر شود. 

تمامی کارگاه‌های Samsung Electronics در سراسر جهان این فرآیندهای پیچیده را برای کسب گواهینامه پشت سر گذاشته‌اند. ما برای داشتن سیستمی پیشرفته‌تر در مدیریت محیط زیست، صرفاً به حسابرسی‌های برون‌سازمانی اکتفا نمی‌کنیم و حسابرسی‌های داخلی انجام می‌دهیم که توسط کارشناسان خود ما صورت می‌گیرد.

ما سیاست‌هایی را برای کاهش گازهای گلخانه‌ای تدوین نموده
و به اجرا گذاشته‌ایم

اقداماتی در سطح شرکت وجود دارند که از طریق انجام آن‌ها می‌توان با تغییرات اقلیمی مقابله کرد. یکی از این اقدامات، سنجش عملکرد فعلی به شیوه‌ای عینی و شفاف، و شناسایی بهسازی‌های بالقوه داخلی است. در این راستا، Samsung Electronics میزان واقعی انتشار سالانه گازهای گلخانه‌ای خود را از طریق ارزیابی‌های شخص ثالث به تأیید می‌رساند. به‌علاوه، با توجه به تشخیص بازرسان درون‌شرکتی، ما در تلاش برای یافتن راه‌هایی در جهت کاهش انتشار این گازها از سوی خود بوده‌ایم و پیوسته گام‌هایی را برای بهبود آن برداشته‌ایم. یکی از حوزه‌های تمرکز اصلی ما در جهت کاهش گازهای گلخانه‌ای، تلاش‌های مداوم برای کم کردن انتشار گازهای حاوی فلوئور(F-Gas) بوده است که تأثیر زیادی بر گرم شدن کره زمین دارند. این اقدامات، پیشرفت‌های ارزشمندی را به‌خصوص در عملیات تولید نیمه‌رساناها به همراه داشته است.
"

این اطلاع‌نگاشت وضعیت کاهش گازهای حاوی فلوئور انباشته‌شده در واحدهای سامسونگ را در کره نشان می‌دهد. این مکان‌ها مقر بسیاری از واحدهای تولید محصولات نیمه‌رسانای ما هستند. میزان کاهش گازهای حاوی فلوئور انباشته‌شده هر ساله بهبود یافته است و از میزان 1.98 میلیون Co2eq (معادل دی‌اکسید کربن) در سال 2015 به میزان 3.63 میلیون Co2eq در سال 2016 و به میزان 5.48 میلیون Co2eq در سال 2017 رسیده است. میزان کاهش گازهای انباشته‌شده طی 3 سال گذشته بالغ بر 5.48 میلیون CO2eq بوده است.

تلاش‌های سامسونگ الکترونیکس در راستای کاهش گازهای گلخانه‌ای
در پردازش نیمه‌رساناها، پاکسازی سطوح قرص‌های سیلیکونی نیازمند استفاده از F-Gas است که نوعی گاز گلخانه‌ای می‌باشد. قرص سیلیکونی لایه‌ای نازک از سیلیکون است که به عنوان صفحه‌ی پایه نیمه‌رساناها عمل می‌کند. کیفیت و عملکرد نیمه‌رساناها شدیداً بستگی به شرایط سطح این قرص دارد، بنابراین چاره‌ای جز استفاده از F-Gas نبود. از این رو، سامسونگ الکترونیکس روی روش‌هایی پژوهش کرد که بتواند انتشار F-Gas را تا حداقل ممکن پایین بیاورد، و در نتیجه، به ساخت و نصب تجهیزات جدیدی اقدام نمود تا انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش دهد. این تجهیزات که دسترنج همکاری بین سامسونگ الکترونیکس و سامسونگ انجینیرینگ است، استفاده از F-Gas را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد؛ به طوری که نه تنها این گاز را تجزیه می‌کند، بلکه مقدار انرژی مورد نیاز برای کار این تجهیزات را نیز کاهش می‌دهد. شیوه‌ی قبلی برای تجزیه این گاز که با گرمای بالا انجام می‌گرفت مستلزم انرژی زیادی بود، و بنابراین به نوبه خود عامل تولید گازهای گلخانه‌ای بیشتر می‌شد. این در حالی است که فناوری جدید امکان تجزیه‌ی گازهای گلخانه‌ای را در دمای پایین فراهم می‌کند، و در نتیجه منجر به مصرف انرژی کمتر می‌شود. به لطف این تلاش‌ها، ما اکنون بیش از 90% گازهای گلخانه‌ای تولیدی در کارگاه‌های خود را تصفیه می‌کنیم.

