Welcome to the
!
Please enjoy our special offers for you
اخبار مربوط به پشتیبانی

چگونه از قانونی بودن دستگاه همراه خود باخبر شویم؟

تلفن همراه
2020-06-29

چگونه از قانونی بودن دستگاه همراه خود باخبر شویم؟

معرفی راه‌های استعلام اصالت دستگاه‌های همراه

اجرا و پیاده‌سازی طرح ثبت تلفن همراه یا رجیستری به منظور شناسایی دستگاه‌های همراهی که به شکل غیرقانونی وارد کشور شده‌اند از سال ۹۶ آغاز شد. در این طرح تمامی دستگاه‌های همراهی که وارد می‌شود دارای یک کد شناسایی یکتا می باشد که فروشنده می‌بایست در زمان فعال کردن سیم کارت آن را وارد سامانه همتا کند.

همتا (سامانه هوشمند مدیریت تجهیزات ارتباطی) سامانه‌ای است که در راستای اجرای طرح ثبت دستگاه همراه (رجیستری)، پیاده‌سازی شده است. در این سامانه، هر دستگاهی تحت مالکیت یک سیم کارت قرار گرفته تا تنها مالک سیم‌کارت بتواند فرایندهای گوناگونی از جمله انتقال مالکیت را انجام دهد.

افرادی که قصد خرید دستگاه های همراه را دارند می‌بایست در زمان خرید این دستگاه‌ها نسبت به اصالت و قانونی بودن آن مطمئن شوند تا بتوانند بدون مشکل از دستگاه‌ همراه خود استفاده کنند. برای استعلام و آگاهی از اصالت و قانونی بودن دستگاه‌های همراه سه راهکار پیش روی کاربران قرار دارد که در این مطلب آنها را معرفی می‌کنیم.

کد #۷۷۷۷*

یکی از سریع‌ترین راه‌ها برای استعلام اصالت دستگاه‌های همراه، گرفتن کد دستوری #۷۷۷۷* است. برای این منظور کافیست روی دستگاه همراه سامسونگ خود این کد را وارد کنید و با زدن دکمه تماس صفحه مورد نظر را ببینید. در این صفحه گزینه‌هایی همچون استعلام اصالت، فعالسازی، انتقال مالکیت قرار گرفته که می‌توانید به کمک آنها فعالیت مورد نظر را انجام دهید.

با انتخاب گزینه استعلام اصالت صفحه‌ای پیش روی شما قرار می‌گیرد که درخواست وارد کردن شناسه دستگاه همراه یا همان IMEI را دارد. IMEI یک کد یکتای ۱۵ رقمی است که با مراجعه به جعبه دستگاه‌ همراه یا گرفتن کد دستوری #06#* قابل مشاهده است. به طور مثال اکثر دستگاه‌های همراه اعضای جدید خانواده گلکسی سامسونگ که دارای دو درگاه سیم‌کارت هستند نیز از دو IMEI متفاوت برخوردار می باشند. با ارسال این کد ۱۵ رقمی (تمام ۱۵ رقم باید پشت سر هم و بدون خط تیره وارد شود) کار استعلام قانونی بودن به پایان می‌رسد و نتیجه نهایی با پیامک برای شما ارسال خواهد شد.

وبسایت همتا

وبسایت سامانه همتا به نشانی www.hamta.ntsw.ir یکی از راهکارهایی است که می‌توانید با مراجعه به آن به طور کامل از تمامی جزئیات مربوط به اصالت دستگاه همراه خود و همینطور سوابق انتقال مالکیت ‌هایی که داشته‌اید، مطلع شوید. با وارد کردن شماره سیم‌کارت و کد ملی خود می‌توانید در این سامانه ثبت‌نام‌کنید و از آن پس کارهای مربوط به مدیریت دستگاه‌ها مثل افزودن دستگاه و انتقال مالکیت را از این طریق انجام دهید. همچنین با مراجعه به بخش مدیریت سیم‌کارت می‌توانید شماره سیم کارت دیگری را به ثبت برسانید و از مزایای دستگاه همراه دو سیم‌کارت خود بهره ببرید.

اپلیکیشن همتا

یکی دیگر از راهکارهای استعلام سریع و آسان اصالت دستگاه همراه و نحوه مدیریت دستگاه‌ها و سیم‌کارت‌ها دانلود و نصب اپلیکیشن سامانه همتا است. با داشتن این اپلیکیشن روی دستگاه همراه سامسونگ خود می‌توانید به راحتی تمامی کارهای مربوط به استعلام مانند اصالت، فعالسازی، انتقال مالکیت، افزودن دستگاه، مدیریت سیم‌کارت‌ها را انجام دهید.

چنانچه پیش از این در وبسایت سامانه ثبت نام کرده باشید نیازی به ثبت نام مجدد نیست اما اگر برای اولین بار وارد اپلیکیشن شوید می‌بایست کارهای مربوط به ثبت‌نام را با وارد کردن شماره سیم کارت و کد ملی انجام دهید. در این اپلیکیشن بخشی به عنوان آموزش وجود دارد که با مراجعه به آن می‌توانید آموزش‌های ویدئویی و تصویری و سوالات متداول کاربران را مشاهده کنید.

این آموزش‌ها را می‌توانید به طور کامل از سامانه اطلاع رسانی همتا به نشانی https://hamtainfo.ntsw.ir هم دریافت کنید.

با استعلام اصالت دستگاه همراه نتیجه نهایی به اطلاع شما می‌رسد که شامل چند گزینه از جمله قانونی یا غیرقانونی بودن آن، ورود به صورت مسافری، ورود از مناطق آزاد می‌شود. در صورت غیرقانونی بودن، دستگاه همراه تنها ۳۰ روز پس از اینکه اولین بار روشن می‌شود، خدمات مخابراتی آن قطع می‌شود.

همچنین برای فعالسازی دستگاه های همراه خریداری شده هم کافیست کد ۶ رقمی روی جعبه یا ضمانت‌نامه دستگاه همراه را در سامانه وارد کنید تا از خدمات آن بهره‌مند شوید. در مورد دستگاه های همراه کارکرده این کد از سوی سامانه همتا در اختیار فروشنده قرار می‌گیرد. کارهای مرتبط با این بخش از طریق قسمت انتقال مالکیت انجام می‌شود.

تیم خدمات مشتریان شرکت سامسونگ گلف الکترونیکس اف زد ای، شعبه ایران