تلویزیون HDR چیست؟

توجه کرده‌اید که محتوای تلویزیون در مقایسه با گذشته کمی متفاوت به نظر می‌رسد؟ ادامه مطلب را بخوانید تا درباره HDR بیشتر بدانید.

HDR به چه معنی است؟

HDR مخفف High Dynamic Range است و به تکنیکی اطلاق می‌شود که در هر دو صحنه روشن و بسیار تاریک، جزئیات مربوط به محتوا را بیان می‌کند. اینکار تصویر خروجی طبیعی و واقعی‌تر حتی با طیف گسترده‌ای از کنتراست ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، در صحنه غار بسیار تاریک، تلویزیون‌های HDR ظاهر و رنگ دیوارهای غار و همچنین بافت آن را نشان می‌دهند. و در صحنه‌ای با قایق بادبانی در اقیانوس، پرتوهای جداگانه آفتاب بدون در نظر گرفتن زمینه نور آفتاب روشن می‌درخشند. احتمالاً اکنون این مقاله را از روی صفحه رایانه یا تلفن همراه خود می‌خوانید و اگر دستگاه شما از HDR پشتیبانی نمی‌کند، تجربه و درک کامل آنچه را که HDR واقعاً می‌تواند انجام دهد، از دست می‌دهید. بنابراین به خودتان لطف کنید و از نزدیک‌ترین فروشگاه الکترونیکی خود دیدن کنید و کیفیت تلویزیون HDR را برای خود تجربه کنید زیرا با دیدن باور خواهید کرد.

تلویزیون مشخص‌شده با \"HDR\" در حال نمایش تصویر غروب خورشید ساحل با High Dynamic Range است. تلویزیون مشخص‌شده با \"HDR\" در حال نمایش تصویر غروب خورشید ساحل با High Dynamic Range است.

انواع HDR

استانداردهای HDR انواع مختلفی وجود دارد، اما "HDR10" متداول‌ترین آن است. اخیراً، فناوری جدیدی به نام HDR10 + معرفی شده است و تفاوت آن با HDR10 در این است که آیا از ابرداده پویا * یا ابرداده استاتیک استفاده می‌شود. فناوری HDR پویا به معنای استفاده از ابرداده در هر صحنه و ارائه کیفیت تصویر بهینه‌تر در مقایسه با فناوری HDR استاتیک است.

* ابرداده به اطلاعات تصویر اضافی موجود در محتوا اشاره دارد. این شامل اطلاعات مربوط به رنگ و روشنایی است که در فرایند مسترینگ تصویر HDR استفاده می‌شود.

از محتوای HDR لذت ببرید

تولیدکنندگان محتوا اکنون نسبت به همیشه آزادتر هستند تا محتوای درجه یک را با کیفیت 4K + و در غالب HDR تهیه کنند. با دستگاه‌های بسیاری که به تولیدکنندگان محتوا اجازه می دهد تا خود را به روشی که می خواهند بیان کنند ، محتوای کلی فراوان‌تر شده است. همچنین با وجود خدمات متنوعی از قبیل Streaming، جعبه‌های IPTV و ست‌آپ باکس برای لذت بردن از این مطالب جدید، تنها کاری که برای شما باقی مانده است، خرید تلویزیون HDR است که این محتوا را با تمام توان خود نمایش می‌دهد.

* ابرداده به اطلاعات تصویر اضافی موجود در محتوا اشاره دارد. این شامل اطلاعات مربوط به رنگ و روشنایی است که در فرایند مسترینگ تصویر HDR استفاده می‌شود.

هنگام انتخاب تلویزیون HDR، 4 مورد را به خاطر بسپارید

برای به دست آوردن یکی از بهترین تجربیات HDR، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:
چگونه می‌توان محتوای روشن را نشان داد، محتوای سیاه تیره چقدر خوب نشان داده می‌شود و چگونه می‌توان رنگ‌های مختلف را با دقت نشان داد.
اینها عوامل اصلی تعیین‌کننده کیفیت تلویزیون با HDR هستند.

* کم‌رنگی محلی فن‌آوری است که به‌صورت محلی کنترل نور پس‌زمینه قسمت‌های صفحه را به منظور ایجاد رنگ سیاه واقعی انجام می‌دهد.

بیشتر بخوانید و کشف کنید