ما با کاهش خروج آلاینده‌ها از کارگاه‌های خود، میزان اثرگذاری‌مان را بر محیط زیست به حداقل می‌رسانیم

در فرآیند تولید، وجود محصولات جانبی که می‌توانند بر اتمسفر و کیفیت آب تأثیر بگذارد، اجتناب‌ناپذیر است. Samsung Electronics با انجام اقداماتی همچون تعویض تجهیزات و بهسازی فرآیندها، سرمایه‌گذاری گسترده‌ای را در به حداقل رساندن اثرات منفی این آلاینده‌ها بر محیط زیست صورت داده است. ما دیگ‌های بخارمان را به مشعل‌های «کاهنده NOx» مجهز کردیم که ضمن مصرف انرژی کمتر، میزان انتشار گازهای NOx و CO2 را نیز به شدت کاهش می‌دهند. علاوه بر این، هنگام راه‌اندازی خط تولید، تجهیزاتی را برای کنترل آلودگی نصب می‌کنیم که متناسب با آن خط تولید، بهینه شده‌ است. خصوصاً اینکه مراکز تصفیه آب خود را در کارگاه‌های کره گسترش دادیم تا 97.6 درصد از آلاینده‌ها را از بین ببریم. پسماندهای خطرناک نیز در محفظه‌های ویژه‌ای نگهداری می‌شوند تا از عدم نشت آن‌ها اطمینان حاصل شود و بنابراین احتمال آلودگی خاک کاملاً به صفر برسد. ما همچنین اقداماتی ابتکاری را برای پیشگیری از آلودگی انجام می‌دهیم و از طریق آن‌ها، عناصر بالقوه آلاینده‌ساز را بازبینی می‌کنیم و پیشاپیش آن‌ها را از بین می‌بریم. ما در خصوص کاهش اثرگذاری خود بر محیط زیست از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنیم و دست به انجام اقدامات ابتکاری پیشگیرانه و کنترلی برای آلودگی می‌زنیم که حتی قبل از فرآیند تولید شروع می‌شوند و تا بسیار فراتر از آن گسترش می‌یابند.

این اطلاع‌نگاشت میزان سرمایه‌گذاری سامسونگ را در جهت بهبود عملکرد حفاظت از محیط زیست در امور عملیاتی نشان می‌دهد. سرمایه‌گذاری‌های زیست‌محیطی سامسونگ در سال 2013، برابر با 5.82 میلیارد وون، در سال 2014 برابر با 6.883 میلیارد وون، در سال 2015 برابر با 6.59 میلیارد وون، در سال 2016 برابر با 9.334 میلیارد وون و در سال 2017 برابر با 9.513 میلیارد وون بوده است. سرمایه‌گذاری‌های زیست‌محیطی در سال 2017 در مقایسه با سال 2013، تا 63 درصد افزایش یافته است.

برای حفظ سلامت کره زمین،
ما از اقدامات ابتکاری برای حفظ تنوع زیستی پشتیبانی می‌کنیم

حفظ زیست‌بوم و حفاظت از محیط زیست از عوامل مهم در حفظ سلامت کره زمین است. کارمندان سامسونگ الکترونیکس در فعالیت‌هایی برای پایش سلامت زیست‌بوم شرکت دارند. ما با تبادل فلسفه‌ی پایه‌ی خود در زمینه‌ی حفظ تنوع زیستی و با برگزاری کارزارهایی که مروج اهمیت آن است، کارمندان را شدیداً به مشارکت تشویق می‌کنیم.

این تصویر اینفوگرافیک، نشانگر فلسفه‌ی پایه و طرح‌های عملیاتی است که سامسونگ الکترونیکس در جهت تضمین تنوع زیستی اتخاذ کرده است. فلسفه‌ی پایه بدین قرار است: «سامسونگ الکترونیکس به فواید و اهمیت زیست‌بوم و تنوع زیستی واقف است. ما برای نهایت کاهش اثرات مضر بر تنوع زیستی، فعالانه در اقدامات ابتکاری حافظ زیست‌بوم شرکت می‌کنیم.» در رابطه با طرح‌های عملیاتی، 1) تمامی کارمندان اقدام برای حفظ تنوع زیستی را به عنوان یکی از ارزش‌های اصلی مدیریت زیست‌محیطی به رسمیت می‌شناسند، 2) ارزیابی و تحلیل اثر محصولات بر زیست‌بوم و تنوع زیستی به واسطه چرخه‌ی عمر آنها، و تلاش برای کاهش هرگونه اثر منفی به حداقل ممکن، 3) اولویت‌دهی به مناطق دارای ارزش بالا از لحاظ تنوع زیستی در تمامی کارگاه‌های سراسر کره جنوبی و خارج آن، و اقدام به فعالیت‌های حفظ تنوع زیستی که نیازهای محلی را برآورده سازند، و 4) ارتباط پیوسته با کارمندان، جوامع محلی، سازمان‌های غیردولتی و سایر ذینفعان، و کمک به ارتقای تلاش‌ها در جهت حفظ تنوع زیستی در جوامع محلی.
حفظ زیستگاه گونه‌های در معرض خطر

ما گونه‌های در معرض خطر را به همراه زیستگاه‌هایشان در مناطقی که کارگاه‌های صنعتی ما واقع شده است شناسایی کرده‌ایم، و کارزارهایی را با موضوع حفظ تنوع زیستی با سازمان‌های مرتبط به‌راه انداخته‌ایم، از جمله جوامع محلی، مؤسسات عمومی و آکادمی‌ها.

