روال کار مسئولانه

تلاش برای ایجاد زنجیره تامین پایدار

«سامسونگ الکترونیکس» می‌کوشد تا وظایف اجتماعی و اخلاقی مورد نظر ذینفعان گوناگون و جامعه بین‌الملل را به درستی ایفا کند.

کودکان با لبخند حباب می‌سازند.

سیاست ممنوعیت کار کودکان

استفاده از «کودکان کار» در هیچ‌یک از مراحل تولید مجاز نیست و طبق سیاست ما، در صورت روبرو شدن با کار کودکان، مصلحت کودکان را در نظر خواهیم گرفت. «سامسونگ الکترونیکس» و تامین‌کنندگان آن در قبال کار کودکان که طبق استانداردهای بین‌المللی و قوانین و مقررات محلی ممنوع است، از سیاست تحمل صفر پیروی می‌کنند.
«سامسونگ الکترونیکس» با تصویب «سیاست ممنوعیت کار کودکان» بر اراده قاطع خود در پیشگیری از کار کودکان به کمک «مرکز حقوق کودکان و مسئولیت اجتماعی شرکتی» (CCR CSR) -موسسه‌ای اجتماعی که «نجات کودکان» سوئد تاسیس کرده است- تاکید کرده است. «سیاست ممنوعیت کار کودکان» مبتنی بر «کنوانسیون حقوق کودکان» سازمان ملل، «حقوق کودکان یونیسف و اصول تجارت» و «کنوانسیون ILO» است.

دو پسر با بلوک‌ها بازی می‌کنند.

رهنمودهای کارگر مهاجر

در سامسونگ الکترونیکس مالزی، کارکنانی از کشورهای مختلف مانند اندونزی، نپال و پاکستان به صورت هماهنگ کار می‌کنند. بنابراین، احترام به تنوع فرهنگی و ارتباطات سازنده بین کارکنان بسیار مهم است.
در ضمن، برای ایجاد و تقویت تفاهم دوجانبه بین فرهنگ‌های مختلف، فعالیت‌ها/رویدادهای گوناگونی مانند «تجربه بین فرهنگی»، «محل کار شایسته»، «رویداد بازگشت به وطن برای کارگران مهاجر» و... برگزار می‌شود. در سال 2016، ما «رهنمودهای کارگر مهاجر» را با همکاری «کسب و کار برای مسئولیت اجتماعی» (Business for Social Responsibility) (BSR) تدوین و منتشر کردیم. این سند مواردی مانند تعهد به ریشه‌کن کردن کار اجباری، کمیسیون گزاف برای استخدام و رفتارهای تبعیض‌آمیز را که ممکن است در مدت فعالیت کارگران مهاجر در کشورهای خارجی رخ دهد، دربرمی‌گیرد.

سه مجموعه دست که برای نگه داشتن نهال در خاک جمع شده‌اند.
  • سیاست کارگران مهاجر 661KB دانلود
  • آموزش ویژه معرفی رهنمودها 225KB دانلود

رهنمودهای کارآموزی

در سال 2016، «سامسونگ الکترونیکس» «رهنمودهای کارآموزی» در هند را با همکاری «کسب و کار برای مسئولیت اجتماعی» (Business for Social Responsibility) (BSR) و «همکاران تغییر» (Partners in Change) (PIC) برای تضمین شفافیت و سازگاری با تعهد کارآموزی و آموزش تدوین کرد.
این رهنمودها شامل استاندارد سن کار، حداقل دستمزد و دوره کارآموزی ذکر شده در «قانون کارآموزی هند 1961» و دیگر قوانین و مقررات مرتبط با کارآموزی است. این رهنمودها همچنین اطلاعات مربوط به روش رسیدگی به شکایات کارآموزان، آموزش شغلی و فرصت پیشاپیش اشتغال برای کارکنان آموزش دیده به عنوان کارآموز در محل شرکت را نیز شامل می‌شود. این رهنمودها با پایبندی به ممنوعیت تبعیض و دیگر حقوق انسانی تقویت می‌شود. یکی از ویژگی‌های اساسی این رهنمودها آن است که علاوه بر «سامسونگ الکترونیکس» هند درباره تامین‌کنندگان آن نیز کاربرد دارد.

دو مرد در حال گفتگو به یک تکه کاغذ بر روی میز نگاه می‌کنند.

رهنمودهای رسیدگی به شکایات

برای حفظ حقوق انسانی کارکنان و ایجاد محیط کاری سازنده، سامسونگ اقدام به ایجاد مجاری ارتباطی و مدیریت دریافت دیدگاه‌های کارکنان کرده است. در ضمن، ما از راهکارهای آنلاین و آفلاین رسیدگی به شکایت برای بهره‌گیری از دیدگاه‌های کارکنان (VoE) و رفع فوری مشکلات برطرف نشده در هر محل کار استفاده می‌کنیم.

ما «رهنمودهای رسیدگی به شکایات» را برای رسیدگی منصفانه و بهنگام به شکایت‌های مرتبط با کار تدوین کرده‌ایم. این رهنمودها مراحل «باز کردن مجرای رسیدگی به شکایت - طرح شکایت - رسیدگی به شکایت - بازخورد» را طی می‌کند. چهار مجرای فعال آنلاین، آفلاین، خط شبانه‌روزی و کمیته کارکنان وجود دارد که ممکن است بر اساس ویژگی‌های نهادهای وابسته مورد استفاده قرار گیرد.

