تندرستی

راه و روش از بین بردن عادت‌های بد و نادرست درباره کار با تلفن همراه

۶ راه برای رسیدن به یک رابطه متعادل با گوشی هوشمند.

"موبایل، کلیدها، کیف پول" این یک فهرست ذهنی است که هر بار می‌خواهید بیرون بروید آن را بررسی می‌کنید. شما تقریباً برای هر کاری متکی به تلفن‌های هوشمندتان هستید. اما ارتباط شما با تلفن‌های هوشمند چقدر سالم است؟ افراد زیادی هستند که گوشی‌های موبایل خود را کنار می‌گذارند تا به طور موقت "سم‌زدایی دیجیتال" انجام دهند. ارزشش را دارد که ببینید آیا راه بهتری برای رسیدن به تعادل هنگام استفاده از گوشی هوشمند وجود دارد.

1

استفاده از تلفن همراه خود را تحت نظر بگیرید

مثل هر تغییر دیگری در سبک زندگی، وقتی در حال ارزیابی یک عادت هستید, اول باید به این فکر کنید که چقدر زمان برای آن صرف می‌کنید؟ اپلیکیشن‌هایی مانند Thrive می‌توانند به شما کمک کنند تا بفهمید چقدر زمان، صرف کار با تلفن همراه خود می‌کنید و این زمان را چطور می‌گذرانید تا بتوانید در هر شرایطی گوشی خود را کنار بگذارید. به یاد داشته باشید که هدف‌های ملموس و واقعی، کلید تغییرات بلندمدت هستند و شما نمی‌توانید بدون شناختن شرایط, هدف تعیین کنید.

SAR خودتان را بشناسید
آیا نگران تلفن‌های همراه و تشعشعات آن هستید؟ طبق گزارش‌ها Galaxy Note8 کم‌ترین میزان SAR (آهنگ ثابت جذب) دارد که معنی آن متصاعد کردن کم‌ترین میزان اشعه در مقایسه با سایر تلفن‌های همراه است.*
2

ساعت بدن و خواب

"نور آبی" اصطلاحی است برای نورهایی که از صفحه‌های دیجیتال متصاعد می‌شوند و چندان با ساعت بدن شما مهربان نیستند. مقدار زیاد آن می‌تواند باعث شود که میزان تولید ملاتونین در بدن کم شود، ملاتونین همان ماده حیاتی برای خواب خوش در ساعت‌های شب است، اما فیلترهای نور آبی برای محافظت از چشم مانند حالت شب می‌تواند کمک کند تا آسیب‌های چشمی ناشی از استفاده از تلفن همراه کاهش یابد و فرایندهای طبیعی فیزیولوژیکی شما متعادل شود تا بتوانید خوابی بسیار شیرین را تجربه کنید.

3

گاهی اوقات از دیجیتال به آنالوگ پناه ببرید

یک راه ساده برای کم کردن وابستگی به تلفن همراه این است که سراغ جایگزین‌هایی بروید که می‌توانند همان کار را با روشی متفاوت انجام دهند. کارها را با ساعت زنگ‌دار, کتاب آشپزی, رادیو, مجله یا هرچیزی که باعث عدم وابستگی به اینترنت می‌شود, انجام دهید.

تصاویر اسنپ با S Pen
از Galaxy S Pen برای کنترل شاتر دریچه دوربین خود استفاده کنید و با این راه فشار روی بازوهای خود را کم کنید.
4

گرفتن سلفی‌های امن را تمرین کنید

هنگامی‌که می‌خواهید یک سلفی عالی بگیرید, مراقب آسیب‌های ناشی از تکنولوژی باشید, مانند آسیبی که به آرنج (بله—واقعیت دارد) وارد می‌شود. این مشکل شباهت نزدیکی با مشکل آرنج تنیس‌بازان دارد. آرنج سلفی باعث التهاب از آرنج تا مچ می شود و دلیل آن هم خم کردن مکرر بازوهاست. هر وقت احساس ناراحتی یا خستگی کردید، به آرنج خود استراحت دهید یا از روش‌های دیگری مانند S Pen برای گرفتن سلفی استفاده کنید.

5

به دوست خود که بهترین ناجی شماست زنگ بزنید

شاید به نظر برسد که این یک روش قدیمی برای در تماس بودن است، اما یک زنگ ساده راه سریع‌تر و موثرتری است. با این روش شما نه فقط از تایپ کردن چندین پاراگراف خلاص می‌شوید، بلکه از فرستادن متن‌های بعدی که بعضاً باید برای روشن کردن منظورتان بفرستید نیز راحت می‌شوید. زنگ زدن همچنین از بروز یک ناهنجاری دیگری به نام texting thumb جلوگیری می‌کند، درد انگشت شست که به دلیل تایپ کردن به وجود می‌آید، ممکن است به مچ هم سرایت کند.

6

کاملاً خارج از دسترس

همه ما گاهی بدون هیچ دلیلی گوشی خود را به دست می‌گیریم. برخی از روانشناسان نگران هستند که نیاز به چک کردن مداوم تلفن همراه ما را از برقراری ارتباط معنادار با اطرافیان باز دارد. یک راه‌حل ساده می‌تواند این باشد که تلفن همراه را در فاصله‌ای دور از دسترس خود قرار دهید. مثلاً طرف دیگری از دفتر کار یا در اتاقی دیگر. به نظر ساده می‌آید اما جمله «از دل برود هر آنکه از دیده رود» واقعیت دارد.

هرازگاهی تلفن خود را کنار بگذارید

...اما وقتی دوباره به سراغ آن رفتید, با بعضی از ابزارها و قابلیت‌های گوشی, مراقب زمان استفاده از آن باشید.

داستان‌های بعدی را بخوانید

*Source: "These are the cellphones that emit the most and least radiation" https://www.newsweek.com/these-are-cell-phones-emit-most-and-least-radiation-1095530