زنجیره‌ی تأمین پایدار

ساختن آینده در کنار هم: هدف ما دستیابی به زنجیره‌ی تأمین پایدار است

تصویر اصلی از صفحه «زنجیره‌ی تأمین پایدار»

با به اشتراک‌گذاری ارزش‌ها و همکاری بر پایه اعتماد، می‌توانیم جهان بهتری را به وجود آوریم. همین امر در مورد «مدیریت سبز» نیز صادق است. سامسونگ الکترونیکس، به‌منظور ایجاد همکاری بیشتر، «مدیریت سبز» را در مورد تأمین‌کنندگان خود- شرکای راهبردی خود- اجرا کرد. ما بودجه و نیروی کاری را که تأمین‌کنندگانمان برای دنبال کردن «مدیریت سبز» و در نتیجه مطابقت با استانداردهای بین‌المللی به آن نیاز دارند، برای آنها فراهم می‌کنیم و همچنین آموزش‌ و تعلیم لازم را برای تشخیص اهمیت مسائل زیست‌محیطی در اختیار کارمندان آنها قرار می‌دهیم. دلیل چنین امری این است که پتانسیل کامل «مدیریت سبز» تنها زمانی می‌تواند تحقق یابد که همه در آن سهیم باشند.

راهبردهای مدیریت زنجیره‌ی تأمین پایدار

سامسونگ الکترونیکس دارای زنجیره، تأمین عظیمی است که حدود 2500 تأمین‌کننده را در سراسر جهان دربرمی‌گیرد. برخی از آن‌ها مواد خام یا قطعات و برخی دیگر تجهیزات را تأمین می‌کنند، اما تمامی این موارد ضروری و لازم هستند. ما می‌دانیم که مشارکت تمامی این تأمین‌کنندگان در مدیریت سبز، پیامد چندگانه گسترده‌ای را به همراه خواهد داشت، بنابراین ما به تأمین‌کنندگان خود کمک‌های فنی و اقتصادی و همچنین مشاوره ارائه می‌دهیم. با انجام این کار، ما آن‌ها را در مسیر تحولی فعالانه به‌سوی «مدیریت سبز» تشویق می‌کنیم و زنجیره‌ی تأمین پایداری را ایجاد می‌نماییم. علاوه بر این، هنگام انتخاب تأمین‌کنندگان جدید، از طریق برنامه صدور گواهی داخلی (درون‌سازمانی) موسوم به طرح Eco-Partner ، ارزیابی مدیریت زیست‌محیطی را انجام می‌دهیم. تصمیم‌گیری نهایی پس از این ارزیابی انجام می‌شود که در آن ارزش‌های زیست‌محیطی کاندیداها، تمایل آن‌ها برای شرکت در تولید سازگار با محیط زیست و همچنین میزان به‌کارگیری چنین ارزش‌هایی توسط این شریک بالقوه را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

این تصویر اینفوگرافیک، نشان‌دهنده‌ی بخش محیط زیست در «راهبرد و سیستم مدیریت زنجیره‌ی تأمین پایدار» است. در ارزیابی Eco-Partner، به مواردی چون سیاست زیست‌محیطی محصول، آموزش‌ و تعلیم و تعیین محتویات پرخطر رسیدگی می‌شود. تکمیل ملزومات صدور گواهی Eco-Partner ، برای تأمین‌کنندگان اجباری است. به‌منظور ارزیابی ایمنی و سلامت زیست‌محیطی، تأیید استانداردها در 22 حوزه نظیر ایمنی شغلی، تأسیسات آتش‌نشانی، سلامت شغلی، مدیریت مواد پرخطر و تأسیسات زیست‌محیطی مورد بررسی قرار می‌گیرد. تأمین تأسیسات اطفای حریق، مدیریت مواد پرخطر و ضایعات تأسیسات فاضلاب و پساب برای ۸ منطقه انطباق اجباری کاملاً ضروری است.

