Brand

Çfarë është 5G dhe si do
të ndikojë në jetën tuaj?

Gjeni se si 5G dhe trendet e tjera të teknologjisë 2019 do të ndryshojnë mënyrën si luani, krijoni dhe më shumë.

Një lojtar godet një përbindësh gjigand që shfaqet nëpërmjet Augmented Reality në pajisjen e tij Samsung Galaxy. Një lojtar godet një përbindësh gjigand që shfaqet nëpërmjet Augmented Reality në pajisjen e tij Samsung Galaxy.

Ju mund të keni dëgjuar se 5G po vjen në 2019, por a e dini se çfarë është aktualisht 5G? Si do të ndikojë në jetën tuaj dhe çfarë do të ndryshojë? Teknologjia e re vjen me pyetje të reja, kështu që ne po analizojmë se si do të ndikojë 5G në trendet teknologjike të vitit 2019 dhe çfarë do të thotë kjo për ju.

Një udhëtare kontrollon telefonin e saj Samsung Galaxy ndërsa është në tren. Një udhëtare kontrollon telefonin e saj Samsung Galaxy ndërsa është në tren.

Gjithsesi, çfarë është 5G?

Nuk ka pesë nga asgjë në 5G - thjesht do të thotë "brezi i pestë", si në gjeneratën e pestë të teknologjisë celulare. 3G ishte brezi i tretë, 4G ishte i katërti, dhe 2019 do të sjellë të pestën.

Është e lehtë të nënvlerësohet sa më e shpejtë do të jetë 5G. Dallimi më i dukshëm qëndron në vonesën e saj, të reduktuar ndjeshëm, ose sa shpejt sinjalet dërgohen tek dhe nga pajisjet. Për kontekstin, shkalla e reagimit të vonesës së 3G ishte 100 millisekonda, 4G ishte 50 ms, dhe 5G-të do të jenë 1 ms.

Lojërat në veçanti janë të gati për këtë hap të madh përpara. Koha e përgjigjes 5G do të jetë mjaft e shpejtë, koha e vonesës do të reduktohet në një pikë ku lojrat ndjehen të menjëhershme. Thuaj lamtumirë ngarkimit të ekraneve - me kohë përgjigjeje si kjo, lojërat e telefonit do bëhen thjesht "lojra". Nëse mendoni {1} se kjo është fantastike, atëherë do të gjendeni në një botë të re të lojrave në distancë.

Nëse mendoni se të luani Fortnite në autobus është fantastike, atëherë jeni në një botë krejt të re me 5G.

Lojtarët bashkohen për të marrë një përbindësh gjigant në një park në sajë të Augmented Reality dhënë nga 5G. Lojtarët bashkohen për të marrë një përbindësh gjigant në një park në sajë të Augmented Reality dhënë nga 5G.

Nivelet e lojrave me celular me AR

Mos harroni Pokémon GO, loja që pushtoi verën e vitit 2016? Kur lojtarët u zhvendosën në botën reale, Pokemon do të dilte në një hartë në ekranet e telefonit të tyre për ta kapur. Ndërsa thjeshtë, na bëri të ndihemi sikur kishte një botë të tërë rreth nesh që ne mund të hynim përmes telefonave tanë.
 
Kjo ishte shenja jonë e parë e Augmented Reality (AR), kushëririt më pak të ngarkuar të realitetit virtual, dhe vetëm do të përmirësohet në vitin 2019 kur 5G të lançohet. Ju nuk do të gjuani mostra ndërsa shkoni në supermarket - ju dhe 50 lojtarë vendas do të zbrisni në një park për të shpëtuar nga një përbindësh prej akulli 50-këmbë i lartë që ju mund të shihni vetëm nëpërmjet telefonave tuaj.

Një dizajner i modës krijon punën e tij të fundit në një ekran të mbështetur nga 5G. Një dizajner i modës krijon punën e tij të fundit në një ekran të mbështetur nga 5G.

Kreativiteti lëshohet

5G nuk do të ndryshojë vetëm se si ne lojë - do të udhëheqë një revolucion kreativ në botën e modës, artit, dizajnit dhe më shumë. Pjesa më e madhe e procesit krijues tashmë ndodh brenda një hapësire virtuale si një tabletë apo laptop, por ekranet dinamike të mundësuar nga 5G do të turbullojnë vijën midis atyre hapësirave virtuale dhe botës reale.

