می دونستی که امسال من و تو هم می‌تونیم مشعلدار المپیک باشیم؟

خردادماه امسال برای یافتن مشعلداران ایران در المپیک زمستانی ۲۰۱۸، با همراهی شما حرکتی نمادین را آغاز کردیم و از همگان دعوت نمودیم که با نوشتن از شایستگی ها، توانایی ها و موفقیت هایشان، به عنوان داوطلب به این کمپین بپیوندند. هزاران نامه از سوی شما عزیزان به دست ما رسید که نه تنها گویای یک شور جمعی و استقبالی بی‌نظیر بود، بلکه هزاران پیام دلگرم کننده در خود داشت که از وجود اراده هایی آهنین، گام‌هایی استوار و روحیه هایی سرزنده و خستگی ناپذیر در اطرافمان خبر می داد و نویدبخش آینده ای روشن برای ایران بود.

هیات داوران سامسونگ با بررسی آثار رسیده، در نهایت از میان ۱۶ هزار نفر، ده نفر را به عنوان نمایندگان ایران در مراسم حمل مشعل المپیک برگزید که اسامی آنان بدین شرح است:

بهناز شفیعی، حسن میرزاحسینی، سارا داستان، عظیم قیچی ساز، هلیا باغبانی، فروغ عباسی
و فعالان اجتماعی: سیروس انتخابی، رضا عابدینی، هایده شیرزادی

با سپاس فراوان از حضور تک تک شما در این حرکت جمعی، برای مشعلداران ایران در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ آرزوی موفقیت داریم.

مشعلداران المپیک از خودشان می گویند.

فکر می کنید مشعلداران المپیک چه ویژگی هایی دارند؟ چه چیزی باعث شده است که به عنوان نماینده ایران در مراسم حمل مشعل المپیک انتخاب شوند؟ کدام رویا را به واقعیت تبدیل کرده اند؟ کدام مانع را پشت سر گذاشته اند؟ کی و کجا اراده ای مضاعف به کار برده اند و بر کدام مشکل پیروز شده اند؟ اگر میخواهید پاسخ این سوالات را بدانید، با ما همراه باشید. مشعلداران المپیک در قالب ویدئویی کوتاه، برای شما از سرگذشت شان می گویند و به این سوالات پاسخ می دهند. برای دیدن ویدئوها و زندگی نامه مشعلداران انتخابی روی تصویرشان کلیک کنید ...

سیروس انتخابی

متولد 1319 در نقده، دبیر بازنشسته آموزش و پرورش، فعال محیط زیست و نماینده تشکل «چتر سمن های نقده» است که موفق شده تشکل‌های زیست محیطی نقده را متحد کند و با دریافت کمک‌های مالی صندوق کمک‌های کوچک تسهیلات جهانی محیط زیست و سازمان ملل در ایران، چند تالاب را در جنوب دریاچه ارومیه با حداقل بودجه احیا کند. او که از سال 1356 فعالیت¬های پراکنده¬ای را با دغدغه¬های زیست محیطی انجام داده، در سال 1379 با تاسیس سازمان غیردولتی «دوستداران طبیعت سولدوز» به شکل جدی بر روی تالاب های نقده متمرکز شد و با جلب حمایت از سوی برنامه توسعه سازمان ملل متحد تحت عنوان برنامه کمک¬های کوچکو (SGP) تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) توانست تعدادی از تالاب های نقده را احیا کند. او همزمان با اجلاس سران جهان برای تغییرات آب و هوایی در پاریس، موفق شد جایزه جهانی استوای (اکوایتر) 2015 سازمان ملل را برای نجات تالاب سیرانگلی در جنوب دریاچه ارومیه، دریافت کند و اکنون به درخواست ترکیه قرار است تجارب خود و دوستانش را در زمینه احیای تالاب¬ها، به این کشور منتقل کند.