ما در حال اجرای سیستم صدور گواهی Eco-Partner به‌منظور مدیریت دقیق زنجیره‌ی تأمین هستیم

کلیه‌ی تأمین‌کنندگانی که محصولات یا قطعات مورد نیاز برای فروش در بازار سامسونگ الکترونیکس را فراهم می‌کنند، دارای گواهی Eco-Partner هستند. پس از ارزیابی انطباق این تأمین‌کنندگان با استانداردهای ما برای کنترل مواد مورد استفاده در محصولات و همچنین سیستم مدیریت کیفیت زیست‌محیطی تأمین‌کنندگان، برای آن‌ها گواهی صادر می‌کنیم. گزارش زیست‌محیطی محصولی که تأمین‌کنندگان ارائه می‌کنند حاوی اطلاعاتی در مورد مواد پرخطر مورد استفاده آن‌ها و همچنین داده‌های به‌دست‌آمده از شرکت تأمین‌کننده مواد خام است. سپس سامسونگ الکترونیکس، به‌منظور بررسی اسناد و مدارک ارائه‌شده، با بازدید از محل‌های تولید مربوط به تأمین‌کنندگان، ارزیابی دقیقی را به‌عمل می‌آورد. تأمین‌کنندگان برای حفظ گواهی Eco-Partner باید هر دو سال یک‌بار مورد بررسی دقیق قرار بگیرند و چنانچه نتیجه‌ی بررسی درباره تأمین‌کننده‌ای منفی باشد، از زنجیره‌ی تأمین حذف خواهد شد. به این ترتیب، ما تلاش می‌کنیم که تأمین‌کنندگانمان را با طرح‌های «مدیریت سبزمان» همراه کنیم. ما به‌جای یک‌بار ارزیابی، از مدیریت و ارزیابی پیوسته بهره می‌گیریم تا مدیریت زنجیره‌ی تأمین پایدار را تضمین کنیم.

این تصویر اینفوگرافیک، فرآیند صدور گواهی Eco-Partner را نشان می‌دهد. هنگامی‌که مواد خام برای تأمین‌کنندگان ارسال می‌شود، جدول داده‌های تحلیلی جامع و ترکیب مواد خام نیز باید تأیید شود. پس‌ازاینکه تأمین‌کنندگان این اطلاعات را به سامسونگ الکترونیکس انتقال می‌دهند، تهیه‌ی مواردی چون ضمانت‌نامه، گزارش تحلیل دقت (داده‌های ICP [طرح‌ریزی سوانگاشت درونی] / GCMS [سوانگاری گازی – طیف‌سنجی جرمی])، MSDS [برگه اطلاعات ایمنی مواد] و قطعات نمونه برای تأیید، ضروری است. به‌منظور پیاده‌سازی فرآیند صدور گواهی Eco-Partner ، اسناد و نمونه‌های ارائه‌شده به‌طور کامل مورد بررسی قرار می‌گیرند و سیستم کیفیت زیست‌محیطی به‌دقت ارزیابی می‌شود.
محیط رقابتی: ارزیابی جامع تأمین‌کننده

ارزیابی جامع تأمین‌کنندگان به‌صورت سالیانه و برای تقویت رقابت در میان تأمین‌کنندگانمان برگزار می‌شود. این ارزیابی در دو حوزه‌ی رقابت‌های تجاری و خطرات پایایی طبقه‌بندی می‌شود. این دسته از خطرات پایایی که بخش زیست‌محیطی را پوشش می‌دهد، تلاش‌های شرکا درزمینه مدیریت سازگار با محیط زیست و همچنین وضعیت صدور گواهی مربوط به آن را در مقایسه با استانداردهای زیست‌محیطی بین‌المللی ارزیابی می‌کند. تأمین‌کنندگانی که نتایج ارزیابی بهتری کسب می‌کنند از فرصت‌ها و مزایای بیشتری برخوردار خواهند شد، درحالی‌که تأمین‌کنندگانی که در این رقابت موفق نمی‌شوند باید مسئولیت کمبودهایشان را به‌عهده بگیرند. بنابراین تأمین‌کنندگانی که مایل به همکاری با سامسونگ الکترونیکس هستند، نه تنها به کسب‌وکار خود بلکه به محیط زیست نیز باید توجه داشته باشند. چنانچه تأمین‌کننده‌ای به علت عملکرد پایین در بخش زیست‌محیطی در دسته تأمین‌کنندگان پرخطر قرار بگیرد، ما این تأمین‌کننده را به‌طور جداگانه مدیریت می‌کنیم و میزان پیشرفت او را در جهت برنامه ویژه بهبود به‌طور پیوسته پیگیری خواهیم کرد. بدیهی است، برنامه‌های حمایت از مشاوره زیست‌محیطی که از سال 2016 به تأمین‌کنندگان اصلی ارائه می‌شوند، اکنون به‌منظور پیگیری زنجیره‌ی تأمین یکپارچه‌تر و پایدارتر به دومین و سومین گروه از تأمین‌کنندگان نیز تعمیم یافته‌اند.

