نشست خبری پروژه «سی» برگزار شد سامسونگ در کنار بزرگان موسیقی‌ و نمایش

2017-06-23

پروژه «سی» با حمایت شرکت سامسونگ و با حضور بهترین‌های حوزه موسیقی و نمایش در اواسط تابستان امسال به روی صحنه خواهد رفت. برگزارکنندگان این پروژه تلاش دارند با تلفیق هنر موسیقی و نمایش با فناوری‌های روز، روایتی نوین از اشعار و روایت‌های حماسی شاهنامه ارایه کنند.

نشست خبری پروژه «سی» عصر روز یکشنبه ۲۸ خرداد ماه ۹۶ در هتل «اسپیناس پالاس تهران» برگزار شد. در این نشست همایون شجریان (تهیه کننده و خواننده)، سهراب پورناظری (تهیه‌کننده و خواننده)، نغمه ثمینی (نمایش‌نامه‌نویس)، علی اصغر دشتی ( کارگردان)، سحر دولتشاهی، امیر جدیدی، مهدی پاکدل (بازیگران پروژه) و فرهاد هجرت، مدیر ارشد بازاریابی سامسونگ حضور داشتند.

همایون شجریان در مورد اهداف اصلی این پروژه گفت:«هدف اصلی من و سهراب پورناظری در این پروژه این بود که بتوانیم نسل‌های مختلف را در این کنسرت کنار هم بنشانیم و کاری را خلق کنیم که از چند نسل شنونده و بیننده داشته باشد و پیام شاهنامه را به آنها برسانیم.»

این خواننده‌ی برجسته‌ی موسیقی سنتی ادامه داد: «پروژه سی برای خود من پروژه نویی است و با کنسرت‌هایی که همیشه داشتیم تفاوت دارد. بسیار هیجان زده هستم که ببینم چه اتفاقی رخ خواهد داد.»

فرهاد هجرت، مدیر ارشد بازاریابی سامسونگ الکترونیکس نیز گفت: « فرهنگ ایرانی چندین هزار سال فراز و نشیب را از سر گذراند تا به نقطه کنونی رسید. پدربزرگان و شاید خیلی از پدران ما اشعار شاهنامه را اولین بار از نقالان پیر و پرده‌های نقاشی‌شان شنیدند. اما دنیای امروز ما، دنیای فناوری‌هایی است که هر روز و هر لحظه تغییر می‌کنند و این یعنی هر روز ما روشی جدید برای روایت همان داستان‌های حماسی و حفظ این فرهنگ اصیل در اختیار خواهیم داشت.»

او در مورد انگیزه‌های سامسونگ برای حمایت از این پروژه گفت: «تلاش همیشگی شرکت سامسونگ تمرکز بر نوآوری است و آنچه که بیش از هر عامل دیگری ما را ترغیب به همراهی با پروژه «سی» کرده است، ایده نوآورانه این پروژه بود. حضور ما در این پروژه نمادی است از حمایت سامسونگ از هنرمندان توانمند و خلاق این سرزمین، که با تعریف چنین پروژه منحصر به فردی، نه تنها گامی جدید در عرصه فرهنگ و هنر برداشته‌اند، بلکه همگام با روندهای جهانی، دنیای دیجیتال امروز را به دنیای فرهنگ و هنر پیوند زده‌اند.»

سهراب پورناظری، تهیه‌کننده و آهنگساز پروژه «سی» در این نشست گفت:«در جلسات ابتدایی که داشتیم قرار بود فیلم 30 دقیقه‌ای از داستان‌های شاهنامه بسازیم و پرده‌ای در اجرا داشته باشیم که با تکنولوژی بازیگران روی صحنه بیایند و موسیقی هم به صورت مستقل حضور داشته باشد. جلسه‌ای با خانم ثمینی برگزار شد و خانم ثمینی دعوت ما را پذیرفتند و این روند مصادف شد با فیلم شعله‌ور آقای نعمت‌الله که قرار بود تا آذرماه تمام شود اما اینطور نشد. به همین دلیل ما از امتیاز استفاده از سینما و حضور آقای نعمت‌الله محروم شدیم.»

پورناظری در مورد همکاری با سامسونگ در این پروژه گفت: «پس از نهایی شدن طرح، به شرکت سامسونگ پیشنهاد دادیم حمایت مالی از این برنامه را برعهده بگیرد. با وجود اینکه پروژه «سی» ظرفیت زیادی برای گرفتن اسپانسر داشت اما ترجیح ما این بود که با شرکتی کار کنیم که ضمن داشتن تمام استانداردهای لازم بتواند ارزش افزوده‌ای را هم برای این پروژه به همراه داشته باشد. »

به گفته پورناظری توانایی‌های گسترده سامسونگ در زمینه‌های سخت‌افزاری و تبلیغات به برگزاری هر چه بهتر پروژه کمک می‌کند.

محمدحسین توتونچیان، مدیر برگزاری پروژه سی، در مورد جزئیات برگزاری برنامه گفت:«پروژه «سی» از ۱۵ مرداد در کاخ سعدآباد آغاز می‌شود و فروش بلیت آن در دو سایت «ایران کنسرت» و «می.ر.سی» همزمان انجام می‌شود. بلیت‌ فروشی بعد از عید فطر شروع می‌شود و قیمت بلیت‌ها را از ۲۵ هزار تا ۱۹۵ هزار تومان قرار داده‌ایم.»

اصغر دشتی کارگردان پروژه سی در مورد حضور خود گفت:« بخش جذاب و جالب پروژه این است که برای نخستین بار تعدادی هنرمند گردهم آمدند و در یک تعامل سعی می‌کنند اثری که چند رسانه را کنار هم قرار می‌دهد را به عنوان اثر واحد به تماشاگران ارائه دهند. پیش تولید را از دی ماه گذشته شروع کردیم و در روز اول تیر وارد تمرینات رسمی خواهیم شد و از روز 15 مرداد هم پروژه را ارائه می‌دهیم.»

سحر دولتشاهی هم توضیحات اولیه خود را اینگونه بیان کرد:«در شروع پیشنهاد این پروژه برای من هم کمی دور بود و خودم را به داستان‌های شاهنامه نزدیک احساس نمی‌کردم. من هم الان دغدغه‌مندتر کنار گروه هستم و برایم باعث افتخار است که در این پروژه حضور دارم.»

 

مهدی پاکدل هم گفت:«بنده بیشتر از اینکه خوشحال باشم که به عنوان بازیگر در کنار گروه هستم بیشتر خوشحال هستم که بالاخره چنین پروژه‌ای در کشور ما اجرا می‌شود. کاری که از بزرگترین گنجینه ادبیات ایران استفاده می‌کند و خیلی وقت‌ها از این گنجینه غافل بودیم.»

در ادامه امیر جدیدی هم این‌چنین توضیح داد: «فکر می‌کنم اتفاق بزرگی است که آنهایی که با شاهنامه آشنا نیستند یا کمتر آشنا هستند می‌توانند با این گنجینه ادبی بزرگ ارتباط برقرار کنند. امیدوارم این کار حرکتی باشد که مردم ما با ادبیات خودشان و آفرینش خودشان از طریق شاهنامه بیشتر آشنا شوند.»

کنسرت-نمایش‌های پروژه «سی» از روز ۱۵ مردادماه در کاخ سعدآباد آغاز می‌شود.

فهرست صفحه قبلی وجود ندارد صفحه بعدی وجود ندارد