این تصویر اینفوگرافیک، نشانگر گونه‌های در معرض خطر در مجاورت کارگاه‌های سامسونگ در کره جنوبی است. در شهر سوون، 1 پستاندار، 6 پرنده، 2 دوزیست و 1 گیاه وجود دارد. در شهر هواسئونگ، 1 پستاندار، 26 پرنده، 3 دوزیست، 1 حشره و 2 گیاه. در شهر گوانگژو، 5 پستاندار، 6 پرنده، 1 ماهی و  1 گیاه در خطر هستند. در شهر یانگین، 2 دوزیست و 1 حشره، و در شهر آسان، 1 پستاندار، 19 پرنده، 3 دوزیست و 2 گونه‌ی متفرقه در وضعیت وخیم قرار دارند. در شهر گومی، 2 پستاندار، 7 پرنده، 1 ماهی و 3 گیاه به عنوان گونه‌های در معرض خطر وجود دارند.

حفظ درنای گردن‌سفید – بازیابی Jaepyeong (تالاب‌های Jaedurumi + Haepyeong )
در سال 2013، کارگاه سامسونگ الکترونیکس در شهر گومی واقع در استان جئونسانگبوک-دو اولین شرکتی بود که در کره قرارداد مشارکت را برای حفظ تنوع زیستی با دولت‌های مرکزی و محلی و دانشگاه‌ها امضا کرد. از آن زمان، از لقاح مصنوعی دو جفت درنای گردن‌سفید (بنای طبیعی شماره 203 کره) که در معرض خطر بوده‌اند حمایت کرده‌ایم. این گونه‌ها از کشور هلند آورده شدند. در ماه آوریل 2016، «مؤسسه پژوهش‌های زیست‌محیطی اکولوژیکی پرندگان» توانست با موفقیت این پرندگان را پرورش دهد. این امر به بازیابی زیست‌بوم تالاب‌های Haepyeong کمک خواهد کرد که زیستگاهی برای پرندگان مهاجر است. همچنین کمک بزرگی در حفظ تنوع زیستی به عمل خواهد آمد.

حفظ تپه‌ماسه‌های ساحلی
ما در کارگاه اونینگ خود در استان چونگچئونگنام-دو از سال 2008 با دفتر محیط زیست حوضه رود گوم همکاری داشته‌ایم تا از تپه‌ماسه‌های ساحلی حفاظت کنیم. این تپه‌ماسه‌ها زیستگاه دو گونه‌ی در معرض خطر هستند، یعنی مرغ ماهیخوار سفید چینی و مارمولک مغولی. ما در حال حاضر در شهر بوریئونگ از فعالیت‌هایی همچون پاکسازی اقیانوس، هرس گیاهان بیگانه مهاجم و حفاظت از تپه‌ماسه‌های سوهوانگ حمایت می‌کنیم. از طرفی، در شهر آسان، حامی ساخت زیستگاه‌های سیلورگراس هستیم.

ریشه‌کن‌سازی گونه‌های ماهیان/گیاهان بیگانه
کارگاه‌های ما در شهرهای جیهئونگ و هواسئونگ در استان گیونگی-دو هرساله در رودهای اوسان و ونچئونری اقدام به انجام فعالیت‌هایی در زمینه حفظ زیست‌بوم می‌کنند؛ از جمله ریشه‌کن‌سازی گونه‌های بیگانه، تغذیه حیوانات وحشی و تشکیل کارزارهایی برای حفاظت از محیط زیست.

رویداد روز جهانی آب

آب مایه‌ی حیات همه موجودات است. هرساله تمامی کارگاه‎‌های سامسونگ الکترونیکس در سراسر جهان روز جهانی آب یعنی 22 مارس را گرامی داشته و فعالیت‌هایی در زمینه‌ی حفظ زیست‌بوم رودها و اقیانوس‌ها انجام می‌دهند. نه تنها کارمندان، بلکه افراد مختلف با پیشینه‌های گوناگون مثل جوامع محلی، گروه‌های اجتماعی و آکادمی‌ها همگی گرد هم می‌آیند تا از کارزارهای حفظ آب، آموزش در زمینه منابع آب و فعالیت‌های حفاظتی دیگر پشتیبانی کنند. به این خاطر که فقط وقتی می‌توانیم از آب حفاظت کنیم که دست به دست هم دهیم.

عکسی از رویداد روز جهانی آب
ساختن آینده در کنار هم: هدف ما دستیابی به زنجیره‌ی تأمین پایدار است
تصویر پس‌زمینه از صفحه «زنجیره‌ی تأمین»