Информација за компанијата

Информација за компанијата

Нашата мисија
и вредностите

Нашата мисија и вредностите

Нашето ветување е дека ќе работиме
одговорно како водечка и глобална компанија.

Нашето ветување е дека ќе работиме одговорно како водечка и глобална компанија.

Samsung е посветен на придржување кон локалните закони и прописи, како и примена на строг глобален кодекс на однесување за сите вработени. Смета дека етичкото управување не е само алатка за одговор на брзите промени во глобалното деловно опкружување, туку и средство за градење доверба кај многуте засегнати страни, вклучувајќи ги клиентите, акционерите, вработените, деловните партнери и локалните заедници. Со цел да стане една од најетичките компании во светот, Samsung продолжува да ги обучува своите вработени и да работи со системи за следење, а притоа практикува правично и транспарентно корпоративно управување.

Нашата мисија и пристапот

Samsung следи едноставна деловна филозофија: да ги посвети своите талент и технологија на создавање супериорни производи и услуги што придонесуваат за подобро глобално општество. За да се постигне ова, Samsung високо ги вреднува своите луѓе и технологии.

Поглед одзади на жена која стои на сцена и гледа голем екран кој прикажува светли сини и виолетови бои. Поглед одзади на жена која стои на сцена и гледа голем екран кој прикажува светли сини и виолетови бои.

Вредности што го дефинираат духот на Samsung

Samsung верува дека живеењето според силни вредности е клучот за добар бизнис. Затоа овие основни вредности, заедно со строгиот кодекс на однесување, се во суштината на секоја одлука што ја носи компанијата.

Крупен кадар на очи на жена зад заштитни очила кои покажуваат рефлектирана слика од електрична печатена плочка во објективите. Крупен кадар на очи на жена зад заштитни очила кои покажуваат рефлектирана слика од електрична печатена плочка во објективите.

Петте деловни принципи на Samsung

Како израз на својата посветеност кон корпоративната општествена одговорност како водечка компанија во светот, Samsung Electronics ги објави „Петте деловни принципи на Samsung“ во 2005 година. Принципите служат како основа за глобалниот кодекс на однесување во согласност со законските и етичките стандарди и исполнувањето на корпоративните општествени одговорности.

Крупен кадар на раце на маж. Крупен кадар од човечки дланки. Лицето држи таблет во левата рака и листа низ документ на екранот со десниот показалец. Крупен кадар на раце на маж. Крупен кадар од човечки дланки. Лицето држи таблет во левата рака и листа низ документ на екранот со десниот показалец.

Запознајте ги нашите главни извршни директори

Историја

Врвна компанија според Fortune Global, Samsung.

Со успехот во својот бизнис со електроника, Samsung е глобално признат како лидер во индустријата за технологија и сега е рангиран меѓу најдобрите 10 глобални брендови.

2020

 • Рангиран во врвните пет Најдобри глобални бендови за 2020 г. според Interbrand
 • Ја поддржа глобалната битка против COVID-19 со иницијативи за корпоративна општествена одговорност, како што е програмата „Паметна фабрика“ и обезбеди објекти за обука за човечки ресурси, како што се центрите за третман на заедниците во Кореја
 • Ја објави белата книга за 6G
 • Ја стартуваше програмата „Генерација 17“ во партнерство со Програмата за развој на Обединетите нации
 • Ги претстави Galaxy Z Flip и Galaxy Z Fold2 со иновативни фактори на формата
 • Ја пушти во продажба серијата на Samsung Galaxy S20, прва водечка линија на Samsung што целосно користи 5G
 • Свечено го претстави MICRO LED на Samsung од 110 инчи
 • Претстави линија за перење алишта овозможена од вештачка интелигенција со енергетска ефикасност од највисоко ниво
 • Ја прошири линијата Bespoke на глобалниот пазар
 • Го доби првото глобално признание на индустријата за одржливост на животната средина за решенијата за полупроводници
 • Стартуваше масовното производство во новата производна линија за EUV во Хвасеонг, Кореја
 • Започна со масовно производство на LPDDR5 DRAM од 16 GB во Пјонгтаек, Кореја

