Savjeti

Učinite da prvi dodir vašeg
djeteta sa pametnim telefonom
bude pozitivno iskustvo

Kako učiniti da prvi pametni telefon vašeg djeteta bude prilika za jačanje vašeg odnosa i izgradnju novog povjerenja.

Djeca žude za slobodom koju predstavlja prvi pametni telefon. No, roditelji znaju da s novim slobodama dolaze i nove opasnosti, a kada je pametni telefon u pitanju, ta napetost između dječije želje za neovisnošću i roditeljske potrebe da zaštite svoje dijete može dovesti do skrivanja tajni i nedostatka povjerenja. Rješenje? Od početka uspostavite zdrave načine komuniciranja u vezi sa korištenjem pametnog telefona. Evo nekoliko savjeta o tome kako prvo iskustvo vašeg djeteta s pametnim telefonom učiniti osnažujućim, a istovremeno im omogućiti odgovorno korištenje.

Neka njihov
prvi Samsung Galaxy bude
ekološki osviještena opcija
Razmotrite kupovinu Certified Re-Newed pametnog telefona ili izvršite vraćanje na fabričke postavke na svom starom uređaju i ustupite ga svom djetetu.

Odustanite od ideje kontrole

Navest ćemo primjer prečestog scenarija: roditelj svom djetetu daje pametni telefon, ali ga se tretira kao nešto što se može iskoristiti kao oblik kazne i kontrole. Međutim, ovakav pristup može potaknuti buntovno i tajnovito ponašanje koje odmaže zaštiti djece na internetu. To je također kontraproduktivno za krajnji cilj svakog roditeljstva, a to je naučiti svoje dijete kako da bude sigurno i samodostatno kada niste u blizini.

Zašto umjesto toga ne biste vaše dijete podučili kako koristiti ovaj alat, umjesto da bude nešto čime ćete ga kažnjavati? Dogovorite testni period od nekoliko sedmica ili mjeseci u kojem ćete pratiti kako se služe pametnim telefonom, ali samo onoliko koliko je potrebno da ih naučite kako ga odgovorno koristiti. Na primjer, možete pristati da vam prvih nekoliko mjeseci bude dozvoljeno jednom sedmično provjeravati web-stranice koje posjećuju kako biste mogli razgovarati o tome koje od tih stranica mogu biti opasne.

Najvažnije je da vi i vaše dijete rano povedete razgovor u kojem ćete postaviti zajedničke ciljeve i pokazati da poštujete njihovu neovisnost. To je prvi korak ka uspostavljanju međusobnog povjerenja po pitanju pametnih telefona.

Zajedno napravite ugovor o digitalnom državljanstvu

Svaka porodica treba da sklopi ugovor kada dijete dobije svoj prvi pametni telefon, što ne mora da bude zastrašujuće ili komplikovano. Nasuprot, smatrajte svoj porodični ugovor povodom za diskutovanje o vašim nadama i dobru koje može proizaći iz prvog pametnog telefona vašeg djeteta.

Započnite tako što ćete pitati svoje dijete šta njima znači digitalno državljanstvo, a potom s njima podijelite vaše vlastite definicije. Također možete pitati svoje dijete kako planira koristiti svoj pametni telefon, a zatim mu reći šta vas oduševljava kod ove prekretnice („Jedva čekam da ti šaljem šaljive poruke!“). Zatim podijelite svoje brige jedni s drugima: na primjer, vaše dijete može brinuti da ćete njuškati po njegovim porukama, dok vas brine hoće li vam dijete ignorisati pozive u hitnim slučajevima. Pokušajte u posljetku zajedno iznaći rješenja za te strahove.

Na kraju će ugovor koji sklopite biti odraz ovog razgovora. Najvažnija stvar koju treba zapamtiti je da kakav god oblik ugovor bude imao, treba biti osmišljen kao nagrada. Na posljetku su najefikasnije tehnike roditeljstva one iz kojih proizilazi pozitivno ponašanje. Je li neko za besplatan sladoled svake večeri ako isključi svoj telefona u 9 sati?

Naučite svoje dijete kako u startu blokirati sajber-nasilnike

Procjenjuje se da je 21% sve djece između 10 i 18 godina bilo žrtva sajber-maltretiranja u nekom obliku. Nažalost, simptomi maltretiranja putem interneta mogu jako podsjećati na tipično tinejdžersko ponašanje: povučenost i tajnovitost, neodlazak u školu pod izgovorom bolesti i druge iznenadne promjene u ponašanju. Ako je već započelo, onda razgovor o sajber-maltretiranju može biti izuzetno težak.

Rješenje je da počnete pričati o tome rano i naučite svoje dijete da nikada ne odgovara na namjerno uvredljive ili provokativne objave na mreži. Objasnite svojoj djeci da je maltretiranje preko interneta nešto o čemu bi trebali razgovarati s vama. Obećajte da bez njihove dozvole nećete ništa poduzeti (na primjer, suočiti se s roditeljima sajber-nasilnika umjesto njih). Ali također im dajte do znanja da je ponekad najefikasniji način za rješavanje sajber-maltretiranja onaj najjednostavniji: ako se zbog nekog osjećaju nelagodno na mreži, prvo trebaju blokirati, pa tek onda postavljati pitanja.

Ne budite licemjer

Kad god je to moguće, budite uzor za korištenje pametnog telefona na način koji želite vidjeti kod njih. Na primjer, ako želite ohrabriti svoje dijete da provede vrijeme dalje od ekrana sa porodicom, pobrinite se da vlastiti telefon ostavite u drugu prostoriju. Ako ne želite da vaša djeca uz obroke prelistavaju svoje feedove, nikada ne koristite svoj pametni telefon tokom jela.

To se čak može proširiti i na vaše ponašanje na internetu i granice koje sami sebi postavljate. Pozovite svoje dijete i pokažite mu primjere vaših pozitivnih interakcija na društvenim mrežama, kako bi vidjeli ponašanje na koje se mogu ugledati. Isto tako, ako očekujete da provode samo određeni broj sati dnevno na društvenim mrežama, pokažite im kako vi to radite, tako što ćete postaviti ograničavanja korištenja vašeg Samsung Galaxy pametnog telefona u postavkama za Digitalno blagostanje.

Osnažite svoju djecu pri njihovim koracima sa pametnim telefonima

Pritom se osigurajte da koračaju pravim putem.

Pročitajte zatim ove priče