ترفندها

سم‌زدایی داده‌ها: راه و روش تقویت امنیت دیجیتالیتان

ردپای دیجیتال خود را به حداقل و امنیت موبایل خود را به حداکثر برسانید

نفوذ وسیع در داده‌ها, باگ‌های حریم خصوصی, و پسووردهای فاش‌شده. همه این موارد باعث اضطراب و دستپاچگی می‌شوند. موضوع امنیت دیجیتال عموماً تا زمانی‌که ما تیترهای عجیب ندیده‌ایم (یا یک تهدید دست اول را تجربه نکرده‌ایم) جایی در پس ذهن ما قرار دارند. آسایش شما تضمین شده است, نیازی نیست که همه عمر خود از sign-up کردن در ایمیل خودداری کنید و یا دوربین گوشی خود را بپوشانید—مگر اینکه خودتان تمایل داشته باشید. در اینجا برای شما راهنماهایی برای اینکه با عادت‌های جست‌وجوی ایمن, مشخصات کمی از خود به جای بگذارید فراهم شده است.

ردپای خود را از بین ببرید

آیا تا حالا اتفاق افتاده که یک جفت چکمه بسیار خواستنی را به صورت آنلاین پیدا کنید و تصمیم بگیرید تا در زمان مناسب‌تری (مثلاً روز دریافت حقوقتان) به سراغش بروید, اما دقیقاً همان چکمه‌ها در شبکه‌ اجتماعی شما ظاهر شود؟ خب باید بدانید که این اقدام بازاریابی مرموز—در عین حال هوشمندانه—به شما یادآوری می‌کند که همه جست‌وجوهای اینترنتی شما تحت پوشش خودتان قرار ندارد. علاوه‌بر پاک کردن منظم تاریخچه مرورگرتان, کوکی‌ها ( داده‌های کوچکی که وب‌سایت‌ها برای ردیابی استفاده می‌کنند) و فایل‌های ذخیره‌شده (به درد نخور), بکوشید از حالت ناشناس مرورگر استفاده کنید. این قابلیت مرورگر همه کوکی‌های شما را در آخر هر بار جست‌وجو پاک می‌کند. یعنی به محض بستن پنجره جست‌وجوهای قبلی, داده‌های شخصی شما پاک می‌شوند. این قابلیت زیاد به کارتان خواهد آمد, مانند وقتی که بخواهید ایمیل خود را در یک کامپیوتر عمومی چک کنید یا اینکه نگذارید یک جفت چکمه, شما را برای برگشتن به سبد خرید وسوسه کند.

زنی با کت و شلوار در حال وب‌گردی ایمن در تلفن Galaxy خود در دفتر کار. مانیتورهای رایانه رومیزی در پس‌زمینه قرار دارند. زنی با کت و شلوار در حال وب‌گردی ایمن در تلفن Galaxy خود در دفتر کار. مانیتورهای رایانه رومیزی در پس‌زمینه قرار دارند.
نکته
با اینکه مرور ناشناس امن‌تر است، شما را از بدافزار محافظت نمی‌کند. مطمئن شوید نرم‌افزار سیستم شما به‌روز باشد و برنامه آنتی‌ویروس هم فعال باشد.

اجتناب از منابع مشکوک

سیگنال محلی در خانه دارید؟ شاید وسوسه شوید و بخواهید از شبکه بی‌سیم کافه‌ای که در همسایگی شما است استفاده کنید، به‌خصوص اگر نیازی هم به کد عبور نداشته باشد. اما خطر Wi-Fi رایگان و عمومی ممکن است این شرایط راحت را تحت‌الشعاع خود قرار دهد. از آنجایی که اتصال Wi-Fi غیرایمن از رمزگذاری امنیتی استفاده نمی‌کند، هر گونه اطلاعات شخصی که در وب استفاده می‌کنید (مثلاً ورود به سیستم‌ها، آدرس خانه و جزئیات حساب بانکی) می‌تواند در معرض نمایش قرار بگیرد. این حالت زمان استفاده از برنامه‌های غیرمجاز که جزئیات حساسی را وارد می‌کنید نیز وجود دارد. حتماُ از فروشگاه برنامه رسمی تلفنتان برنامه‌ها را دانلود کنید. فراموش نکنید به‌روزرسانی‌های معمول امنیتی و سیستم عامل تلفنتان را نصب کنید، چون کمک می‌کند آسیب‌پذیری دستگاهتان برطرف شود و از داده‌های شخصی‌تان محافظت می‌کند.