عظیم قیچی‌ساز

متولد ۱۳۶۰ در تبریز، تنها هیمالیانورد ایرانی است که توانسته به هر چهارده قله هشت هزار متری صعود کند. او نخست به سمت صنعت خانوادگی¬اش یعنی قیچی سازی رفت و دیپلمش را در هنرستان فنی‌و‌حرفه‌ای در رشته «تراش و فرز» گرفت؛ اما علاقه‌اش به ورزش سبب شد در دانشگاه رشته تربیت بدنی را انتخاب کند.

عظیم قیچی‌ساز در فاصله سال‌های ۱۳۸۴ تا ۹۵ توانست ۱۳ قلۀ هشت‌هزارمتری را صعود کند. در این فاصله وی دو بار و در سال‌های ۸۴ (با استفاده از اکسیژن) و ۱۳۹۵ (بدون اکسیژن) به اورست صعود کرد. سرانجام در ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ موفق به فتح قلۀ لوتسه، تنها قله باقی‌ماندۀ هشت هزارمتری شد. در بین کوهنوردان صعودکننده به هشت‌هزار‌متری‌ها، تنها ۱۶ نفر در جهان موفق شده بودند، بدون اکسیژن به هر ۱۴ قله صعود کنند و او توانست نام خود را به عنوان هفدهمین کوهنورد در این فهرست به ثبت برساند.

هایده شیرزادی

متولد ۱۳۳۸ در گیلانغرب، کارآفرین و فعال محیط زیست ایرانی است. او در سال ۱۳۶۴ عازم آلمان شد و در دانشگاه رشته مهندسی کشاورزی بین‌المللی را انتخاب کرد. سپس تحصیلاتش را در رشته اکولوژی حفاظت محیط زیست (شاخص مدیریت پسماند) ادامه داد. با این هدف که وقتی به ایران برگشت بتواند تجربه‌هایش را در بخش کشاورزی نوین به کار ببرد.

او موضوع دکترایش را در دانشگاه کاسل آلمان به مدیریت پسماند کشورهای در حال توسعه اختصاص داد و در سال ۱۳۷۵ در بازگشت به ایران مجوز ساخت واحد بیوکمپوست را از وزارت صنایع برای استان کرمانشاه گرفت. سرانجام با پیگیری‌های فراوان در سال ۱۳۷۷ موفق شد مشارکت مسئولان شهرداری کرمانشاه را جلب کند و با راه اندازی شرکت بازیافت مواد و تولید کود آلی کرمانشاه و اجرای طرح‌های بازیافت زباله، دفن زباله‌های شهری را به کمترین میزان ممکن کاهش دهد.

فروغ عباسی

متولد ۱۳۷۲ در شیراز، یکی از اعضای تیم ملی اسکی و تنها نماینده زن ایران در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ سوچی در رشته اسکی آلپاین است. او در نوجوانی به اردوی تیم ملی سنگ‌نوردی دعوت شد و اولین دختر ایرانی حاضر در مسابقات آسیایی دوچرخه کوهستان و دانهیل و عضو تیم ملی دوچرخه کورسی سرعت بوده که به کاپ آسیایی اعزام شده و توانسته است در تمامی رشته‌ها قله را فتح کند. او همچنین در رشته‌ی سوارکاری و اسلک لاین نیز فعالیت می‌کند.

بهناز شفیعی

متولد ١٣٦٨ در گوهردشت، اولين دختر موتور ريس سوار و قهرمان اولين مسابقه رسمي موتور سواري ايران است. او از کودکی به موتور سواري علاقه‌مند بود و در سن ١٥ سالگي با الهام گرفتن از يك خانم موتورسوار در روستايي در اطراف زنجان، به شکلی جدی به موتورسواري پرداخت و اكنون در دو رشته موتور كراس و موتور ريس بصورت حرفه‌اي فعالیت می‌کند. در سال ٩٣ او شغل خود را به عنوان یک حسابدار رها كرد و بصورت حرفه‌اي به موتور سواري پرداخت و در سال ٩٤ به عنوان اولين و تنها زن موتورسوار، توانست مجوز ورود به پيست رسمي آزادي را اخذ و گواهينامه حرفه‌اي را از فدراسيون ايران دريافت كند.
شفیعی در سال ٢٠١٥ با دعوت به فستيوال جهاني موتورسواري ايتاليا به عنوان بايكر نمونه معرفي شد و بهار امسال براي تحقق بخشيدن به روياهاي خويش به امريكا سفر كرد و مدارك حرفه اي موتور سواري و مجوز ورود به مسابقات CCS امريكا را دريافت كرد. اين ورزشكار كه زنان و دختران ديگر را نيز براي ورود به اين رشته تشويق مي كند حدود ١١٤ خانم را بصورت رايگان آموزش داده و اكنون تلاش ميكند مجوز ورود به مسابقات جهاني را دريافت كرده و در مسابقات رسمي شركت كند.