مجرای شکایت
  • تعداد کل شکایات (’16~’17) 87KB دانلود

برنامه آموزشی HERhealth

برای توانمندسازی کارکنان در حوزه تولید و دستیابی به وضعیت بهداشتی بهتر، طرح «بهداشت، زمینه‌ساز سودآوری» Health Enables Returns (HERhealth) را اجرا کرده‌ایم. این طرح برای ارائه اطلاعات بهداشتی به کارکنان زن و تقویت اطلاع‌رسانی در ویتنام در نظر گرفته شده است.
موسسه تخصصی CSR یا «کسب و کار برای مسئولیت اجتماعی» (BSR) این طرح را از سال 2007 برای 250,000 تن از کارکنان زن خط تولید در 10 کشور اجرا کرده است. این طرح با هدف اطلاع‌رسانی درباره مسائل ابتدایی بهداشتی، مانند اطلاعات مربوط به رژیم غذایی سالم و جلوگیری از ابتلا به بیماری‌هایی مانند HIV/ایدز، هپاتیت و سل، و آگاهی‌بخشی درباره اهمیت بهداشت زنان اجرا شده است.

طی سالهای 2016~2017، سامسونگ با همکاری «مرکز زندگی» (Life Centre)، اقدام به آموزش کارکنان زن در سطح کشور کرد. «مرکز زندگی» سازمان مردم-نهادی است که در سال 2005 تاسیس شد و به طور تخصصی در زمینه آموزش بهداشت فعالیت می‌کند. ما همچنین قصد داریم این برنامه را با نتایج آموزشی فوق‌العاده پیگیری کنیم.

اصلاحات اساسی

نمودارهای بهبود «برنامه آموزشی HERhealth» حاکی از کاهش مشکلات بهداشتی، افزایش نرخ تشخیص بیماری اصلی، افزایش نرخ استفاده از درمانگاه‌های داخلی و کاهش نرخ غیبت است. 1. کاهش مشکلات بهداشتی: سردرد (25% به 13.6%)، گلودرد (15% به 3.9%)، درد معده (10% به 3.9%) 2. افزایش نرخ تشخیص بیماری اصلی: سرطان سینه (30% به 91.2%)، دیابت (38% به 65.7%)، فشار خون بالا (44% به 73.5%) 3. افزایش نرخ استفاده از درمانگاه‌های داخلی: نرخ تشخیص (96% به 100%)، نرخ استفاده (22% به 48.7%) 4. کاهش نرخ غیبت: نرخ غیبت (49% به 15.7%)، نرخ غیبت برای هر کارمند (3.04 روز به 2.25 روز)
آموزش مربیان همتا

برنامه آموزشی HERfinance

سامسونگ با همکاری BSR و «سانچیان» (هند) طرح تقویت شایستگی مالی کارکنان را از سال 2015 اجرا کرده است. ما در همان سال طرح آموزش مالی را با همکاری سازمان‌های مردم-نهاد محلی در هند، برزیل (Positive Planet) و مکزیک (Yo quiero Yo puedo) اجرا کردیم.

این طرح با هدف ارائه اطلاعات ابتدایی در زمینه پس‌انداز، نرخ بهره و بانکداری و نیز آموزش روش‌های برنامه‌ریزی مالی به بستگان کارکنان بر اساس درآمد آنها و زمینه‌سازی برای دستیابی به استقلال مالی اجرا شد. ما قصد داریم سطح بعدی برنامه شایستگی مالی را در سال 2018 در کشورهای برگزیده اجرا کنیم.

بازخورد آموزش

آرتی شارما (Arti Sharma) تجربیات آموزشی خود را به اشتراک گذاشت و اظهار کرد: «آموزش HERfinance برای ما بسیار مهم است. این نوع آموزش برای درک اهمیت بودجه‌بندی و بهسازی عادات پس‌انداز بسیار سودمند است.»

سیما (Seema) تجربیات آموزشی خود را به اشتراک گذاشت و اظهار کرد: «پیش از حضور در دوره آموزشی HERfinance با اهمیت برنامه‌ریزی پس‌انداز کوتاه-مدت، میان-مدت و بلند-مدت آشنا نبودم، ولی پس از شرکت در این دوره، با اهمیت پس‌انداز در زندگی آشنا شدم. من می‌دانم که دستیابی به اهداف با درآمد شخصی برای همه مهم است.»

عکسی از جلسه آموزش HERfinance.
  • نتیجه اصلی آموزش HERfinance 63KB دانلود

حسابرسان کار و اخلاق RBA

* با نام پیشین EICCC (شهروندی ائتلاف صنعت الکترونیک)

سامسونگ عضو «اتحاد تجارت مسئولانه» (RBA) است و از «منشور اخلاقی» RBA و روش‌های به کار بستن آن در سطح شرکت و تامین‌کنندگان خود پیروی می‌کند. «منشور» RBA مبتنی بر استانداردهای پذیرفته شده بین‌المللی در زمینه ترویج مسئولیت اجتماعی و زیست‌محیطی و نیز اخلاق حرفه‌ای است.
ما برای بهسازی پیوسته سامانه‌های مدیریت و گسترش بهترین شیوه‌ها در داخل شرکت تلاش می‌کنیم. برای تربیت حسابرسان داخلی شایسته که بتوانند همواره بر محیط کار نظارت کنند، ما کارکنان داخلی و خارجی را به شرکت در برنامه آموزش «کار و اخلاق RBA» و کسب مدارک مرتبط دعوت کرده‌ایم.
حسابرسان شایسته به فعالیت‌های بازرسی میدانی مانند سامانه مدیریت شرکت و تامین‌کنندگان، ایمنی زیست‌محیطی و غیره طبق استانداردهای RBA می‌پردازند.

افراد به گفته‌های سخنران گوش می‌کنند.
وضعیت حسابرسان کار و اخلاق RBA