عکس ضد نور زنی که در حال استفاده از مرورگر ناشناس است عکس ضد نور زنی که در حال استفاده از مرورگر ناشناس است

دنبال نشانه‌ها باشید

در بیشتر موارد، سرویس ایمیلتان به اندازه کافی هوشمند است که ایمیل‌های مشکوک (فیشینگ) را از صندوق ورودی فیلتر کند – اما باز هم موارد زیادی وجود دارد که به درون کرک‌ها نفوذ می‌کنند. قبل از کلیک روی پیوند یا باز کردن هر نوع پیوستی، همه ایمیل را به دقت بخوانید. مراقب تمام ترفندهایی که فرستنده به کار می‌گیرد تا شما را ترغیب به بازدید از سایت یا ارائه اطلاعات شخصی/پول یا هر مورد دیگری نماید باشید. حتی اگر به‌نظر برسد آدرس ایمیل فرستنده قانونی و مجاز است و از مؤسسه، برند یا پلتفورم رسانه اجتماعی باشد که مرتباً از آن استفاده می‌کنید، بهتر است مستقیم از وب‌سایت بازدید کنید یا ایمیل جدیدی به آدرس تأییدشده ارسال کنید و درباره آن سؤال کنید. این شامل آدرس‌هایی از دفترچه آدرس مورد اعتمادتان می‌شود. همه افرادی که می‌شناسید، حساب دوستانتان که ممکن است هک شده باشد. پس، با برخی از کلاهبرداری‌ها از طریق فیشینگ و پرجم‌گذاری‌های قرمز معمول زمان جستجوی آنلاین آشنا شوید و هر نوع ایمیل مشکوکی را به مقامات مسئول گزارش دهید.

قبل از آنکه روی آن لینک کلیک کنید یا ضمیمه‌ای را باز کنید، کل ایمیل را با دقت بخوانید.

کارهای کارآگاهی را برای خودتان انجام دهید

گاهی اوقات باید خود را جای هکرها بگذارید. گوگل کردن منظم اسمتان نمایی کلی از ردپای دیجیتالی‌تان را به شما نشان می‌دهد (اساساً هر اطلاعات عمومی که بر اعتبار آنلاین شما تأثیر بگذارد) حتی اگر از شهرتتان در زندگی واقعی مطمئن باشید, ممکن است در نتایج جست‌وجو چند مورد پیدا کنید که شما را به شکل دیگری به تصویر بکشد یا چیزی بیش از آنچه می‌خواهید, افشا کند, که می‌تواند آدرس منزل شما باشد, یا ارزش خالص برآوردشده یا لیستی از مقاله‌های خوانده‌شده , در این صورت با ادمین سایت تماس بگیرید تا اطلاعات شخصی موردنظر خود را حذف کنید. همچنین می‌توانید به شرکت‌های آنلاین مراجعه کنید که این سرویس پاک‌سازی را برای خود کمی زمان بخرید برای آرامش خاطر ارائه می‌دهند.

شواهد را پاک کنید

درست همان‌طور که قبل از دور انداختن نامه‌های کاغذی از کاغذ خردکن استفاده می‌کنید, همین کار را باید درباره پرونده‌های دیجیتالی خود نیز انجام دهید. متأسفانه, تمام پرونده‌های «حذف شده» می‌توانند به راحتی بازیابی شوند. برنامه‌های امنیتی موبایل می‌توانند اطمینان حاصل کنند که هر پرونده‌ای که فکر می‌کردید از آن‌ها خلاص شده‌اید, غیرقابل‌ بازیابی هستند و در مورد ایمیل, می‌توانید از طریق سرویس ایمیل خود روی «زباله» کلیک یا «حذف دائمی» کنید, بنابراین عاقلانه انتخاب کنید.

شخص از Ultrasonic Fingerprint Scanner.برای ورود به تلفن هوشمند هنگام پخت‌وپز در آشپزخانه استفاده می‌کند شخص از Ultrasonic Fingerprint Scanner.برای ورود به تلفن هوشمند هنگام پخت‌وپز در آشپزخانه استفاده می‌کند
تلفن Galaxy S20 با سایه‌های متفاوتی از گل‌های ارغوانی روی صفحه‌نمایش تلفن Galaxy S20 با سایه‌های متفاوتی از گل‌های ارغوانی روی صفحه‌نمایش
Galaxy S20
با ویژگی‌های امنیتی موبایل مانند Ultrasonic Fingerprint Scanner وارد سیستم و یا از آن خارج شوید.

امنیت دفاع‌محور.
از هر چیزی که برایتان مهم است محافظت کنید.

همه ما رازهایی داریم. می‌توانید اطمینان کنید رازهایتان در دستگاه‌هایی مانند سری Galaxy S20 ایمن است. با ویژگی «اسکنرهای اثر انگشت اولتراسونیک»—جفت‌شده با پلتفورم محافظت از داده مثل Knox که مانند سپری اضافی عمل می‌کند—می‌توانید تنها با زدن اثر انگشتتان، قفل موارد حساس را باز کنید، نیازی به حفظ کردن رمز عبور نیست.

داستان‌های بعدی را بخوانید