Deri tani, mjetet e krijimit digjital kanë bërë çmos për të përafruar idetë tuaja në një ekran. Por me inovacione në shfaqje të qëndrueshme, pasqyra AR, ekranet e palosshme dhe më shumë, ato hapësira virtuale krijuese do të jenë në gjendje të imitojnë hapësirën mendore ku lindin idetë. Për më tepër, latente e papërfillshme e 5G do t'u mundësojë këtyre ekraneve që të përgjigjen në kohë reale, kështu që mund t'i manipuloni krijimet dhe idetë tuaja me duart tuaja në ekran.

Një burrë bën tërheqje, ndërsa një Samsung në gjendje të mirë në progresin e tij. Një burrë bën tërheqje, ndërsa një Samsung në gjendje të mirë në progresin e tij.

Teknologji më e mirë, shëndet më të mirë

Ndërkohë që viti 2019 mund të jetë viti i 5G, në të njëjtën kohë, veshmbathjet po kalojnë një rritje të madhe. Dhe kur këto dy trendet e teknologjisë të bashkohen, do të shohim gjëra të mahnitshme që ndodhin në rutinat tona të shëndetit dhe të palestrës.

Me përparimet në pëlhura të zgjuara dhe sensorë, veshjet janë duke shkuar përtej ore inteligjente 2019. Ne do të shohim teknologjinë e veshur në këpucë, këmisha dhe më shumë - në thelb çdo gjë që mund të vishen do të marrë disa të teknologjive të qepura në të. Dhe së bashku me normat më të ulëta latente, përmirësimi masiv i lidhjes 5G do të rrisë ndjeshëm sa pajisje mund të bashkëpunojnë sëbashku në të njëjtën kohë. Pra, nuk do të dini sa hapa keni marrë sot, do ta dini se çfarë moti ishte gjatë çdo hapi, sa lagështia lokale ndikoi në distancën tuaj të përparimit dhe sa pesha keni vënë në secilën këmbë kur keni hyrë.

Për më tepër, do të jeni në gjendje të shpërndani të gjithë informacionin me mjekun tuaj në minutën e disponueshme, që do të thotë se ata tashmë do të kenë një pasqyrë mjaft të qartë të shëndetit tuaj që nga kontrolli i fundit para se të ecni në derë. Pra, jo vetëm që doktori juaj të jetë në gjendje të jetë mjeku më i mirë, do të kurseni kohë edhe në dhomën e pritjes.

Një grup joggers ecin përgjatë rrugës së tyre, ndërsa AI përzier listat e tyre të luajtjes për ta në bazë të informacionit të marrë nga veshjet e tyre. Një grup joggers ecin përgjatë rrugës së tyre, ndërsa AI përzier listat e tyre të luajtjes për ta në bazë të informacionit të marrë nga veshjet e tyre.

Muzikë që lëviz me ju

Sidomos argëtimi ka filluar të heqë sipërfaqen e asaj që është e aftë me 5G. Muzika tashmë transferohet lehtë nga një drejtues në tjetrin brenda një familjeje - por ju duhet ta tregoni atë për ta bërë këtë vetë. Po sikur ta bënte këtë për ty? Me pajisjet dhe sensorët e fuqizimit 5G në shtëpinë tuaj, muzika juaj do të jetë në gjendje t'ju ndjekë ndërsa lëvizni nga dhoma në dhomë.

Por me siguri ju do të duhet të tregoni folësve tuaj se çfarë të luajë, apo jo? Jo me ndjekjen e teknologjisë së veshur si gjërat e zemrës, hormonet, presionin e gjakut dhe më shumë gjatë gjithë ditës. Nëse të dhënat tuaja shëndetësore tregojnë se po ktheheni në shtëpi nga një ditë e gjatë në punë, një ndihmës i plotë i AI si Bixby do të dijë se jeni duke u ngritur dhe duhet të dëgjoni diçka qetësuese. Apo ndoshta keni vetëm disa lajme të mrekullueshme dhe keni nevojë për një setlist rock arenë për të festuar.

5G do të marrë këtë përshtatje fizike dhe emocionale jashtë shtëpisë, gjithashtu. Ndërsa filloni të konkuroni, Bixby do të dijë të luajë muzikë që ju nxit dhe të gatshëm për të lëvizur, dhe ndërsa programi juaj vjen në një fund, do të dijë të luajë diçka për të ftohur.

Galaxy S20 Ultra

Dy telefona Galaxy S20 Ultra, një në Cosmic Black, një në Cosmic Gray, i parë nga pjesa e pasme në kënde tre-çerekëshe. Dy telefona Galaxy S20 Ultra, një në Cosmic Black, një në Cosmic Gray, i parë nga pjesa e pasme në kënde tre-çerekëshe.