رضا عابدینی

متولد ١٣٥٩، کوله‌گرد ماجراجویی است که با هدف رساندن پیام صلح و انجام فعالیت های بشردوستانه به بسیاری از کشورهای دنیا سفر کرده است. او که در دانشگاه در رشته مهندسی نساجی تحصیل کرده است، بعد از راه اندازى كارخانه اى در افغانستان با هدف انتفاع مالى و گسترش توليد و كارآفرينى در اين كشور، با ديدن فقر و خشكسالى آن كشور و گسست هاى اجتماعى- فرهنگى آن، به این اعتقاد رسید که به عنوان يك شهروند، مسئوليت اجتماعى بزرگترى در قبال جهان اطراف دارد.

او با توجه به تجربیات ايرانگردى و علاقه¬ى وافر به سفر، با نام كودكان صلح شروع به پياده¬روى در راه سفرهاى دور دنيا نمود و تا سال 2015، با عبور از آسیای جنوب شرقی، بخشی از اروپا و بخشی از آمریکای جنوبی حدود 1350 کیلومتر پیاده¬روی کرد. رضا عابدینی در سال 2016، با ایجاد کمپین «یکی هستیم» از تهران تا شرق آفريقا مسیر را پیاده سفر کرد تا نگاه به تفاوت¬ها را تغيير دهد و این پیام را به دنیا برساند که تفاوت، اختلاف نيست و ما در همه جای دنیا با هر رنگ و نژاد و عقیده از یک گوهریم.

سارا داستان

متولد 1365 در تهران، یکی از اعضای فعال انجمن ام اس ایران در سال های 91-93 است. او در کودکی به بیماری ای دچار شد که در اثر آن، شنوایی گوش راست را تا حد زیادی از دست داد. در سال 1389 ، همزمان با ورود به دورۀ فوق لیسانس و در اوج جوانی، متوجه شد که به بیماری ام اس مبتلاست، اما با تمام قوا به جنگ این بیماری رفت و هرگز اجازه نداد این بیماری روند طبیعی زندگی اش را مختل کند. علیرغم سختی های بسیار برای تهیه ی دارو و هزینه درمان و با تجربه های تلخ زندگی به دلیل بیماری، هرگز از پا ننشست و همزمان با ادامه تحصیلش در رشتۀ فیزیک در مقطع دکترا و تدریس در دانشگاه، در انجام پروژه دکتری با طرح شتابگر ملی ایران همکاری دارد و سعی دارد از هر روشی، همدردانش را یاری کند و نشان دهد ام اس پایان مسیر نیست.

حسن میرزاحسینی

متولد 1362، عضو تیم ملی اسکی و سنگنوردی جانبازان و معلولین ایران است. او که از کودکی به ورزش علاقه¬مند بود و در رشته های فوتبال، ژیمناسیک و بسکتبال در تیم‌های استانی حضور داشت، در سن 19 سالگی به دلیل ابتلا به تومور سرطانی در ناحیه زانو، یک پایش را از دست داد. سپس وارد دانشگاه شد و در رشته مهندسی کشاورزی تحصیل کرد و تا مدتی از ورزش فاصله گرفت. اما از سال 1387 دوباره به شکلی حرفه‌ای به ورزش پرداخت و والیبال نشسته را به عنوان رشته ورزشی اش انتخاب کرد. مدتی بعد به دلایلی آن را رها کرد و به ورزش‌های انفرادی روی آورد. ابتدا سنگ‌نوردی و سپس اسکی را انتخاب کرد و با عضویت در تیم ملی، موفق شد در 4 دوره مسابقات کشوری سنگ‌نوردی عنوان قهرمانی را کسب کند. به علاوه او اولین پارا اسلک لاینر معلول در دنیا است که از سال 2014 تا کنون توانسته است عناوین هشتم، هفتم و ششم را در مسابقات جهانی اسکس در اسپانیا، فرانسه و اتریش کسب کند.

