FOTOGRAFIJA

Slavljenje prirode
i slikanje svetlošću

Uz duge vrednosti ekspozicije i fotografisanje sa svetlosnim
tragovima, lampa postaje slikarska četkica.

Muškarac u osvit zore koristi metodu slikanja svetlošću i fotografiše feniksa kako se rađa iz vazduha. Master it. Creator classes. Muškarac u osvit zore koristi metodu slikanja svetlošću i fotografiše feniksa kako se rađa iz vazduha. Master it. Creator classes.

Svaki pobornik zaštite životne sredine i ekoloških prava smatra da iza sebe ne treba ostavljati nikakve tragove. Zato je slikanje svetlošću savršen način iskazivanja umetničke kreativnosti u prirodi. Slikanje svetlošću je idealan izgovor ukoliko želiš da istražuješ prelepe biome oko sebe, a da pritom ne remetiš životnu sredinu. Mobilni telefon ti je u džepu i možeš, kad poželiš, da naslikaš svetlosne tragove u vidu grafita na samoj Majci Zemlji, a da iza sebe ne ostaviš nikakve trajne tragove.

Da bismo saznali kako da koristimo metodu slikanja svetlošću, udružili smo se sa profesionalnim fotografom koji koristi ovu metodu, a to je Darren Pearson (@dariustwin). Rodom je iz California, gde su ga inspirisale plaže, šume, ravnice i pustinje. Pearson je tako iskoristio prednosti fotografisanja u noćnom režimu na Samsung Galaxy S22 Ultra i kreirao fotografije životinja sa svetlosnim tragovima kako bi prikazao prirodne elemente: feniksa kao simbol vatre, orku kao simbol okeana, geparda kao simbol vetra i jelena kao simbol šume.

Ko štedi, taj i ima
Da li postoji bolji način obeležavanja Svetskog dana zaštite životne sredine od recikliranja starog uređaja?

Svi mogu koristiti metodu slikanja svetlošću

Slikanje svetlošću postoji od kad postoji i fotografija. Sam Pearson je bio inspirisan da počne da koristi slikanje svetlošću nakon što je video fotografiju iz 1949. na kojoj Pablo Pikaso slika kentaura u mraku. „Sve što je potrebno za slikanje svetlošću je kamera na stativu, nakon čega pomerate svetlost ispred objektiva dok je blenda otvorena,” objašnjava Pearson. Ako ste pritom obučeni u crno, nećete se ni videti i praktično ćete nestati sa finalne fotografije sa dugom ekspozicijom.

Za slikanje svetlošću potrebna je kamera ili mobilni telefon kod kojih se ručno može menjati brzina zatvarača, fokus i ISO (ili osetljivost kamere na svetlo). Moguće je čak koristiti lampu na starom mobilnom telefonu kao „slikarsku četkicu”, mada Pearson više voli raznobojne LED lampe. „Najvažnija stvar je da radiš sa onim alatkama koje ti najviše odgovaraju,” kaže Pearson.

Planiraj sliku i kompoziciju

Pošto slikanje svetlošću treba završiti za manje od 30 sekundi, izuzetno je važno da se dizajn što više pojednostavi. Vežbaj poteze tako da razviješ pokrete i da ih tvoji mišići upamte kako bi ih brzo i besprekorno reprodukovali kad dođe pravi trenutak. Pearson je ovo vežbao u aplikaciji Notes koristeći S Pen.

Kada dizajn bude gotov, treba pronaći odgovarajuću pozadinu. Najbolje okruženje za slikanje svetlošću jesu udaljeniji prikazi bez mnogo ambijentalnog svetla. Vremenske prilike takođe treba uzeti u obzir. Izbegavaj fotografisanje kad je loše vreme ili kad duva vetar, jer naleti vetra mogu oboriti stativ i uništiti fotografije.

4

Sve je u podešavanjima

„Nemoguće je napraviti sjajnu fotografiju ako nemaš sjajnu ideju. Isto tako, nemoguće je napraviti sjajnu fotografiju bez pravilnog podešavanja vrednosti ekspozicije,” Pearson dodaje. Dakle, kada imaš ideju i pozadinu, a mobilni telefon na stalku, otvori aplikaciju Kamera i prebaci se na Pro režim.

U zavisnosti od toga koliko ambijentalnog svetla ima u okruženju, Pearson preporučuje da se ISO ručno podesi između 400 i 800 prilikom slikanja svetlošću po prvi put. Zatim se ručno podešava fokus: Pearson kaže da je u većini slučajeva dobro ako se podesi na 0.8. Međutim, najvažnije je podesiti brzinu, jer ona određuje koliko dugo blenda ostaje otvorena. Zato je najbolje prvo snimiti koliko vremena je potrebno za pravljenje dizajna, a onda, na osnovu toga, podesiti vrednost brzine tako da bude što bliže datom broju sekundi.

Tri K

Nakon pravilnog podešavanja, vreme je za prvu fotografiju. Ako nemaš pomoćnika, ti ćeš biti ispred kamere, tako da je potrebno ili da podesiš Tajmer na kameri ili da koristiš Galaxy S22 Ultra, odnosno njegovu S Pen olovku kako bi daljinski aktivirao kameru. Onda pređi na dizajn vodeći računa da izvor svetlosti bude usmeren ka kameri.

Možda neće ići iz prve, pa probaj nekoliko puta, ali kada jednom ovo savladaš, videćeš da slikanje svetlošću ne zahteva mnogo dodatne obrade da bi se dobili impresivni rezultati. Eksperimentiši, kaže Pearson i dodaje da ne treba zaboraviti na tri K, a to su koncept, kompozicija i kamera, odnosno podešavanje kamere. Na kraju ćeš uživati u slikanju svetlošću koje je ravno umetničkom delu.

Isprobaj slikanje fotonima

Sve što ti je potrebno je prava kamera i plava svetlost.

Darren Pearson Darren Pearson

U GLAVNOJ ULOZI

Darren Pearson

Fotograf svetlosnim tragovima

Samsung Galaxy icon Samsung Galaxy icon

PODELI I ISTRAŽI

Na tebe je red

Prati @SamsungwithGalaxy na Instagram-u i pronađi inspiraciju u radovima naših članova, a zatim podeli svoje fotografije #withGalaxy

Pročitaj sada ove priče