از زمان انقلاب صنعتی، رشد اقتصادی با بهره‌برداری و استخراج بی‌رویه‌ منابع طبیعی همراه بوده است. کارشناسان نسبت به مشکلات زیست‌محیطی ناشی از این استخراج‌ها و کاهش منابع در آینده هشدار داده‌اند. Samsung Electronics از این هشدارها آگاه است و در حال انجام اقدامات گسترده‌ای در واکنش به آن‌ها است.
در جریان فرآیند توسعه و تولید محصولات، ما با نوآوری در فناوری، از منابع به نحوی کارآمد استفاده می‌کنیم و راه‌هایی را برای استفاده مجدد از پسماندهای اجتناب‌ناپذیر و محصولات فرسوده می‌یابیم. ما به تلاش‌های خود تداوم می‌بخشیم تا محصولات بهتری را با منابع کمتر بسازیم و پسماندهای الکترونیکی را به منابع قابل استفاده تبدیل کنیم.

شاخص کلیدی عملکرد برای بهره‌وری منابع

این تصاویر نتایج سال 2019 را نمایش می‌دهند. جمع‌آوری تجمعی پسماندهای الکترونیکی در سطح جهان: 403 میلیون تن استفاده از پلاستیک بازیافت‌شده: 24.5 میلیون تن نرخ بازیافت پسماند در واحدهای سامسونگ: 95 درصد شدت مصرف آب: 67 تن/100 میلیون وون کره
عملکرد از سال 2019 جمع‌آوری تجمعی پسماندهای الکترونیکی در سطح جهان: 403 میلیون تن استفاده از پلاستیک بازیافت‌شده: 24.5 میلیون تن نرخ بازیافت پسماند در واحدهای سامسونگ: 95 درصد شدت مصرف آب: 67 تن/100 میلیون وون کره

ما به دنبال نوعی از اقتصاد چرخه‌ای هستیم که در آن منابع به‌طور مداوم مورد استفاده مجدد قرار گیرند

Samsung Electronics برای حفاظت از محیط زیست بحران‌زده و استفاده کارآمدتر از منابع، وارد اقداماتی شده است که روی اقتصاد چرخه‌ای تمرکز می‌کنند. سامسونگ با فراتر رفتن از شیوه رایج مصرف یکباره از منابع و دور ریختن آن‌ها، در تلاش است تا مطمئن شود که می‌توان منابع را با بازیابی، استفاده مجدد و بازیافت پس از اتمام طول عمر محصول، مجدداً استفاده کرد. ما با به حداقل رساندن نوع مواد مصرفی و بهینه‌سازی روش مونتاژ، گونه‌ای از روش‌های تولیدی را توسعه داده‌ایم که استفاده از منابع را به حداقل می‌رساند. ما با جمع‌آوری محصولاتی که به پایان عمر خود رسیده‌اند، مواد ارزشمند آن‌ها را بازیابی می‌کنیم. سامسونگ از طریق این اقتصاد چرخه‌ای، میزان منابع طبیعی مورد نیاز برای تولید را کاهش می‌دهد، گازهای گلخانه‌ای و آلاینده‌های ناشی از سوزاندن پسماند را کم می‌کند، و از آلودگی خاک و آب‌های زیرزمینی ناشی از مکان‌های دفن زباله جلوگیری می‌نماید.
گذشته از این‌ها، بهترین راه برای حفظ منابع آن است که محصولاتی باکیفیت و بادوام بسازیم. سامسونگ قبل از عرضه‌ هر محصول، آزمایش‌های دقیقی را برای تعیین قابلیت اطمینان محصول انجام می‌هد تا دوام آن را افزایش دهد. به‌علاوه، این شرکت به‌واسطه مراکز خدماتی خود در سراسر جهان، خدمات قابل دسترسی را برای تعمیر محصولات ارائه می‌دهد که از جمله آن‌ها به‌روزرسانی مداوم نرم‌افزارها است،
سامسونگ طول عمر محصولات ما را افزایش می‌دهد تا به تداوم اقتصاد چرخه‌ای و حفظ منابع کمک کند.