هلیا باغبانی

متولد 1376 در تهران، نخستین دختر ایرانی است که در سن بیست سالگی عنوان خلبان دوم (First Officer) را دریافت کرده است. او در هفت سالگی، با حمایت مادرش ورزش کاراته را شروع کرد و بسیار مصمم و باانگیزه بدون مربی و با هزینه شخصی، در مسابقات کشوری شرکت کرد و مقام اول را کسب نمود و پس از آن، شش سال متوالی در رشته کاراته به مقام کشوری دست یافت. سپس وارد دبیرستان شد و در رشته ریاضی ثبت نام کرد. اما به دلیل علاقه دیرینه‌اش به خلبانی، در نیمه‌ی راه به هنرستان هوانوردی پیوست و پس از اتمام هنرستان، وارد دانشگاه شد و در رشته مهندسی فناوری خلبانی، به تحصیل پرداخت. همزمان با دورۀ دانشگاه، به طور موازی در دوره‌های آزاد خلبانی نیز ثبت نام کرد و پس از دریافت گواهینامه‌هایPPL (خلبانی هواپیمای شخصی)، CPL (خلبانی هواپیمای تجاری) و IR (instrument rating) موفق شد در سن 20 سالگی، عنوان خلبان دوم را دریافت کند.

سیروس انتخابی

متولد 1319 در نقده، دبیر بازنشسته آموزش و پرورش، فعال محیط زیست و نماینده تشکل «چتر سمن های نقده» است که موفق شده تشکل‌های زیست محیطی نقده را متحد کند و با دریافت کمک‌های مالی صندوق کمک‌های کوچک تسهیلات جهانی محیط زیست و سازمان ملل در ایران، چند تالاب را در جنوب دریاچه ارومیه با حداقل بودجه احیا کند. او که از سال 1356 فعالیت¬های پراکنده¬ای را با دغدغه¬های زیست محیطی انجام داده، در سال 1379 با تاسیس سازمان غیردولتی «دوستداران طبیعت سولدوز» به شکل جدی بر روی تالاب های نقده متمرکز شد و با جلب حمایت از سوی برنامه توسعه سازمان ملل متحد تحت عنوان برنامه کمک¬های کوچکو (SGP) تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) توانست تعدادی از تالاب های نقده را احیا کند. او همزمان با اجلاس سران جهان برای تغییرات آب و هوایی در پاریس، موفق شد جایزه جهانی استوای (اکوایتر) 2015 سازمان ملل را برای نجات تالاب سیرانگلی در جنوب دریاچه ارومیه، دریافت کند و اکنون به درخواست ترکیه قرار است تجارب خود و دوستانش را در زمینه احیای تالاب¬ها، به این کشور منتقل کند.

مشعلداران المپیک از خودشان می گویند.

فکر می کنید مشعلداران المپیک چه ویژگی هایی دارند؟ چه چیزی باعث شده است که به عنوان نماینده ایران در مراسم حمل مشعل المپیک انتخاب شوند؟ کدام رویا را به واقعیت تبدیل کرده اند؟ کدام مانع را پشت سر گذاشته اند؟ کی و کجا اراده ای مضاعف به کار برده اند و بر کدام مشکل پیروز شده اند؟ اگر میخواهید پاسخ این سوالات را بدانید، با ما همراه باشید. مشعلداران المپیک در قالب ویدئویی کوتاه، برای شما از سرگذشت شان می گویند و به این سوالات پاسخ می دهند. برای دیدن ویدئوها و زندگی نامه مشعلداران انتخابی روی تصویرشان کلیک کنید ...