2019 година

 • Свечено го претстави првиот MicroLED од 75 инчи во светот
 • Свечено ја претстави Samsung Bot, платформи за роботика за иднината на вештачката интелигенција
 • Ја соопшти новата визија за корпоративна општествена одговорност: „Заедно за иднината! Ги оспособуваме луѓето“
 • Одбележа декадата како глобален лидер во индустријата за дигитални знаци
 • Го објави првиот паметен телефон со 5G, Galaxy S10 5G
 • Го комплетираше развојот на технологијата на процес од 5nm базирана на EUV
 • Ги соопшти плановите за инвестиција од 133 билиони јужнокорејски вони во бизнисот со логички чипови до 2030 година
 • Започна со масовно производство на првата LPDDR5 мобилна DRAM од 12 GB за премиум паметни телефони во индустријата
 • Свечено го претстави првиот сензор за слики од 108 MP за паметни телефони во индустријата
 • Го објави Galaxy Fold, создавајќи комплетно нова категорија кај мобилните телефони
 • Го претстави фрижидерот BESPOKE, започнувајќи нова ера на персонализирани куќни апарати
 • Ја овозможи првата содржина во светот во 8K HDR10+ на своите телевизори
 • Ја прослави својата 50. годишнина

2018 година

 • Ги пушти во продажба QLED 8K и првиот модуларен телевизор во светот, The Wall
 • Свечено ја претстави „Дигиталната кабина за 2018 г.“ на Samsung и HARMAN
 • Изгради врвна линија за EUV-полупроводници во Хвасеонг, Кореја
 • Ги пушти во продажба Galaxy S9/S9+ и Galaxy Note9
 • За првпат го претстави првиот екран 3D Cinema LED за киносали во светот
 • Објави среднорочни и долгорочни глобални планови за проширување за обновлива енергија
 • Започна масовно производство на првата „петта генерација на V-NAND“ во светот и разви „LPDDR5 D-RAM од 8GB“
 • Соопшти дека ќе инвестира 180 билиони јужнокорејски вони и ќе ангажира 40.000 лица во следните три години за ревитализација на економијата
 • Основаше седум глобални центри за вештачка интелигенција во Кореја, САД, Велика Британија, Канада и Русија
 • Ја достави првата комерцијална опрема во светот со 5G мрежа во САД (FWA) и Кореја (NR Mobile)

2017

 • Го заврши преземањето на HARMAN
 • Започна со масовно производство во нова фабрика за полупроводници во Пјонгтаек, Јужна Кореја
 • Започна со масовно производство на својата втора генерација на процесна технологија FinFET од 10 nm и го зајакна напредното портфолио на леарницата со LPP од 11 nm и LPP од 7 nm со технологијата EUV
 • Свечено ги претстави Galaxy S8, S8+ и Note8
 • Ги однесе QLED-телевизорите и The Frame на глобалните пазари
 • Гласовните можности на Bixby сега се достапни во над 200 земји на глобално ниво
 • За првпат го претстави првиот екран Cinema LED во светот
 • Рангиран бр. 6 меѓу Најдобри глобални бендови за 2017 г. според Interbrand

2016 година:

 • Соопшти план за преземање на HARMAN
 • Соопшти сеопфатен патоказ за да го подобри создавањето долгорочна вредност за акционерите
 • Ги презеде Dacor, Joyent и Viv Labs
 • Го започна првото масовно производство во индустријата на систем на чип со 10-нанометарска технологија FinFET
 • Ја претстави првата линија на преносливи мемориски картички со Universal Flash Storage (UFS), којашто нуди капацитет до 256 GB
 • Ги однесе Galaxy S7 и Galaxy S7 Edge на глобалниот пазар
 • Започна со масовно производство на најбрзата DRAM во светот, базирана на најновиот интерфејс за меморија со висок проток (HBM)
 • Ја претстави спектакуларната линија на телевизори со Quantum Dot од 2016 г. за да започне нова декада во глобалното водство кај телевизорите