ساختار اقتصاد چرخه‌ای اتخاذشده
توسط Samsung Electronics

این مورد نشان می‌دهد که عملکرد سامسونگ درون هر چارچوبی که از طریق توسعه، ساخت، توزیع محصول، استفاده از محصول، تعمیر یا استفاده مجدد، و بازیافت پسماند به اقتصاد چرخه‌ای کمک می‌کند، چگونه است.
مصرف‌کننده استفاده استفاده از محصولات با بهره‌وری انرژی بالا برای کاهش انتشار غیرمستقیم گازهای گلخانه‌ای افزایش عملکرد محصول، ارتقای سفت‌افزار و امتداد ضمانت‌نامه محصول تعمیر و استفاده مجدد به‌طور پیوسته مراکز سرویس‌دهی را در جهان گسترش می‌دهد با فراهم کردن خدمات عیب‌یابی از راه دور و حرفه‌ای طول عمر محصول را افزایش می‌دهد Samsung Electronics توسعه طراحی محصولاتی که انرژی و منابع کمتری مصرف می‌کنند طراحی محصولاتی که به‌آسانی قابل دمونتاژ و بازیافت هستند طراحی افزایش عمر محصول خرید مواد و قطعاتی که حاوی مواد خطرناک نباشند گسترش استفاده از مواد پایدار نظیر مواد بازیافت‌شده تجارت با «Eco Partners» داری گواهی تولید گسترش استفاده از انرژی تجدیدپذیر در کارگاه‌ها به حداقل رساندن مصرف آب و افزایش مصرف مجدد آن بازیافت پسماند کارگاه به مواد اولیه استفاده از جایگزین‌های مواد شیمیایی در کارگاه‌ها توزیع استفاده از مواد بسته‌بندی پایدار و کاغذ ساخته‌شده از منابع پایدار بسته‌بندی جمع‌وجور و سبک کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و استفاده از سوخت با بهینه‌سازی لجستیک شرکت بازیافت جمع‌آوری و بازیافت به‌کارگیری برنامه‌های جمع‌آوری پسماندهای الکترونیکی مختص هر کشور استخراج و استفاده مجدد مواد اولیه از پسماند محصولات به‌کارگیری سیستم بازیافت حلقه بسته برای منابع پسماند

ما جانی تازه در محصولات فرسوده می‌دمیم

ایجاد سیستم اقتصادی دورانی عاملی ضروری و اساسی در به حداقل رساندن پسماند و استفاده کارآمدتر از منابع است.
بنابراین، Samsung Electronics در سراسر جهان «برنامه Re+‎» را، که برنامه‌ای برای جمع‌آوری پسماند الکترونیکی است، اجرا می‌کند. محصولات فرسوده از طریق مراکز خدماتی ما یا شرکت‌های بازیافت جمع‌آوری می‌شود و پسماند الکترونیکی جمع‌آوری‌شده با استفاده از روشی سازگار با محیط زیست بازیافت می‌شود و مجدداً به‌عنوان منابع مفید از آنها استفاده می‌شود. بین سال‌های 2009 تا 2019 توانستیم در مجموع 4.03 میلیون تن از محصولات پسماند را جمع‌آوری کنیم.

این تصویر، مربوط به برنامه +Re شرکت Samsung Electronics است. +Re مهمترین برنامه معرف در زمینه بهره‌وری منابع Samsung Electronics است.
این تصویر، مربوط به برنامه +Re شرکت Samsung Electronics است. +Re مهمترین برنامه معرف در زمینه بهره‌وری منابع Samsung Electronics است.
  • فهرست مؤسسات مسئول جمع‌آوری و بازیافت محصولات بر اساس کشور 238 KB دانلود
  • فهرست مؤسسات مسئول بازیافت بسته‌بندی‌ها و باتری‌ها در کشورهای اروپایی 2.64 MB دانلود

هر یک از منابع پس از استفاده، مورد بازیابی، بازیافت و استفاده مجدد قرار می‌گیرند.

Samsung Electronics از ساختار قبلی در مصرف منابع، که در آن منابع پس از یک بار مصرف دور انداخته می‌شد، فاصله می‌گیرد و فعالیت‌های مختلفی را دنبال می‌کند که در آنها چرخه‌های بسته بازیافت، که منابع استفاده‌شده را بازیابی، بازیافت و سپس استفاده مجدد می‌کنند، در نظر گرفته می‌شود. به‌عنوان بخشی از تلاشمان برای ایجاد ساختار اجتماعی برای بازیافت منابع، ابتدا اجزای تشکیل‌دهنده محصولات اصلی خود را تجزیه و تحلیل می‌کنیم و از زوایای مختلف به تجزیه و تحلیل دوباره تأثیر هر کدام از مواد در ایمنی زنجیره تأمین، محیط زیست، جامعه و اقتصاد می‌پردازیم.