  • منشور اخلاقی تأمین‌کنندگان سامسونگ 267 KB دانلود

تأثیر تلاش‌های تأمین‌کنندگان در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای با کاشت یک‌میلیون درخت کاج برابری می‌کند.

سامسونگ الکترونیکس، به‌طور سالیانه میزان مصرف انرژی تمام تأمین‌کنندگان خود، ازجمله نیروی برق و سوخت‌های فسیلی، و همچنین انتشار گازهای گلخانه‌ای را بررسی می‌کند. در طی این فرآیند، ما برای تأمین‌کنندگانی که قادر نیستند انرژی را به‌طور اثربخش مدیریت کنند، امکان مشاوره در محل را فراهم می‌کنیم. این مشاوره به آن‌ها کمک می‌کند تا مصرف انرژی خود را به‌مراتب کارآمدتر سازند یا اینکه به‌واسطه اصلاح فرآیندها و ارائه تجهیزات لازم، این منابع انرژی را حفظ کنند. ما در سال 2016، به‌منظور کاهش مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه‌ای، برای 10 تأمین‌کننده خود 62 وظیفه تعیین کردیم و منابع لازم جهت رسیدگی به مشکلات را برای آن‌ها فراهم ساختیم. در نتیجه، انتشار گاز CO2 (دی‌اکسید کربن) تا حدود 4920 تن کاهش یافت. با توجه به اینکه هر درخت کاج حدود 5 کیلوگرم دی‌اکسید کربن را در طول یک‌سال جذب می‌کند، این مقدار برابر با کاشت حدود یک میلیون درخت کاج است.

عکسی هوایی از جنگل درختان کاج

موردChemtronics نشان می دهد که آنچه برای محیط زیست مفید باشد برای کسب‌وکار نیز مفید است
Chemtronics یکی از تأمین‌کنندگان مواد شیمیایی است. زمانی که ما انرژی مصرفی شرکت را به‌منظور ارزیابی کارایی انرژی خود بررسی کردیم، متوجه شدیم که Chettronics تا حد زیادی به نیروی برق وابسته است: اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم، 95 درصد نیروی برق و 5 درصد گاز مایع. سامسونگ الکترونیکس، وضعیت تجهیزات شرکت را بررسی کرد. ما متوجه شدیم که نوعی افت نیرو در فشرده‌ساز هوا وجود دارد و خشک‌کن هوای جاذب نیز نیروی برق زیادی مصرف می‌کند. کارمان را با انجام وظایف ساده‌ای مانند نصب چراغ‌های ال‌ای‌دی با بهره‌وری بالا و همچنین بهبود تجهیزات پیچیده‌ای که موجب افت نیرو می‌شد، آغاز کردیم. علاوه بر این، ما نوعی سیستم کنترل را در خشک‌کن هوای جاذب نصب کردیم تا به‌واسطه حفظ پایداری رطوبت و دما بتوانیم از اتلاف نیرو جلوگیری کنیم و درنتیجه مصرف انرژی برق را کاهش دهیم. پس از انجام این بهسازی‌ها، تحلیل اقتصادی سرمایه‌گذاری را از پنج منظر زیر انجام دادیم: میزان و نرخی که به‌واسطه آن مصرف انرژی کاهش می‌یابد، میزان صرفه‌جویی در هزینه‌ها، اندازه سرمایه‌گذاری و دوره‌ی بازپرداخت. ما همچنین مقدار کاهش گازهای گلخانه‌ای را به‌منظور بررسی توزیع آن‌ها در محیط زیست اندازه‌گیری کردیم. درنتیجه، Chemtronics نه‌تنها شاهد افزایش قابل‌توجهی درزمینه‌ی بهره‌وری انرژی خود بود، که به نوبه خود باعث کاهش هزینه‌ها شد، بلکه در زمینه‌ی انتشار گازهای گلخانه‌ای هم شاهد کاهشی معادل ‌432.9TOE بود.

اطلاعات بیشتر در مورد راهبرد / پشتیبانی مدیریت تأمین‌کننده و تعارض مواد معدنی
تصویر مدیریت پایدار با پس‌زمینه‌ی سفید - زنجیره‌ی تأمین
ما ارتباطی آزاد و شفاف را در پیش می‌گیریم
تصویر پس‌زمینه از «صفحه زنجیره‌ی تأمین»