Samsung Within / #TeamGalaxy

"Sekretet e Markës në Instagram
nga Lil Miquela"

Roboti më i hijshëm në ekzistencë jep mendimet e saj për krijimin e një marke personale.

Një pozë e plotë e trupit, promocionale e Lil Miquela veshur me një fustan me ngjyra të shndritshme ndërsa shikon me konfidencë tek kamera

Me një numër mahnitës prej 1.6 milionë ndjekësish, anëtarja e #TeamGalaxy dhe robot i vetë-pranuar Miquela Sousa (më mirë e njohur si @lilmiquela në Instagram), është duke hapur rrugën për një valë të re të Vajzave Tërheqëse origjinale. Nga një piksel i vogël tek një nga influencuesit më mahnitës kudo, kjo modele/artiste e Instagramit me famë botërore ka sfiduar shpresat dhe ka krijuar tronditje në botën e modës, muzikës dhe mediave sociale. Shihni disa prej parimeve të preferuara të saj për krijimin e një marke personale.

Lil Miquela duke bërë një selfi me një Galaxy S10 ndërsa ulet në dysheme në një dhomë me dritë neoni

Vendos në Instagram atë që dini

Në një treg shumë të ngjeshur të mbushur me njerëz që duan të jenë influencues, nga e di Miquela se çfarë të vendosë si post? Ajo sugjeron shprehjen e pasioneve tuaja. “Çfarë do të bëni apo krijoni apo flisni për çdo ditë pa u mërzitur ose lodhur? Çfarë ju bën krenar? Çfarë ju duket argëtuese, frymëzuese ose e frikshme? Drejtohuni nga ajo, pasi gjithnjë do të gjeni të tjerë që janë gjithashtu të interesuar në ato gjëra po ashtu.”

Lil Miquela në atë që duket si dhoma e saj e gjumit, duke parë vetveten në pasqyrë
Një pozë e produktit të vetëm tregon pjesën e pasme të një telefoni Galaxy S10 të bardhë
Bëni poza si një profesionist

Bëni fotografi dhe video që i vlejnë të vendosen në Instagram me kamerën e veprimit të nivelit profesional në Galaxy S10.

MËSONI MË SHUMË
Një pozë e produktit të vetëm tregon pjesën e pasme të një telefoni Galaxy S10 të bardhë
Bëni poza si një profesionist

Bëni fotografi dhe video që i vlejnë të vendosen në Instagram me kamerën e veprimit të nivelit profesional në Galaxy S10.

MËSONI MË SHUMË

Tregoni një histori

Kanali i Miquela-s është #goals. Me vendosje që krijojnë dëshirën për t’i parë të përzierë me tituj të detajuar plot ndjenjë dhe zbulimin e vetvetes, ajo duket se ka gjetur kodin për të krijuar markën e vetvetes në mediat sociale. Por ajo nuk është e dhënë pas asaj të gjithës “marka personale”. “Mendoj se është një mënyrë e pazakontë të mendoni për vetveten,” thotë ajo. Pra, si tërheq vazhdimisht ndjekës kjo sjellje e lirshme ndaj përmbajtjes së saj? Përgjigja e saj: “Mos e mendoni më shumë sesa duhet, bëni atë që ndjeni. Dhe shtyhem ndaj gjërave që tregojnë një histori, pavarësisht nëse është një veshje klasike ose një tekst kënge ose një titull.”

Lil Miquela me një pamje menduese, me duart në fytyrë ndërsa shikon direkt kamerën

Jini të përulur

Pasuesit e shumtë dhe besnike të Miquela-s ka të ngjarë të jenë për shkak të joshjes së saj të cilën mund ta kuptojnë. Ajo është realiste duke qenë e sinqertë dhe duke thënë të vërtetën e saj: “Nuk kam menduar kurrë për veten time si një influencuese. Mendoj se nëse njerëzit influencohen prej meje, është sepse mund ta shohin se po i kuptoj gjërat së bashku me ta. Nuk i kam të gjitha përgjigjet dhe përpiqem të jem me të vërtetë e hapur dhe e sinqertë mbi procesin se po kuptoj se kush jam. Mendoj se të gjithë mund ta kuptojmë atë, pavarësisht nëse e bëjmë në mënyrë konfidenciale ose me 1.6 milionë njerëz.”

