تندرستی

3 روش برای والدین که می‌توانند
امنیت دیجیتالی خانواده‌شان را
تقویت کنند

با این نقشه عمل امنیت دیجیتالی، از کل افراد خانواده محافظت کنید.

پدر و پسری که روی تخت به شکم دراز کشیده‌اند و پدر یک تلفن هوشمند خاکستری تیره را در حالت افقی نگه داشته است. پدر و پسر هر دو به صفحه نمایش تلفن خیره شده‌اند و لبخند می‌زنند مثل اینکه در حال تماشای نمایشی در خانه باشند. پدر و پسری که روی تخت به شکم دراز کشیده‌اند و پدر یک تلفن هوشمند خاکستری تیره را در حالت افقی نگه داشته است. پدر و پسر هر دو به صفحه نمایش تلفن خیره شده‌اند و لبخند می‌زنند مثل اینکه در حال تماشای نمایشی در خانه باشند.

محافظ بودن والدین دلیل مناسبی دارد. بچه‌ها نسبت به افراد مشغول در رشته‌های ورزشی مخاطره‌آمیز بیشتر خود را در معرض آسیب قرار می‌دهند. اما زمانی که والدین از بچه‌ها در برابر همه این زد و خوردها، کبودی‌ها و صدمات تا جراحات جدی‌تر محافظت می‌کنند، از تهدید دیگری که کمتر دیده می‌شود غافل می‌مانند: اینترنت. با اینکه اینترنت از بسیاری جهات زندگی ما را راحت‌تر کرده است اما می‌تواند خانواده را آسیب‌پذیرتر کند. به بیان دیگر، امنیت دیجیتالی به اندازه کلاه ایمنی دوچرخه یا زانوبندها مهم هستند.

خبر خوب اینکه انجام اقدامات محافظتی نسبتاً ساده است. برای اینکه اطلاعات خصوصی خانواده‌تان در دسترس افراد اشتباه قرار نگیرد، لازم است راه‌های دسترسی احتمالی به اطلاعات شخصی و خصوصی‌تان را ایمن کنید. با این سه روش مهم شروع کنید: کنترل‌های والدین، رمزهای عبور، و استفاده از برنامه. با تقویت روش‌های دفاعی خود هم در حالت آفلاین و هم در حالت آنلاین، امنیت دیجیتالی همه اعضای خانواده را تأمین کنید.

دو زن که روی مبلی نشسته‌اند و لبخند می‌زنند. یکی از آن‌ها دست چپش را خم کرده و زیر سرش قرار داده است. هر دو زن به سمت پایین به زن جوان‌تری که به‌صورت افقی دراز کشیده و سرش را در بغل یکی گذاشته است و یک تلفن هوشمند مشکی در دست دارد نگاه می‌کنند. دو زن که روی مبلی نشسته‌اند و لبخند می‌زنند. یکی از آن‌ها دست چپش را خم کرده و زیر سرش قرار داده است. هر دو زن به سمت پایین به زن جوان‌تری که به‌صورت افقی دراز کشیده و سرش را در بغل یکی گذاشته است و یک تلفن هوشمند مشکی در دست دارد نگاه می‌کنند.
1

کنترل‌های والدین خط مقدم امنیت دیجیتالی خانواده است

برای محافظت از خانواده در حالت آنلاین، ترفندهای زیادی وجود دارد. والدین می‌بایست هم به شکاف‌های امنیتی خود توجه داشته باشند و هم بر استفاده فرزندانشان از اینترنت نظارت کنند. نظارت بر زمان استفاده از دستگاه‌ها، دسترسی به اینترنت، محتوای نامتناسب با سن، صرف نظر از تعاملات اجتماعی مشکل‌ساز از طریق چت کردن (زورگویی کردن یا مورد زورگویی قرار گرفتن) از جمله این موارد است و همینطور موارد بیشمار دیگر.

زمان استفاده از کنترل‌های والدین. در مورد برنامه‌هایی مانند کنترل والدین Boomerang، که تحت پشتیبانی Samsung Knox قرار دارد، والدین می‌توانند به دقت فرزندانشان را تحت کنترل قرار دهند — تماس‌هایشان را بررسی کنند، حرکاتشان را ردیابی نمایند و بر متن‌های نامناسب نظارت داشته باشند — بدون اینکه مجبور شوند مدام آن‌ها را مورد بازجویی قرار دهند. اما اینطور نباشد که فقط تعیین کنید و فراموش کنید. والدین باید برنامه‌هایی را که آن‌ها دانلود می‌کنند مورد تأیید قرار دهند و به زمان استفاده آن‌ها از این دستگاه‌ها نظارت داشته باشند (یعنی هم بر مدت زمان استفاده و هم اینکه زمان خود را صرف چه موضوعاتی می‌کنند). همینطور مهم است این کنترل‌های والدین آنلاین را با مکالمات رو در روی واقعی تکمیل کنید. از بچه‌ها سؤال کنید تجربه آنلاین آن‌ها چگونه است، اینکه چه چیزی آن را عالی می‌کند و اینکه پیمایش در چه مواردی برای آن‌ها مشکل است. گذشته از این، داشتن ارتباط و گفتگوی قوی و مناسب همیشه مؤثرترین و کامل‌ترین روش کنترل والدین است.

