S27F354FHN / LS27F354FHNXZA
Share your product experience
Share your product experience
27" SF354 LED Monitor
Your Rating*
click to rate!
Please write a review to publish your rating.
By providing your email, you agree to receive emails about this submission.
Can we make it right?
Your Rating*
click to rate!
  Message Us
Available 24/7 every day
1-833-REVIEW8
Continue Review
Update your rating
  Message Us
Available 24/7 every day
1-833-REVIEW8
Continue Review
Guidelines
!
Review Guidelines:
We want to publish your review, so please…
Do:
  • Focus only on the product you are posting your review under.
  • Include details of your hands-on experience with the product.
Do Not:
  • Include personal information such as email addresses, home addresses, or names.
  • Mention retailers, other companies, or other websites/links.
  • Include obscene vulgar, abusive, harassing, or sexually explicit language.
Add up to 6 photos (6 remaining )
ADD PHOTO
ADD VIDEO
I would recommend this product to a friend.
Yes
No
Feature
Performance
Design
Value
Please read our Privacy Policy
27" SF354 LED Monitor
Edit
Your Nickname
ADD A PHOTO
Please follow these guidelines when uploading a photo:
  • Images must be in BMP, PNG, GIF or JPEG format.
  • File size must be 5 MB or less.
  • Image must be at least 100 pixels tall.
  • Image must be at least 100 pixels wide.
  • It contains copyrighted media (and you don't hold the copyright)
  • It contains media not related to the product
ADD PHOTO
ADD A VIDEO
Video guidelines
We may not publish your review if:
  • It contains copyrighted media (an you don't hold the copyright)
!
The link is invalid
Thank you
High definition picture with beautiful 1920x1080 resolution
Slim design with high glossy black finish
heart Wishlist
Delivery for:
Substitute with these other models in stock
We’ve picked these models that are very similar to your selection and they’re in stock.
Get Stock Alerts
May we send you an alert when this product is available?
Please provide valid email.
Please try again later.
We will notify you when this product is back in stock.
Shop similar products >
Samsung Reward Points
Log in now to earn up to 1%
back
in Samsung Rewards Points
SEE ALL Monitors
GET SUPPORT
keep shopping
←   Drag to Spin   →
0%
    Global Download Center
    Cancel
    Download
    User Manual
    Download
    Warranty
    Full HD
    Full HD
    Game Mode
    Game Mode
    Flat Panel
    Flat Panel
    Ultra-slim Design
    Featuring an ultra-slim and sleek profile the Samsung SF354 monitor measures less than 0.4inch thick. Make a stylish statement while staying productive with the 27" screen. The simple circular stand will add a modern look to your space.
    Ultra-slim Design
    Advanced Gaming Experience with AMD FreeSync
    Eye Saver Mode
    Eye Saver Mode
    Wide Viewing Angle
    Wide Viewing Angle
    Eco-friendly Monitor
    Eco-friendly Monitor
    *Some cabling contains PVC
    HDMI input
    HDMI input
    • Interface
      D-Sub
      1 EA
    • Display
      Model Number
      LS27F354FHNXZA
      Screen Size (Inch)
      27"
      Display Type
      PLS
      Flat/Curved
      Flat
      Resolution
      1920 x 1080
      Aspect Ratio
      16:9
      Brightness (Typical)
      250cd/m2
      Brightness (Min)
      200cd/m2
      Peak Luminance Ratio
      98%
      Static Contrast Ratio
      1000:1(Typ.), 700:1(Min)
      Contrast Ratio (Dynamic)
      Mega
      Viewing Angle (Horizontal/Vertical)
      178°/178°
      Response Time
      4 (GTG) ms
      Active Display Size (H x V)
      521.28mm(H) x 293.22mm(V)
      Color Support
      16.7M
      Color Gamut (NTSC 1976)
      72%
    • Features
      Yes
      Wall Mountable
      Wall-Mount (Size mm)
      75.0 x 75.0 mm
      Refresh Rate
      60Hz
    • Power
      Type (Internal/External)
      External Adaptor
      Power Supply Type
      AC 100~240V
      Power Consumption (Max)
      25 W
      Power Consumption (Typical)
      20.0 W
      Power Consumption (Off Mode/Standby)
      Less than 0.3 W
      Max Stand By Power (DPMS)
      Less than 0.3 W
      Power Consumption (Yearly)
      29 kWh/year
    • Dimensions (W x H x D)
      Product Dimensions With Stand
      21.56" x 16.46" x 8.13"
      Product Dimensions Without Stand
      21.56" x 12.63" x 3.22"
      Shipping Dimensions
      24.33" x 6.14" x 15.24"
    • Weight (lb.)
      Product Weight With Stand
      7.3 lbs.
      Product Weight Without Stand
      6.2 lbs.
      Shipping Weight
      10.6 lbs.
    • Accessories
      D-Sub Cable
    • Inputs
      HDMI
      1 EA
    • Design
      Color
      Black high Glossy
      Tilt
      Swivel
      NO
      Pivot
      Stand Type
      Simple
    • Operation Conditions
      Humidity
      10~80 (non-condensing) %
      Temperature
      10~40 ℃