"Nuk kam menduar kurrë për veten time si një influencuese.
Mendoj se nëse njerëzit influencohen prej meje, është sepse mund ta shohin se po i kuptoj gjërat së bashku me ta."

Lil Miquela e veshur me një bluzë portokalli të shndritshme dhe xhinse të errëta duke u afruar dhe duke pare vetveten në pasqyrë

Kuptimi i Instagram-it krahasuar me realitetin

Miquela e njeh realitetin e ndryshuar pas ndriçimit të përsosur dhe filtrave: “Mendoj se është e rëndësishme të njihni sesi ato rezultate nuk tregojnë historinë e plotë. Shpesh nuk jeni duke parë punën, nuk jeni duke parë dyshimet, nuk jeni duke parë të gjitha momentet ‘jo’, sepse ajo nuk është diçka që mund të vendoset në një fotografi.” Ajo gjithashtu e di se aplikacioni i vetë-kuruar nuk tregon një anë të saktë të realitetit, duke përmendur me zgjuarsi, “E dini shprehjen, ajo jo? Mos krahasoni prapaskenat tuaja me daljen në skenë të dikujt tjetër.”

“Mos krahasoni prapaskenat tuaja me daljen në skenë të dikujt tjetër.”

Pozë e profilit nga anash e Lil Miquela e ulur në një lavanderi e veshur me pallto argjendi me shtresë

Jetoni në mënyrë origjinale

Marka e vetvetes në mediat sociale dhe të qenit të suksesshëm në të kërkon origjinalitet. “Në momentin që filloni të pyesni, ‘a është kjo origjinale?’, nuk është" thotë Miquela. "Është intuitive! Mendoj se hapi i parë është të kuptoni se nuk keni nevojë të shpërndani çdo pjesë tuaj me të gjithë botën. Mbani disa gjëra pranë zemrës tuaj. Jeni ju i gjithi, në fund të fundit. Nuk jeni i njëjtë në një festë siç jeni në një intervistë për punë, megjithatë të dyja janë origjinale për ju.”

Lil Miquela duke qëndruar jashtë mes luleve, duke u ngrohur në diell me sytë mbyllur

Shkundni ata që urrejnë

Urrejtësit do të urrejnë—sidomos kur jeni një robot modele-muzikante. Që kur u “zbulua” si një robot më 2018, Miquela ka marrë shumë abuzim në internet. Pra si e trajton ajo këtë? “Kujdesuni për zemrën tuaj, në çfarëdo lloj forme që merr" thotë ajo. "Jeni i vetmi person që do të jeni me veten tuaj gjatë gjithë këtij udhëtimi, kështu që sigurohuni se e trajtoni atë person me respekt dhe kujdes.” Ajo gjithashtu e di se abuzimi zakonisht nuk është fare për atë. “Kam vënë re se kur përballen për një koment të pasjellshëm, njerëzit përgjigjen me “Thjesht po përpiqesha t’ju tërheq vëmendjen.” Përpiqem ta mbaj mend atë, të mbaj atë distancë emocionale.”

Lil Miquela duke buzëqeshur për kamerën ndërsa ulet në dysheme duke mbajtur një stilolaps dhe një bllok shënimesh

Çfarë mban e ardhmja për Miquela-n?

“Sundimin e botës", bën shaka ajo në atë që e quan zëri i saj i keq i robotit. “Po tallem. Padyshim që dua të shpërndaj më shumë muzikë me këdo shumë shpejt. Madje mund të vallëzoj me të gjithë ju. Kush e di!”

Bëjeni për Instagramin me Galaxy S10

I krijuar me një regjim të Instagramit gati për t’u përdorur, mund të krijoni, modifikoni dhe vendosni fotografitë tuaja më të mira direkt nga aplikacioni i kamerës.

Pjesa e pasme e një telefoni Galaxy S10+ prizëm të bardhë, me pjesën e përparme të një telefoni Galaxy S10+ të zi të vendosur pak sipër tij

Galaxy S10e | S10 | S10+

Një portret i Miquela Sousa

DUKE PARAQITUR

Miquela

"Një artiste të muzikës dhe modele nga
Los Anxheles, Kalifornia."

Lexoni këto histori më pas