Здравје / Фитнес

И сила и ум

Пет паметни трендови за фитнес што ни се допаѓаат.

Маж кој трча на рид

Честопати се чини дека вежбањето, спиењето, јадењето и работата се работи што ги правиме природно во животот, а сепак тие може да бидат едни од најкомплицираните за да ги завршите 100% правилно. Секој е различен, а она што на едни им се чини природно, може да им се чини туѓо на други.

За среќа, со постигнатиот напредок во научното разбирање на човечкото тело и на технологијата, заедно со богатството на знаење кое сите го имаме на располагање преку интернетот, многу е полесно секој да се погрижи за своето лично здравје.

И покрај тоа што паметната технологија можеби нема да може да ве претвори во Јусејн Болт или Серена Вилијамс, може значително да ги подобри вашите тренинзи и да ве натера да ги надминете личните рекорди за многу кратко време. Galaxy S10+, Galaxy Watch Active и апликацијата Samsung Health се одлични за поставување цели и следење на фитнесот. А како дополнителен бонус, по напорната работа, тие се одлични и за споделување на повремена скромна фалба или #humblebrag на друштвените медиуми.

Па, за да ве загрееме за вашиот следен тренинг, наведовме пет начини на кои паметната технологија може да ви помогне максимално да ги искористите најновите трендови за фитнес.

Завршете со авокадо на тост
1

Значајното време за оброк

Одамна е познато дека за да го извлечеш максимумот од твоите оброци не е важно само што јадеш, туку и кога јадеш. Најновиот тренд за фитнес во 2019 година е хроно исхраната, што во основа е идеја дека јадењето одредени работи во одредени периоди може да ја зајакне нивната ефикасност. На пример, веднаш после сесија со кревање тегови, балансиран оброк од јаглехидрати, здрави масти и, што е најважно, од белковини ќе ја зголеми способноста на твоето тело да закрепне и да изгради мускули.

Жена трча по скали
2

Тренирај попаметно, а не понапорно

Со часови вежбаш на лентата за трчање без резултати? Тогаш е време да тренираш попаметно со помош на Galaxy Watch Active и апликацијата Samsung Health. Интегриран со апликацијата Samsung Health, Galaxy Watch Active е твој личен гуру за здравје. Прикажи го здравствениот преглед за миг на еден екран и пристапете до десетици алатки што ќе ти овозможат да управуваш не само со твојот фитнес, туку и со твојата благосостојба.

Galaxy Watch на нечиј зглоб
3

Преспиј пред да одлучиш

Ќе ти биде мило да дознаеш дека да се биде во форма не значи само да се потиш во сала за вежбање секој ден. Исто така е важно и како закрепнуваш од потењето (за жал, малку пот мора да има). Времето поминато во закрепнување после сесија е време кога телото буквално заздравува и станува посилно и поцврсто при процесот. Па така, работите како што се масажа на длабоко ткиво, тркалање со пена, јога или спиење се исто толку важни колку и теговите што ги креваш. Со Galaxy Watch Active и апликацијата Samsung Health, може да го следиш твојот сон со помош на мониторот за отчукувања на срцето и да анализираш колку длабок и закрепнувачки сон добиваш и како да го подобриш ако не добиваш доволно.

Жена гледа во часовник и носи опрема за вежбање
4

Спортувај со помош на виртуелната реалност

Можеби ти се чини далечно, но тренинзите со виртуелна реалност доаѓаат во салата за вежбање близу тебе, а веќе пристигнаа во некои добро познати синџири со сали за вежбање во Велика Британија, на пример, салите за вежбање Virgin Active нудат час по возење статичен велосипед со виртуелна реалност наречен „Патувањето“. Со користење на компјутерски генерирани екрани, часовите ќе ти овозможат целосно да се задлабочиш во различен свет додека тренираш, како Нео од филмот „Матрикс“.

Жена крева тегови во студио за вежбање
5

Личен допир

Ако си ги користел нашите совети и си ја зајакнал твојата форма како никогаш досега, тогаш зошто да не одиш еден чекор понатаму и да се преквалификуваш во личен тренер за фитнес? Здравствениот сектор сега напредува повеќе од кога било и сѐ повеќе луѓе стануваат загрижени за своето здравје и фитнес, па сега можеби е вистинското време да ја претвориш љубовта кон фитнесот во кариера со полно работно време.

Мери ги твоите цели за фитнес со апаратите за носење Galaxy

Следи си го здравјето преку спарување на Galaxy Watch Active со апликацијата Samsung Health.

Galaxy Watch Active2

Galaxy Watch Active2

Samsung Health

Samsung Health

Прочитајте ги овие приказни следно