این تصویر، ترکیب معمول مواد تشکیل‌دهنده تلفن‌های همراه را نشان می‌دهد که شامل 35.1 درصد پلاستیک، 20.2 درصد آلومینیوم، 10.6 درصد فولاد، 10.0 درصد مس، 8.6 درصد کبالت و 15.5 درصد سایر مواد است.
این تصویر، ترکیب معمول مواد تشکیل‌دهنده تلفن‌های همراه را نشان می‌دهد که شامل 35.1 درصد پلاستیک، 20.2 درصد آلومینیوم، 10.6 درصد فولاد، 10.0 درصد مس، 8.6 درصد کبالت و 15.5 درصد سایر مواد است.

یکی از نمونه‌های بارز تلاش‌های سامسونگ در زمینه بازیافت، احداث مرکز بازیافت Asan است که توسط سامسونگ اداره می‌شود. تمام فلزات اساسی و پلاستیک خروجی از این مرکز بازیافت، برای ساخت محصولات الکترونیکی مجدداً مورد استفاده قرار می‌گیرند. مرکز بازیافت Asan از زمان تأسیس در سال 1998، مشغول بازیافت پسماندهای الکترونیکی بوده است. این مرکز تنها در سال 2019، میزان 338,000 دستگاه یخچال، ماشین لباسشویی، دستگاه تهویه مطبوع و دستگاه‌های فناوری اطلاعات را فرآوری و میزان 24,524 تن فلزات اساسی (فولاد، مس، آلومینیوم و غیره) و پلاستیک را به‌منظور بازیافت، تفکیک کرده است. پلاستیک برگرفته از پسماندهای الکترونیکی، در مرکز بازیافت Asan تفکیک و به تولیدکنندگان پلاستیک عرضه می‌شود تا ترکیب آن‌ها را برای استفاده مجدد اصلاح کنند. مرکز بازیافت Asan با استفاده از فناوری توسعه‌یافته به‌طور مشترک، سیستم بازیافت حلقه بسته‌ای را طراحی کرده است که استفاده از پلاستیک تجدیدشده را در محصولات سامسونگ امکان‌پذیر می‌کند. در سال 2019، میزان 1,882 تن پلاستیک تجدید و تولیدشده از طریق این سیستم بازیافت حلقه بسته در ساخت یخچال‌ها، دستگاه‌های تهویه مطبوع و ماشین‌های لباسشویی سامسونگ مورد استفاده قرار گرفت. همچنین با در نظر گرفتن پلاستیک تجدیدشده و به‌دست‌آمده از سایر بسترها، تقریباً 30,753 تن از این نوع پلاستیک در ساخت لوازم خانگی، تلویزیون، مانیتور و شارژر تلفن همراه مورد استفاده قرار گرفته است. مس از سایر اجزای تشکیل‌دهنده اصلی (سیم‌ها، کمپرسورها و غیره) تفکیک و بازیافت می‌شود و برای ساخت سایر محصولات الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه دیگر، کبالت است که یکی از مهم‌ترین منابع مورد استفاده در ساخت باتری‌های تلفن همراه است.

این تصویر فرآیند بازیافت حلقه بسته پلاستیک پسماند را در مرکز بازیافت Asan نشان می‌دهد
فرآیند حلقه بسته بازیافت پلاستیک پسماند در مرکز بازیافت Asan

ما عدم دفن پسماند و بازیافت منابع را ترویج می‌کنیم

با توجه به هدف عملی کردن سیستم بازیافت منابع، Samsung Electronics روی توسعه فناوری‌های پردازش و گسترش تفکیک پسماند به‌منظور عدم دفن پسماند عمل می‌کند. در سال 2019، ما با بازیافت مس از طریق فناوری تولید مس خام (97 درصد مس) با استخراج مس از لجن پسماند و با تفکیک پسماند دور ریخته شده رزین که قبلاً آتش زده می‌شد اکنون سطح بازیافت را افزایش داده‌ایم. در تشخیص این تلاش‌ها، کارگاه هواسئونگ «نشان شرکت پیشرو در بازیافت منابع» در سپتامبر 2019 از وزارت محیط زیست کشور کره دریافت کرد. علاوه بر این ما اکنون برای کسب گواهی «عدم دفن پسماند» برای کارگاه‌ها در کره تلاش می‌کنیم و این تلاش به‌زودی برای کارگاه‌های خارج از کره نیز ادامه خواهد داشت.

