نحوۀ تنظیم فرمت صوتی تلویزیون

آخرین تاریخ به روز رسانی : سپتامبر ۱۳. ۲۰۲۰

برای اتصال چند دستگاه به تلویزیونتان، دو نوع موجود (ورودی و خروجی) را بررسی می ‌کنیم. دستگاه ‌های ورودی صدا را به تلویزیونتان ارسال می ‌کنند. این دستگاه ‌ها شامل پلیرهای Blu-Ray، کنسول ‌های بازی و گیرنده ‌های دیجیتال تلویزیون هستند. دستگاه ‌های خروجی صدا را از تلویزیون دریافت می کنند. این دستگاه ‌ها شامل اسپیکرهای صدای فراگیر (Surround)، ساندبارها و هدفون‌ ها هستند. بسته به نوع دستگاه، باید فرمت صوتی صحیح انتخاب شود. به منظور انتخاب فرمت صحیح، پیش از تنظیم، دستگاهتان، امکانات و روش اتصال آن را بررسی کنید.

تنظیم فرمت صوتی خروجی دیجیتال

 

تنظیم فرمت صوتی خروجی دیجیتال در واقع فرمت دیجیتالی است که صدا را از تلویزیون، ساندبار، سیستم سینمای خانگی یا هدفون ‌ها می ‌گیرد. اگر از این دستگاه ‌ها استفاده نمی ‌کنید، نیازی نیست که این تنظیمات را تغییر دهید.

 

گام 1: به قسمت Settings بروید.

گام 2: گزینۀ Sound را انتخاب کنید.

گام 3: گزینۀ Expert Settings را انتخاب کنید.

گام 4: گزینۀ Digital Output Audio Format را انتخاب کنید.

در حال بارگیری

فرمت خروجی صوتی دیجیتال را انتخاب کنید. در صورت انتخاب گزینۀ Auto، دستگاه صوتی به صورت خودکار خروجی را در فرمت پشتیبانی‌ شده ارسال می ‌کند. در صورت انتخاب گزینۀ Pass-Through، داده‌ های صوتی در واقع خروجی بدون پردازش است.

نکته: گزینۀ Pass-Through صرفاً هنگام اتصال دستگاه خارجی (STB/OTT و غیره) فعال می‌ شود.

تنظیم حالت e-ARC HDMI

 

در دستگاه‌ هایی که از eARC پشتیبانی می ‌کنند، می ‌توانید حالت HDMI eARC را انتخاب کنید. هنگام اتصال دستگاه، به صورت موقت صدا قطع می ‌شود.

 

به منظور تنظیم صوت ورودی به تلویزیون

گام 1: به قسمت Settings بروید.

گام 2: گزینۀ Sound را انتخاب کنید.

گام 3: گزینۀ Expert Settings را انتخاب کنید.

گام 4: حالت HDMI e-ARC را انتخاب کنید.

در حال بارگیری

نکته: اگر دستگاه ‌های خارجیتان از حالت eARC پشتیبانی می‌ کند، گزینۀ AUTO را انتخاب کنید. در غیر این صورت، لازم است که این منو خاموش (Off) شود.

تنظیم صوت به منظور بهبود صدا

 

در صورت بروز مشکل هنگام شنیدن دیالوگ ‌های نجوا مانند یا بلند، می‌ توانید این مشکلات را در قسمت تنظیمات صوتی حل کنید.

 

  • برای پیش‌ تنظیم صدا، قسمت Quick Settings را باز کنید. به قسمت Settings بروید، گزینۀ Sound و سپس Enter را انتخاب کنید. می ‌توانید چند حالت مختلف را برای صدا پیدا کنید و از بین نمایه ‌های صوتی از قبل تنظیم‌شدۀ Standard، Optimized و Amplify یکی را انتخاب کنید.

 

  • تنظیمات خاص را انجام دهید. در قسمت Expert Settings، می‌ توانید تعادل و فرکانس‌ های اکولایزر را تنظیم کنید و فرمت انتخابی صوت HDMI را تغییر دهید. فرمت صوتی دیجیتال را انتخاب کنید و تأخیر بین قطعه‌ های صوتی و نماهنگ‌ های ویدئوی را انتخاب کنید و تنظیم خودکار سطح صدا (volume leveling) را خاموش و روشن کنید.

 

وقتی صدا با محیط خانه و گوشتان میزان شد، صدای فیلم و موسیقی را بهتر از هر زمان دیگری خواهید شنید.

نکته: اسکرین‌ شات‌ ها و منوی دستگاه فقط به عنوان مثال به زبان انگلیسی ارائه شده ‌اند. این موارد ممکن است به زبان شما هم در دسترس باشند.

از نظرات شما متشکریم