نحوۀ اتصال سیستم صوتی خارجی با استفاده از کابل نوری

آخرین تاریخ به روز رسانی : سپتامبر ۲۴. ۲۰۲۰

روش‌ های گوناگونی برای اتصال سیستم صوتی خارجی به تلویزیونتان وجود دارد. استفاده از کابل نوری که می‌ تواند صدای باکیفیت ارسال کند یکی از محبوب ‌ترین روش‌ ها است. در صورت انتخاب این روش برای تنظیم سیستم صوتیتان، به ادامۀ مطلب توجه کنید. در ادامه، مقاله ‌ای دربارۀ نحوۀ اتصال از طریق کابل نوری پیش رو داریم.

کابل نوری چیست؟

 

کابل نوری اتصال فیزیکی است که سیگنال ‌های دیجیتالی صوتی را از طریق نور منتقل می‌ کند. در فرآیند انتقال، نور از طریق کابل نوری عبور می ‌کند و پالس نور به پالس‌ های الکتریکی حاوی اطلاعات صوتی تبدیل می ‌شود. سپس، پالس الکتریکی از طریق دستگاه سازگار با مقصد به سیگنال آنالوگ تبدیل می ‌شود و طوری تقویت می ‌شود که بتوانید آن را بشنوید.

 

مزیت کابل نوری این است که تلفات انتقال کمتر آن کابل ‌های فلزی است. این کابل برای انتقال در فواصل طولانی مناسب است و می ‌توان از آن به صورت ‌موقت استفاده کرد.

نکته: روش‌ های زیر متدوال‌ ترین روش‌ های اتصال از طریق کابل نوری است. برای اطلاعات مربوط به هر مدل دربارۀ سایر روش‌ های ممکن اتصال و تنظیمات سیستم، به دستورالعمل ‌های عملیاتی رجوع کنید که همراه با محصولاتتان ارائه شده ‌اند.

اتصال از طریق کابل نوری

 

گام 1: کابل صدای نوری دیجیتال را به پورت خروجی صوت دیجیتال تلویزیون (DIGITAL AUDIO OUT) وصل کنید.

در حال بارگیری

گام 2: سر دیگر کابل نوری دیجیتال را به پورت ورودی صوت دیجیتال (DIGITAL AUDIO IN) اسپیکر خارجی وصل کنید.

در حال بارگیری

گام 3: دکمۀ Home کنترل تلویزیون را فشار دهید و گزینۀ Settings را انتخاب کنید.

در حال بارگیری

گام 4: در منوی Sound، روی گزینۀ Sound Output بروید و آن را انتخاب کنید.

در حال بارگیری

گزینۀ 5: گزینۀ Audio Out/Optical را انتخاب کنید.

در حال بارگیری

فرق کابل نوری با HDMI

 

هم کابل نوری و هم HDMI روش‌ های اتصالی هستند که صدای خوبی را برایتان به ارمغان می ‌آورند. با این حال، ممکن است برایتان سؤال باشد که این دو چه فرقی با یکدیگر دارند.

 

نخست و مهمتر از همه، صدای حاصل از این دو روش هیچ فرقی با یکدیگر ندارد. صرف‌ نظر از روش انتخابی، هر دو صدای یکسانی را ارسال می‌ کنند. هر دو می ‌توانند صوت چندکاناله‌ ارسال کنند که بهتر از صوت آنالوگ است.

 

تعداد فرمت ‌های صوتی پشتیبانی‌شده فرق اصلی بین کابل نوری و HDMI است. HDMI نه تنها از فرمت ‌های 5.1 Dolby Digital و DTS، بلکه Dolby Digital Plus، Dolby True HD، DTS-HD Master Audio، Dolby Atmos و DTS:X پشتیبانی می ‌کند.

نکته: اسکرین‌ شات‌ ها و منوی دستگاه فقط به عنوان مثال به زبان انگلیسی ارائه شده ‌اند. این موارد ممکن است به زبان شما هم در دسترس باشند.

لطفاً روی گزینه ارسال که در زیر مشاهده میکنید کلیک کنید تا نظرات خود را با ما به اشتراک بگزارید. از شما برای مشارکت تان سپاسگزاریم.

از نظرات شما متشکریم