Wellbeing

Si të humbisni kalori
Pa mundim

Ushtrime të rënies në peshë që në të vërtetë mezi prisni t’i bëni.

Pamje nga pas e një gruaje duke ecur me qenin e saj në një urë në mëngjes Pamje nga pas e një gruaje duke ecur me qenin e saj në një urë në mëngjes

Pavarësisht nëse jeni në një afat kohor të caktuar, duke udhëtuar, ose e keni të vështirë të çoheni nga divani—e kuptojmë. Disa herë, shtyrja e kufijve tuaj në një makinë është gjëja e fundit që doni të bëni, edhe nëse keni kohë për stërvitje në shtëpi.
Lajmi i mirë është se ndoshta ende jeni duke humbur kaloritë e bezdisshme edhe pa e kuptuar. Po si?

Përgjigja është termogjeneza e veprimtarisë pa ushtrime (ose NEAT), energjia që
përdorim nga bërja e detyrave që duken të kenë pak vlerë përveç fjetjes, të ngrënit ose ushtrimeve tradicionale. Këto veprimtari i lejojnë trupit të korrë përfitimet e një stërvitje plot djersë pa u stërvitur në fakt. Thjesht duke lëvizur më shumë, mund të rritni metabolizmin tuaj dhe ndoshta të humbisni rreth 350 kalori në ditë (ajo do të thotë rreth 10-30 paund në vit!). Këtu janë disa mënyra krijuese për të integruar më shumë stërvitje NEAT në rutinën tuaj të përditshme.

Një person mediton ndërsa mban një Galaxy Watch Active2 rozë në kyçin e dorës së majtë Një person mediton ndërsa mban një Galaxy Watch Active2 rozë në kyçin e dorës së majtë

Merrni frymë me bark

Merrni frymë thellë. Jo, edhe më thellë. Duke përdorur muskujt tuaj të abdomenit dhe duke marrë frymë nga diafragma në vend të kraharorit, do të krijoni zakonin e përdorimit të një metod të frymëmarrjes më të ngadaltë. Kjo mënyrë e përmirësuar e frymëmarrjes jo vetëm që lehtëson stresin, por gjithashtu promovon humbjen e dhjamit duke frenuar hormonin e stresit që ruan dhjamin, kortizol. Plus, do të keni më shumë vrull për të kaluar përmes detyrave tuaja të përditshme, duke ju lejuar të humbisni më shumë kalori. Provoni këtë ushtrim të thjeshtë të frymëmarrjes së thellë 4-7-8: Ngadalë merrni frymë përmes hundës ndërsa numëroni deri në 4. Ndaloni frymëmarrjen ndërsa numëroni deri në 7. Pastaj, hapni pak gojën dhe nxirrni frymën ndërsa numëroni deri në 8.

Një grua duke mbajtur një shportë dhe duke bërë pazar për prodhime në tregun fshatar për një ushtrim të humbjes së peshës Një grua duke mbajtur një shportë dhe duke bërë pazar për prodhime në tregun fshatar për një ushtrim të humbjes së peshës
Galaxy Watch Active2 rozë duke qëndruar lart me një sfond me shumë ngjyra në ekran Galaxy Watch Active2 rozë duke qëndruar lart me një sfond me shumë ngjyra në ekran
Galaxy Watch e re
Llogaritni numrin e kalorive të humbura, menjëherë.

Bëni pazar dhe ecni

Disa herë ia vlen të ndiqni mënyrën e stilit të vjetër dhe të bëni pazar në dyqan (aluzion: kurseni pazarin në internet për ofertat më të mira). Ndonëse mund të mos jeni saktësisht duke u djersitur duke bërë pazar për të përgatitur vaktin ose ndërsa kërkoni një palë xhinse të mira, pazari është kryesisht një ushtrim i të ecurit (i njohur ndryshe si kardio). Në varësi të peshës tuaj, rrugës që bëni dhe shpejtësisë tuaj – mund të humbisni diku mes 148 dhe 558 kalori për një orë pazari. Për të rritur në maksimum humbjen, mos përdorni karrocën e ushqimeve por përdorni një shportë që mund të funksionojë si peshë për “stërvitjen” tuaj. Këshillë profesioniste: Mbani një pajisje që mund të vishet si Galaxy Watch Active2 përpara nisjes drejt pazarit për të llogaritur hapat dhe humbjen e kalorive.

Një burrë me bluzë kaki duke larë dritare me një kruajtëse për një stërvitje në shtëpi Një burrë me bluzë kaki duke larë dritare me një kruajtëse për një stërvitje në shtëpi

Pastrojeni plotësisht

Pastrimi nuk ka pse të ndjehet sikur është një punë e bezdisshme – në fund të fundit, jeni duke humbur kalori të shumta gjatë procesit. Keni nevojë për një pastrim të thellë? Provoni një kombinim të fuqishëm pasdite të marrjes së pluhurave, pastrimit të dyshemeve dhe larjes së xhamave. Ndërsa mund të mos tingëllojë shumë e rëndë, në të vërtetë jeni duke humbur më shumë kalori sesa do të humbisnit nga një orë vrap ose boks (më shumë se 650 kalori!). Pikë shtesë të humbjes së kalorive: Kufjet Bluetooth si Galaxy Buds e bëjnë të lehtë që të kërceni me meloditë tuaja të preferuara, pa përdorur duart, ndërsa ju shndërroni dhomën tuaj.

Rritni metabolizmin duke qëndruar në këmbë në tren gjatë udhëtimit tuaj Rritni metabolizmin duke qëndruar në këmbë në tren gjatë udhëtimit tuaj

Jepjani vendin tuaj dikujt tjetër

Përveç të qenit një gjest i sjellshëm për pasagjerët e tjerë, një kalim i vogël nga ulja tek qëndrimi në këmbë gjatë udhëtimit tuaj mund t’ju ndihmojë të humbisni 20 deri në 50 kalori më shumë në orë (pa përmendur se i kontribuon shëndetit dhe mirëqenies më të mirë). Ndërsa numri mund të mos duket shumë në fillim, mbani parasysh sesa kohë nga dita juaj, çdo ditë, kalohet në transportin publik. Na besoni, ato shtohen. Sugjerim: Përdorni muskujt tuaj qendrorë dhe sfidoni ekuilibrin tuaj duke parë sesa kohë mund të qëndroni pa u mbajtur tek shufra (por mbani mend, siguria është e para!).

Gati të shtoni metabolizmin tuaj?

Pajisjet që mund të vishen si Galaxy Buds dhe Galaxy Watch Active2 mund t’ju ndihmojnë në humbjen e kalorive dhe të regjistroni përparimin tuaj, edhe në ditët kur vajtja në palestër nuk është opsion.

Lexoni këto histori më pas