2015 година

 • Ја одржа позицијата бр. 1 на глобалниот пазар за телевизори во текот на 10 последователни години
 • Започна со масовно производство на првата LPDDR4 мобилна DRAM од 12 GB во индустријата
 • Свечено го претстави SleepSense, личен уред за следење на спиењето што им помага на луѓето да го подобрат квалитетот на нивниот сон
 • Го пушти во продажба Gear S2, стилски паметен часовник со променлив кружен дизајн и ротирачка рамка
 • Започна со масовно производство на првата флеш-меморија V-NAND од 256 GB во индустријата
 • Ја стартуваше услугата за мобилно плаќање, Samsung Pay
 • Го презеде YESCO, американски производител на LED-екрани и го стартуваше својот бизнис со LED-знаци
 • Свечено ги претстави Galaxy S6 и Galaxy S6 Edge со првиот заоблен екран од двете страни во светот
 • Го соопшти масовното производство на првиот мобилен процесор за апликации со технологијата FinFET од 14 nm во индустријата

2014

 • Рангиран како 7-ми највреден бренд во светот, во извештајот „Најдобри 100 глобални брендови за 2014 г.“ на Interbrand
 • Свечено го претстави Galaxy Note Edge, првиот паметен телефон во светот со заоблени рабови, заедно со Gear S, првиот уред за носење со поврзување преку 3G
 • Го презеде SmartThings, програмер на платформи за IoT (Интернет на нештата) со седиште во САД
 • Го обнови договорот на Samsung со Меѓународниот олимписки комитет, продолжувајќи го своето спонзорство на Олимписките игри до 2020 г.
 • Отвори нова фабрика за полупроводници во Ксијан, Кина
 • Го објави првиот заоблен телевизор во UHD од 105 инчи во светот
 • Започна масовно производство на DRAM со првата процесна технологија од 20 nm (DDR3 од 4 GB) во индустријата
 • Свечено го претстави првиот телевизор што може да се витка во UHD од 85 инчи во светот

2013 година

 • Го пушти во продажба Galaxy S4 на глобалните пазари
 • Започна со масовно производство на првата 20-нанометарска ултра брза мобилна DRAM од 4G во светот

2012 година

 • Го освои 9-то место меѓу глобалните врвни 100 брендови со вредност на брендот од 32,9 милијарди долари
 • Бизнисот со LCD беше испратен во Samsung Mobile Display

2011 година

 • Започна изградбата на фабриката за производство на LCD од 7.5G во Сужоу, Кина
 • Потпиша договор за лиценца за споделување патенти со IBM

2010 година

 • Ја презеде компанијата за медицинска опрема, Medison
 • Стана бр. 1 глобална електронска компанија по продажба
 • Започна со масовно производство на 3-битна флеш-меморија NAND од 20-нанометарска класа од 64 гигабајти
 • Се спои со Samsung Digital Imaging
 • Ја пушти во продажба серијата на паметни телефони Galaxy со Android OS

2009

 • Ја разви првата 40-нанометарска DRAM во светот
 • Вредноста на брендот Samsung беше рангирана на 19 место во светот според „Најдобрите глобални брендови“ на Interbrand за 2010 година

2008 година:

 • Воспостави производство на телевизори во Русија

2007

 • Стана официјален спонзор за олимписка технологија

2006 година

 • Ги разви првите 40-нанометарска флеш-меморија NAND од 32 GB, 50-нанометарска DRAM-меморија од 1 GB во светот
 • Стана официјален спонзор на Параолимписките игри
 • Стана бр. 1 во пазарниот удел на глобалниот пазар за телевизори

2005 година

 • Стана официјален спонзор на Челзи, фудбалскиот клуб од англиската Премиер лига
 • Ја разви првата 50-нанометарска флеш-меморија NAND од 16 GB
1/15