این اطلاع‌نگاشت نشان‌دهنده روند پالایش پسماند است. وقتی مواد خام و فرعی تبدیل به محصول می‌شوند و پس از استفاده دفع می‌شوند، به مرکز بازیافت فرستاده می‌شوند و پسماند انتقال می‌یابد و برای بازیافت و زباله‌سوزی دفع می‌شود.
این اطلاع نگاشت نشان‌دهنده روند پالایش پسماند است. وقتی مواد خام و فرعی تبدیل به محصول می‌شوند و پس از استفاده دفع می‌شوند، به مرکز بازیافت فرستاده می‌شوند و پسماند انتقال می‌یابد و برای بازیافت و زباله‌سوزی دفع می‌شود.

مواد سازگار با محیط زیست را جایگزین بسته‌بندی پلاستیکی یک‌بار مصرف کرده‌ایم.

پس از برقراری سیاست مواد بسته‌بندی آگاه به محیط زیست در سال 2018، شرکت Samsung Electronics بسته‌بندی پلاستیکی یکبار مصرف را با مواد سازگار با محیط زیست نظیر کاغذ و مواد بیوپلاستیک جایگزین کرده است که به‌منظور جایگزینی 100 درصدی کاغذ استفاده شده در بسته‌بندی‌ها و دفترچه‌های راهنما با کاغذی است که از گواهی جنگل پایدار در 2020 به‌دست آمده است. علاوه بر این برای محصولات تلویزیون سبک زندگی «The Frame»‏، «The Serif» و «The Sero» ما با به‌کارگیری مفهوم بهیافت در مواد بسته‌بندی «eco-package» را معرفی کردیم. معمولاً از کارتن کرکره‌ای برای بسته‌بندی تلویزیون استفاده می‌شود تا از محصول محافظت کند. Samsung Electronics با توسعه کارتن‌های کرکره‌ای با طراحی ماتریس نقطه‌ای به‌طور کامل ارزشی تازه به مواد بسته‌بندی داده است. در نتیجه مشتریان به راحتی می‌توانند آنها را جدا سازند و برای استفاده‌های دیگر دوباره سرهم کنند، دفترچه راهنما برای نشان دادن نحوه ایجاد اشیاء مختلف نظیر وسایل حیوان خانگی و مبلمان کوچک کمک می‌کند.

استفاده از مواد سازگار با محیط زیست در بسته‌بندی
این تصویری از استفاده از مواد سازگار با محیط زیست در بسته‌بندی است

افزایش طول عمر محصول

افزایش طول عمر محصول از طریق ارائه خدمات به مشتری و بهبود دوام.

Samsung Electronics تلاش می‌کند دوام محصولاتش را با انجام آزمایش‌های مختلف مانند آزمایش مقاومت، سقوط و تعیین طول عمر در مرحله توسعه محصول بهبود بخشد تا مشتریان ما بتوانند برای مدت طولانی‌تری از عملکرد یکپارچه محصولات لذت ببرند. ما پا را فراسوی برآوردن استانداردهای بین‌المللی گذاشته‌ایم و آزمایش‌های آستانه مختلفی مانند تست سقوط آزاد از زوایای مختلف و با جنس کف متفاوت، و آزمایش‌های ضد آب بودن را در شرایط گوناگون انجام می‌دهیم.
سامسونگ همچنین تلاش می‌کند تا تعویض قطعات و تعمیرات ناشی از عملکرد نادرست محصول را به حداقل برساند. علاوه بر این، ما از طریق عیب‌یابی سریع محصولات و تعمیر آن‌ها توسط کارشناسان تعمیر، تلاش خود را روی افزایش طول عمر محصولات متمرکز کرده‌ایم. برای این منظور، جهت رفاه حال مشتریان، گزینه‌های انتخاب محصول در فروشگاه و خدمات تعمیر بدون تعیین وقت قبلی را فراهم کرده‌ایم و دائماً در حال گسترش شبکه‌ای از «مراکز تعمیر» مجاز سامسونگ هستیم تا خدمات عیب‌یابی و تعمیر را دقیق‌تر و سریع‌تر ارائه دهیم.