مردی که روی مبل جلوی یک پنجره بزرگ نشسته است. لیوانی نزدیک صورتش نگه داشته و به نظر می‌رسد می‌خواهد چیزی بنوشد در حالی که با دست دیگرش تلفن هوشمندش را بررسی می‌کند. مردی که روی مبل جلوی یک پنجره بزرگ نشسته است. لیوانی نزدیک صورتش نگه داشته و به نظر می‌رسد می‌خواهد چیزی بنوشد در حالی که با دست دیگرش تلفن هوشمندش را بررسی می‌کند.
2

امنیت دیجیتالی برای همه حساب‌های شما به یک رمز عبور قوی وابسته است

بیشتر والدین تعداد زیادی حساب تنظیم می‌کنند تا برای آینده خانواده‌شان استفاده نمایند — حساب پس‌انداز و بازنشستگی — تا پرتال‌های بعد از مدرسه و سرویس لیست‌های پستی والدین. نظارت دقیق بر حریم خصوصی همه این حساب‌ها با دو چیز شروع می‌شود: اطلاعات ورود به سیستم و رمز عبور. اینجا همان جایی است که امنیت شروع می‌شود.

مهم‌ترین مرحله، انتخاب رمزهای عبور قوی (با اعداد، حروف کوچک و بزرگ و همینطور نمادها) و استفاده از رمزهای عبور متفاوت برای هر حساب می‌باشد. برای رسیدن به همه این موارد، به یک مدیر رمز عبور نیاز دارید که بتواند همه اطلاعات ورود به سیستم و رمزهای عبور شما را در یک مکان نگه دارد و مرتباً به شما یادآوری کند رمز عبورتان را تغییر دهید. برنامه‌ها حتی رشته‌هایی از حروف و نمادها و اعداد پیشنهاد می‌دهند که شما هرگز نمی‌توانید خودتان آن‌ها را پیشنهاد یا ارائه دهید — و این برای حفظ امنیت بهتر است. و زمانی که از برنامه‌های مدیر رمز عبور استفاده می‌کنید یا وارد حساب‌هایتان می‌شوید، حتماً از دستگاهی استفاده کنید که خود آن هم محافظت شده باشد. تلفن هوشمند Galaxy A51 محافظت شده با Knox با موارد امنیتی همچون نظارت بر مجوز برنامه و رمزگذاری داده‌ها در حالت غیرفعال ارائه می‌شود که مطابق با الزامات نظامی و دولتی ایالات متحده آمریکا می‌باشد.

دختر جوانی با ژاکت صورتی که یک تلفن Galaxy مشکی را با دو دستش در حالت عمودی نگه داشته است. در حالی که لبخند می‌زند به صفحه نگاه می‌کند و به نظر می‌رسد نمایشی را تماشا می‌کند. دختر جوانی با ژاکت صورتی که یک تلفن Galaxy مشکی را با دو دستش در حالت عمودی نگه داشته است. در حالی که لبخند می‌زند به صفحه نگاه می‌کند و به نظر می‌رسد نمایشی را تماشا می‌کند.
نماد برنامه محافظت از Samsung Knox سفید در برابر یک پس‌زمینه آبی تیره نماد برنامه محافظت از Samsung Knox سفید در برابر یک پس‌زمینه آبی تیره
برنامه‌ها را کنترل کنید
Galaxy S20 محافظت شده با Samsung Knox از امنیت جداسازی برنامه برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز برنامه‌های نامناسب – مانند برنامه‌هایی که ممکن است فرزندتان دانلود کند – به داده‌های استفاده می‌کند.*
3

محافظت از بچه‌ها یعنی مراقبت از آن‌ها در برابر فیشینگ

اینترنت به خصوص برای بچه‌ها جایی است که می‌توانند درباره هر موضوعی به‌سرعت چیزهایی یاد بگیرند. اما همه این قابلیت‌های اتصال یک خطر بالقوه هم دارند: کاربران بد می‌توانند با استفاده از فیشینگ اطلاعات هر برنامه، بازی یا وب‌سایتی که فرزندتان مرتباً به کار می‌برد یا ممکن است بازدید کند دسترسی داشته باشند و از آن‌ها سوءاستفاده کنند. به فرزندتان می‌گوید این «تبلیغ بازشو» را که مربوط به تی‌شرت‌های رایگان یا توکن‌های بازی است ببیند و او را متقاعد می‌سازد که رمز عبور خود را وارد کند. فیشر (یا به اصطلاح عامیانه ماهیگیر) بعد از این به حساب آن‌ها دست می‌یابد و به همه اطلاعات شخصی فرزندتان و همینطور هر کارت اعتباری که به این حساب وصل است و هر داده خصوصی دیگری که فرزندتان (یا شما) دارید دسترسی کامل می‌یابد. نیازی به گفتن هم نیست که فرزندتان هرگز این تی‌شرت رایگان را دریافت نخواهد کرد.

برای جلوگیری از این مورد، لازم است والدین پروتکل‌های محافظتی مربوط به تبلت‌ها یا تلفن‌هایی را که فرزندانشان استفاده می‌کنند مورد بررسی و مطالعه قرار دهند. علاوه بر نصب کنترل‌های والدین و انجام اقدامات مربوط به حفظ حریم خصوصی، لازم است با فرزندانتان درباره ایمن ماندن در اینترنت صحبت کنید و زودتر این کار را انجام دهید و مکرراً هم تکرار کنید. مطمئن شوید آن‌ها می‌دانند چه چیزهایی را نباید با غریبه‌ها به اشتراک بگذارند — آدرس، نام کامل، نام اعضای خانواده — و اگر فردی دنبال این اطلاعات بود به یک فرد بزرگ‌تر (مثلاً شما) اطلاع دهند.

*موجود بودن ویژگی‌ها برای هر کشور و شرکت مخابراتی متفاوت است.

امنیت دیجیتالی برای والدین از اینجا شروع می‌شود

محافظت از خانواده در حالت آنلاین با دستگاه‌های هوشمند و ایمن شروع می‌شود.

در ادامه این مطالب را بخوانید