نحوه ی یافتن شماره مدل، شماره سریال یا شماره IMEI گوشی موبایل

آخرین تاریخ به روز رسانی : فوریهٔ ۱۵. ۲۰۲۱

همه ی دستگاه‌های موبایل هویت منحصربه‌فردی دارند که متشکل از شماره IMEI، شماره سریال و شماره مدل است. بسته به مدل دستگاهتان، چند راه مختلف برای دستیابی به این اطلاعات وجود دارد.

 

قبل از امتحان کردن توصیه‌های زیر، از بروز‌رسانی نرم‌افزار دستگاهتان به آخرین نسخه ی موجود مطمئن شوید. برای بروز‌رسانی سیستم عامل دستگاهتان به مسیر زیر بروید.

گام ۱. به تنظیمات> بروز‌رسانی سیستم عامل بروید.

گام ۲. روی دانلود و نصب بزنید.

گام ۳. دستورالعمل‌های روی صفحه را دنبال کنید.

شماره مدل، شماره سریال و IMEI چیست؟

 

شماره سریال، شماره ی منحصربه‌فردی است که توسط کارخانه (مثلاً سامسونگ) به دستگاه اختصاص‌یافته است تا شناسایی دستگاه از سایر دستگاه‌های هم‌رده آسان شود (برای مثال، در گوشی، تبلت، تلویزیون و.... چنین شماره‌ای وجود دارد). برای مثال، شماره سریال تلفن همراه شما با شماره سریال تمامی تلفن‌های همراه تولید‌شده توسط سامسونگ فرق دارد. شماره سریال در واقع سازمان‌دهی و ردیابی محصول را برای تولید‌کننده آسان‌تر می‌‌کند.

 

از طرفی، شماره ی IMEI یا MEID تنها برای گوشی‌ها یا سایر دستگاه‌های ارتباطی استفاده می‌شود. بسته به اپراتور شبکه، دستگاهتان یا IMEI و یاMEID  خواهد داشت. این دو شماره متفاوت با شماره سریال هستند. آن‌ها در سطح بین‌المللی یا جهانی، و نه صرفاً توسط تولید‌کنندگان، بکار گرفته می‌شوند. هر دوی این شماره‌ها می‌توانند به اپراتورهای شبکه در ردیابی دستگاه گم‌شده یا به‌سرقت‌رفته کمک کنند.

 

شماره ی مدل، عدد معینی است که به طیفی از محصولات اشاره دارد (مثلاً Galaxy Note20, Galaxy Z Fold2 و...) این عدد بسته به سال عرضه ی محصول، رنگ، اپراتور و برخی از عوامل دیگر، متفاوت خواهد بود. هر مدلی که در دسته ی یکسانی قرار بگیرد (مثلاً رنگ یکسان)، شماره مدل یکسانی خواهد داشت.

گزینه ی ۱. پیدا کردن شماره از بخش تنظیمات

گام ۱. به مسیر تنظیمات> درباره ی تلفن بروید.

گام ۲. جزئیات مربوط به شماره تلفن، شماره IMEI، مدل و شماره سریال دستگاه نمایش داده خواهد شد.

در حال بارگیری

نکته: برای دستگاه‌های که نسخه ی نرم‌افزاری پایین‌تری دارند، شاید لازم باشد که برای دیدن این اطلاعات روی وضعیت (Status) بزنید.

گزینه ی ۲. چاپ شده بر روی دستگاه

 

بسته به دستگاهتان، شماره ی IMEI، شماره سریال و شماره مدل ممکن است در پشت دستگاه یا زیر باتری قابل‌تعویض حک شده باشد. در دستگاه‌های دارای باتری قابل تعویض، بسته به مدل دستگاه، شماره IMEI در جاهای مختلفی چاپ شده است. این شماره معمولاً در فضای زیر باتری، روی بخش پایینی گوشی نوشته شده است.

گام ۱. پشت دستگاهتان را بررسی کنید.

در حال بارگیری

گام ۲. شماره IMEI، شماره ی مدل و سریال در پشت دستگاه چاپ شده اند.

نکته: اکثر دستگاه‌های جدید باتری غیرقابل‌تعویض دارند. اگر دستگاهتان باتری قابل‌تعویض ندارد، سعی نکنید باتری را خارج کنید، چرا که این کار ممکن است باعث آسیب به دستگاه و از بین رفتن گارانتی شود.

گزینه ی ۳. شماره‌گیری #06#*

گام ۱. برنامه تلفن را باز کنید.

گام ۲. #06#*  را شماره‌گیری کنید.

گام ۳. جزئیات مربوط به IMEI و شماره سریال روی صفحه‌نمایش نشان داده خواهد شد.

در حال بارگیری

نکته: تنظیمات و صفحه‌های موجود ممکن است بسته به شبکه ارائه‌دهنده ی خدمات، نسخه ی نرم‌افزار و مدل دستگاه متفاوت باشد.

 

اگر موبایل، تبلت یا دستگاه پوشیدنی سامسونگتان حالت غیرعادی داشت، می‌توانید از طریق نرم‌افزار Samsung Members سوال خود را برای ما ارسال کنید.  

 

از این طریق، قادر خواهیم بود مسئله را دقیق‌تر بررسی کنیم. داده‌های ارسالی شما ناشناس خواهند بود و تنها طی مدت بررسی نزد ما نگه داشته خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ی ارسال خطا، به لینک نحوه ی استفاده از برنامه ی Samsung Members بروید.

لطفاً روی گزینه ارسال که در زیر مشاهده میکنید کلیک کنید تا نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید. از شما برای مشارکت تان سپاسگزاریم.

از نظرات شما متشکریم