کتابخانه‌های گویای سامسونگ

توانمندسازی نابینایان و کم‌بینایان در پانزده شهر ایران

نابینایان چه درک و دریافتی از دنیا دارند؟ چگونه می‌توانند از داستان‌ها و سرگذشت‌ها باخبر شوند؟ چگونه می‌توان واسطه‌ای میان نابینایان و جهانی شد که از دیدن‌اش محروم‌اند؟

 

بیش از هفتصد هزار نابینا و کم‌بینا در کشور ما زندگی می‌کنند که بسیاری از آنان هیچ امکانی برای دسترسی به کتاب و محصولات فرهنگی ندارند. شرکت سامسونگ در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود، از سال 1391 کتابخانه‌های گویای سامسونگ را برای خدمت‌رسانی موثر به نابینایان و کم‌بینایان در شهرهای مختلف راه‌اندازی کرد. کتابخانه‌های گویا که با همراهی انجمن نابینایان ایران پا گرفته است، با گرد آوردن مجموعه‌ی گسترده‌ای از کتاب‌های متنوع صوتی و تجهیزات کمکی دیگر، به نابینایان و کم‌بینایان یاری می‌رساند تا دنیا را از دریچه‌ی صداها و روایت‌ها بشناسند و جهان خیال‌شان را گسترش دهند. بخش عمده‌ای از کتاب‌های گویا به همت داوطلبانی تهیه شده که صدای خود را در این سال‌ها به این پروژه و مخاطبان آن هدیه کرده‌اند و بخشی از آن‌ها هم با حمایت و همراهی جمعی از هنرمندان و صداپیشگان مطرح کشورمان آماده شده است.

 

این مراکز محیطی در اختیار مراجعان نابینا و کم‌بینا قرار داده‌اند تا در کنار مربیان خود به فعالیت‌های مختلف گروهی بپردازند و تعامل بیش‌تری با یکدیگر داشته باشند. کتابخانه‌های گویای سامسونگ باعث رشد و پرورش توانایی‌های این عزیزان می‌شوند و به شکوفایی استعدادهای موجود در آنان کمک می‌کنند. برخی از تجهیزات توان‌بخشی که نابینایان می‌توانند در این مراکز از آن‌ها بهره ببرند برجسته‌نگار، ماشین پرکینز، بهدید، رکوردر، تجهیزات صوتی، عصای هوشمند و معمولی، لوح و قلم، تابلوی آموزش فارسی و انگلیسی، ساعت نابینایان و بازی‌های ویژه‌ی نابینایان هستند. هم‌چنین در این مراکز فرصتی ایجاد شده تا مراجعه‌کنندگان بتوانند علاوه بر خواندن کتاب، آموزش‌ها و مهارت‌هایی هم‌چون کار با کامپیوتر، خط بریل، قصه‌گویی، تئاتر، زبان انگلیسی، جهت‌یابی، صنایع دستی و برقراری ارتباط با دنیای اطراف را نیز فرا بگیرند.

 

کتابخانه‌های گویای سامسونگ هر سال پروبال بیش‌تری گرفته‌اند، به‌طوری که در حال حاضر و با گشایش سه مرکز جدید در سال 1397، پانزده شهر ایران از این کتابخانه‌ها برخوردارند و نزدیک به هزار و پانصد کتاب صوتی و بیش از صد کتاب بریل برای آن‌ها تهیه شده است؛ این شهرها عبارت‌اند از زنجان، کرمانشاه، ارومیه، بیرجند، گرگان، زاهدان، اهواز، بروجرد، بندرعباس، کاشان، سنندج، ارسنجان، کرمان، بوشهر و ایلام.

 

امیدواریم کتابخانه‌های گویا به رشد جامعه‌ی عزیز نابینایان و کم‌بینایان یاری رسانند و مشوقی باشند تا این افراد توانمندی‌های خود را هر روز بیش از پیش بشناسند و تقویت کنند.