Совети

Солен и здрав оброк за едно лице

Готвењето за едно лице не мора да биде тешко. Всушност, може да биде превкусно, хранливо и лесно за подготвување. Еве одличен пример за здрав оброк за едно лице од готвач кој има добиено Мишелин ѕвезди.

Запознај го готвачот Труагро
Готвачот Мишел Труагро е сопственик на високо признаениот и истоимениот ресторан „Труагро“ во Париз. Тој има добиено 3 Мишелин ѕвезди и е навистина баран готвач, а во моментов работи како кулинарски консултант за „Orient Hotel“ во Бангкок, член е на одборот во „Relais & Chateaux“, како и партнер на „Hotel Lancaste“ во Париз. Во 2001 година, во Москва, го отвори познатиот ресторан „Koumir“ и е основачки член на „Club des Chefs“ на Samsung.
Калифорниската пастрмка е поставена на даска за сецкање, а околу неа има кромид, моркови, тиквици, црвени и жолти пиперки, шери домати во повеќе бои, зелени јаболка, бел и црн бибер, вустерски сос (Worcestershire sauce), масло од лешник, сол, сенф, маслиново масло и оцет. Калифорниската пастрмка е поставена на даска за сецкање, а околу неа има кромид, моркови, тиквици, црвени и жолти пиперки, шери домати во повеќе бои, зелени јаболка, бел и црн бибер, вустерски сос (Worcestershire sauce), масло од лешник, сол, сенф, маслиново масло и оцет.

Состојки

- 1 пастрмка (250гр), 1 црвен кромид, 2 моркови, 1/2 тиквички, 1 жолт пипер, 1 црвена пиперка, 4 црвени мали домати, 4 жолти мали домати, 1 зелено јаболко
- 6 супени лажици маслиново масло, 1/3 лажичка сол, 1/3 лажичка црн пипер, 1 лажичка сенф, 1 лажичка сос од оброк, оцет, 1 лажица масло од лешник, 1/3 лажичка бел пипер, 1 / 3 лажичка сол

Чекор 1: 3 чекори за како правилно да ја исечкаш пастрмката во филе

- Со ножот нежно хоризонтално пресечи ја рибата на средина, почнувајќи од главата кон опашката.
- Потоа, отстрани ја опашката и потсечи ги жабрите и перките.
- Зачини ја со малку сол и бибер.

Готвачот додава маслиново масло во тавата за готвење и ја загрева на индукционата плотна Chef Collection на Samsung. Ја става рибата во тавата за готвење и со лажица ја полева со маслиновото масло. Со шпатулата внимателно ја превртува рибата Готвачот додава маслиново масло во тавата за готвење и ја загрева на индукционата плотна Chef Collection на Samsung. Ја става рибата во тавата за готвење и со лажица ја полева со маслиновото масло. Со шпатулата внимателно ја превртува рибата

Чекор 2: Готвење на филеата од пастрмка во тава за готвење со капак

- Додај маслиново масло во тавата за готвење и загреј го на индукционата плотна Chef Collection на Samsung на средна температура, користејќи ја технологијата Virtual Flame.
- Стави ја рибата во тавата за готвење.
- Со шпатула нежно крени ја рибата и повторно врати ја за да провериш дали се лепи за тавата.
- Со лажица додај мало количество маслиново масло врз рибата додека се готви.
- Употреби ја шпатулата за да ја превртиш на другата страна.
- Зачини со бибер.

Совети

Twin Cooling Plus™
Ја одржува храната влажна и свежа двојно подолго.

Чекор 3: Подготви ги зеленчуците за да добиеш максимален вкус и свежина

- Извади ги јаболката, морковите, шери доматите, тиквицата и пиперките кои беа одржувани во свежа состојба во фрижидерот со технологија Twin Cooling Plus™.
- Тенко исецкај ги сите зеленчуци—2 моркова, 4 црвени шери домати, 4 жолти шери домати, ½ тиквица, 1 жолта пиперка, 1 црвена пиперка и 1 кромид. Јаболката треба да се исецкани на долги и тенки ленти.

Чекор 4: Готвење на зеленчуците токму онака како што треба

- Додека калифорниската пастрмка се готви на индукционата плотна Chef Collection на Samsung, во истата тава додај ги зеленчуците и јаболката.
- На едната страна од тавата готви ја пастрмката, а на другата кратко готви ги зеленчуците во преостанатото масло за да останат крцкави и свежи.
- На десната страна, стави помала тава за готвење на индукционата плотна Chef Collection на Samsung и додај ги преостанатите зеленчуци кои можеби ги имаш. Флексибилноста на индукционата плотна овозможува со леснотија да готвиш истовремено на повеќе рингли.

Чекор 5: Подготовка на совршен сос

- Во мала длабока тава додај го сенфот, вустер сосот и шери оцет.
- Додај прстофат сол и бел бибер.
- Со лажица измешај ги сите состојки.
- Со истата лажица внимателно стави го сосот до рибата.

Подлогата за јадење е педантно поставена на масата. Зготвената пастрмка е внимателно поставена во чинија на подлогата. Потоа, зеленчуците и сосот се внимателно сервирани околу рибата и врз неа. Во близина има поставено чаша со вода и прибор за јадење. Подлогата за јадење е педантно поставена на масата. Зготвената пастрмка е внимателно поставена во чинија на подлогата. Потоа, зеленчуците и сосот се внимателно сервирани околу рибата и врз неа. Во близина има поставено чаша со вода и прибор за јадење.

Чекор 6: Стилизирање на храната за да се сервира совршен оброк

- Внимателно постави ја пастрмката на чинија за сервирање.
- Потоа, зеленчуците и сосот внимателно и уметнички сервирај ги околу рибата и врз неа.

Го претставуваме фрижидерот Twin Cooling Plus™

Прочитај ги и овие приказни