تصویر آزمایش تعیین میزان دوام تلفن همراه

کاهش، استفاده مجدد و بازیابی منابع آب باارزش

برای عملیات تجاری پایدار، Samsung Electronics تلاش‌های خود را بر استراتژی «کاهش، استفاده مجدد و بازیابی» برای منابع آبی متمرکز می‌کند که بر اساس اعتقاد به شروع حفاظت از محیط زیست با مدیریت دقیق از منابع آب است. ما در تلاش هستیم که تا حد ممکن از طریق فعالیت‌های محافظتی معمول نظیر عملکرد کارگاهی بهینه، تأسیسات فرسوده و بهبود رهنمودهای عملیاتی و از طریق فعالیت‌های بهسازی ساختاری نظیر بهبود روند ساخت و پایه‌گذاری سیستم‌های بازیابی تا حد ممکن سعی کنیم از آب استفاده مجدد کنیم. در نتیجه در سال 2019 کل مقدار آب دوباره استفاده شده 10 درصد در مقایسه با سال قبل به 68,555,000 تن افزایش یافته است. به‌ویژه، کارگاه نیمه‌رسانا که مقدار زیادی منابع آب مصرف می‌کند با اصلاح متغیرهای کنترل روند، تغییر در روش پردازش آب پسماند و بهینه‌سازی عملیات به هدف حفاظت از منبع آبی که در اختیار دارد رسیده است. علاوه بر این، کارگاه پیونگتائک که تأسیسات آبی بزرگی در چند سال گذشته نصب کرده، اهدافی را در زمینه صرفه‌جویی در مصرف آب در دراز مدت تعیین نموده است که اهداف صرفه‌جویی موجود و عملکرد مؤثر این مرکز را منعکس می‌کند. برای اولین بار در صنعت نیمه‌رسانا به پاس مدیریت آب پایدار و تلاش‌های ما برای صرفه‌جویی، گواهی «Water Footprint» توسط مؤسسه معتبر جهانی Carbon Trust انگلستان به Samsung Electronics اهدا شده است.

این اطلاع‌نگاشت، سیاست‌های مربوط به منابع آب را نشان می‌دهد. در بالای تصویر، فلسفه اصولی و در پایین تصویر، رهنمودهای عملیاتی قرار دارند. فلسفه اصولی بدین شرح است: Samsung Electronics واقف است که منابع آب برای حفظ جامعه و کسب و کاری پایدار اهمیت دارد و این امر به ما کمک می‌کند تا به عنوان شرکتی بین‌المللی، مسئولیت اجتماعی خویش را در راستای حفاظت از این منابع انجام دهیم. رهنمودهای عملیاتی عبارتند از 1) تلاش برای به حداقل رساندن خطرات مرتبط با منابع آب در حوزه مدیریت کسب و کار، 2) واقف بودن بر موضوع اهمیت منابع آب به عنوان بخشی از نگرش شرکت، 3) همکاری فعال در راستای پیروی از سیاست‌های عمومی مربوط به منابع آب، و 4) انتشار سیاست‌ها و فعالیت‌های خود در زمینه منابع آب.
این اطلاع‌نگاشت، سیاست‌های مربوط به منابع آب را نشان می‌دهد. در بالای تصویر، فلسفه اصولی و در پایین تصویر، رهنمودهای عملیاتی قرار دارند. فلسفه اصولی بدین شرح است: Samsung Electronics واقف است که منابع آب برای حفظ جامعه و کسب و کاری پایدار اهمیت دارد و این امر به ما کمک می‌کند تا به عنوان شرکتی بین‌المللی، مسئولیت اجتماعی خویش را در راستای حفاظت از این منابع انجام دهیم. رهنمودهای عملیاتی عبارتند از 1) تلاش برای به حداقل رساندن خطرات مرتبط با منابع آب در حوزه مدیریت کسب و کار، 2) واقف بودن بر موضوع اهمیت منابع آب به عنوان بخشی از نگرش شرکت، 3) همکاری فعال در راستای پیروی از سیاست‌های عمومی مربوط به منابع آب، و 4) انتشار سیاست‌ها و فعالیت‌های خود در زمینه منابع
کارگاه‌های آگاه به محیط زیست ما با طبیعت هم‌زیستی می‌کنند
تصویر پس‌زمینه از صفحه کارگاه‌های آگاه به محیط زیست